Tomasz PrzesławskiWybrane zagadnienia prawoznawstwa. Szkice z propedeutyki prawa
Normy społeczne w tym normy prawne, oddziałując na ludzkie postępowanie, stanowią normatywny środek regulacji zachowań ludzi (…). Funkcja kontrolna przejawia się w podejmowaniu zachowań oczekiwanych przez normodawcę (nakazanych lub dozwolonych) oraz powstrzymywaniu się od zachowań niepożądanych. Przedstawiając rolę regulacji (kontroli) zachowania, bierze się pod uwagę w pierwszej kolejności motywacyjne (pozytywne) działanie prawa, tj. pobudzenie adresatów norm do określonego zachowania i zapobieganie konfliktom społecznym.
3 Źródło: Tomasz Przesławski, Wybrane zagadnienia prawoznawstwa. Szkice z propedeutyki prawa, 2018, s. 41–42.
R1TvNLYwUfIII
Rlo4oGSOv4rBE2
Ćwiczenie 5
31
Ćwiczenie 6
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
1
Wojciech ŁączkowskiPrawo naturalne a prawo stanowione. Uwagi prawnika
Świat prawa jest rozległy, a jego granice mało ostre. Tym bardziej stają się one niewyraźne, im dalej ustawodawca państwowy odchodzi od prawdy i za pomocą sztucznego, konwencjonalnego języka zaczyna tworzyć nowe pojęcia i nowe wartości. Do roli symbolu urosła już znana formuła prawa wodnego stwierdzająca, że „w rozumieniu niniejszej ustawy rak jest rybą”. (…) Jest to przykład anegdotyczny i humorystyczny. Gorzej, jeśli ustawodawca z podobną łatwością, wbrew prawdzie i naturze, ustanawia prawa mające poważne następstwa w sferze życia, wolności czy własności człowieka. W takich przypadkach prawnikom można współczuć, jeśli godzą się stosować niemądre, niesprawiedliwe lub nawet zbrodnicze prawa. Natomiast ustawodawcy odpowiadają za to, że takie prawa ustanowili i mocą władzy państwowej zmuszają innych do posłuszeństwa.
1 Źródło: Wojciech Łączkowski, Prawo naturalne a prawo stanowione. Uwagi prawnika, dostępny w internecie: dlibra.kul.pl [dostęp 1.12.2020 r.].
R107MnZjRg1aF
Zastanów się, jaką rolę według autora dla prawa stanowionego pełni natura.
Rozstrzygnięcie: tak.
Przykład uzasadnienia: Z tekstu wynika, że autor potępia prawa stanowione, które są sprzeczne z „prawdą i naturą”. Uważa je za niesprawiedliwe, a nawet zbrodnicze.
31
Ćwiczenie 7
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
1
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz.U. 1997 Nr 90 poz. 557)
Art. 67
§ 1. Wykonywanie kary pozbawienia wolności ma na celu wzbudzanie w skazanym woli współdziałania w kształtowaniu jego społecznie pożądanych postaw, w szczególności poczucia odpowiedzialności oraz potrzeby przestrzegania porządku prawnego i tym samym powstrzymania się od powrotu do przestępstwa.
2 Źródło: Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz.U. 1997 Nr 90 poz. 557), dostępny w internecie: isap.sejm.gov.pl [dostęp 1.12.2020 r.].
R1XQyII3iPan6
Przypomnij sobie, jakie znasz funkcje prawa.
Funkcja wychowawcza.
31
Ćwiczenie 8
Zapoznaj się z tekstem, a następnie wykonaj ćwiczenie.
1
Marek MaciejewskiDoktrynalne ujęcia relacji prawo naturalne – prawo stanowione od starożytności do czasów oświecenia
Pierwsze wyobrażenia o dwoistości prawa zrodziły się w Grecji kilkaset lat przed narodzinami Chrystusa. Początki rozważań na ten temat sięgają przełomu VIII i VII w. p.n.e. (…) Odrębne pojęcie prawa ludzkiego (nomos), niezależnego od prawa boskiego, a przynajmniej odznaczającego się pewną autonomią wobec niego, pojawiło się w Grecji dopiero w VII w. – po raz pierwszy w dziełach Hezjoda. Wtedy też podjęto pierwsze próby jego skodyfikowania.
doktrynalne Źródło: Marek Maciejewski, Doktrynalne ujęcia relacji prawo naturalne – prawo stanowione od starożytności do czasów oświecenia, „Krakowskie Studia z Historii Państwa i Prawa” 2015, nr 8 (2), s. 111.