Sprawdź się
Jeżeli ciało porusza się ze stałą prędkością, to oznacza, że wypadkowa siła działająca na nie jest (większa od zera / równa zero / mniejsza od zera).
Uzupełnij zdanie:
Jeżeli ciało porusza się ze stałą prędkością, to oznacza, że wypadkowa siła działająca na nie jest (większa od zera / równa zero / mniejsza od zera).
Opadająca swobodnie w cieczy metalowa kulka, dla której siły wyporu oraz oporu cieczy równoważą siłę grawitacji porusza się ruchem (jednostajnie przyspieszonym / jednostajnym / jednostajnie opóźnionym).
Uzupełnij zdanie:
Opadająca swobodnie w cieczy metalowa kulka, dla której siły wyporu oraz oporu cieczy równoważą siłę grawitacji porusza się ruchem ({jednostajnie przyspieszonym} / {#jednostajnym} / {jednostajnie opóźnionym}).
Które ze stwierdzeń są prawdziwe:
- I zasada dynamiki odnosi się do ruchu ciała ze stałą prędkością.
- I zasada dynamiki odnosi się do ruchu jednostajnie przyspieszonego.
- I zasada dynamiki odnosi się do równowagi sił.
- I zasada dynamiki odnosi się do braku równowagi sił działających na ciało w celu wprawienia go w ruch.
Na klocek poruszający się ruchem jednostajnym po poziomej powierzchni działa siła = 40 N. Wyznacz współczynnik tarcia klocka o podłoże, wiedząc że jego masa jest równa = 50 kg, a przyspieszenie ziemskie . Wynik podaj z dokładnością do jednej cyfry znaczącej.
Odp.: ............
Na klocek poruszający się po płaskiej powierzchni działają siły: siła tarcia , siła oporu powietrza oraz siła , z jaką klocek jest pchany. Aby spełniona została I zasada dynamiki i ciało poruszało się ze stałą prędkością prawdziwą musi być relacja:
Na zawodach w przeciąganiu liny spotykają się dwie drużyny, przy czym jedna z nich dysponuje trzema zawodnikami potrafiącymi przeciągać linę z siłami = 10 kN, = 12 kN i = 13 kN. W przeciwnej drużynie jest zaledwie dwóch zawodników, ale bardzo solidarnych - ciągną z identycznymi siłami. Zawody zakończyły się remisem. Wyznacz siłę, jaką dysponuje każdy z zawodników drużyny dwuosobowej.
Odp.: ............ kN
1. Siły wywołujące ruch: ...
2. Siły powstrzymujące ruch: ...
Możliwe odpowiedzi:
a. siła dziecka ciągnącego sanki
b. siła generowana przez silnik samochodu
c. siła sprężystości w położeniu równowagi
d. siła sprężystości w maksymalnym odkształceniu sprężyny
e. siła oporu ośrodka
f. siłą tarcia
g. siła odepchnięcia się łyżwiarki na lodowisku
h. siła nośna spadochronu
Sklasyfikuj siły, dzieląc je na te, które mogą wywołać ruch i siły, które powstrzymują ruch.
siła generowana przez silnik samochodu, siła odepchnięcia się łyżwiarki na lodowisku, siła sprężystości w maksymalnym odkształceniu sprężyny, siła nośna spadochronu, siła dziecka ciągnącego sanki, siła oporu ośrodka, siła tarcia
Siły wywołujące ruch: | |
---|---|
Siły powstrzymujące ruch: |
Dane są cztery wykresy przedstawiające drogę pokonaną przez ciało w funkcji czasu lub prędkość ciała w funkcji czasu. Wybierz te, które ilustrują ruch ciała spełniającego I zasadę dynamiki Newtona.
- a
- b
- c
- d