Przeanalizuj wybrane artykuły Konstytucji RP i rozstrzygnij, który z nich uniemożliwia Polsce wejście do strefy euro. Uzasadnij swoje zdanie.
Artykuł 202 Najwyższa Izba Kontroli jest naczelnym organem kontroli państwowej.
Artykuł 221 Inicjatywa ustawodawcza w zakresie ustawy budżetowej, ustawy o prowizorium budżetowym, zmiany ustawy budżetowej, ustawy o zaciąganiu długu publicznego oraz ustawy o udzielaniu gwarancji finansowych przez państwo przysługuje wyłącznie Radzie Ministrów.
Artykuł 227 Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza.
R1F1ZUaVk26qI
Zastanów się, jaka instytucja odpowiada za realizację polityki pieniężnej w strefie euro.
Jest to artykuł 227. Europejski Bank Centralny steruje wspólną walutą. Jest to sprzeczne z polską konstytucją, w której jest zapisane, że to Narodowy Bank Polski odpowiada za politykę pieniężną na terenie Polski. Trzeba by zmienić konstytucję i zapisać w niej, że to Europejski Bank Centralny kreuje tę politykę w naszym kraju.
31
Ćwiczenie 8
Nie tylko zapisy w polskiej konstytucji uniemożliwiaja przystąpienie naszego kraju do strefy euro. Przeanalizuj zapisy Traktatu lizbońskiego, a następnie odpowiedz na pytanie.
Traktat lizboński
Art. 130. Niezależność ESBC i EBC
W wykonywaniu uprawnień oraz zadań i obowiązków, które zostały im powierzone Traktatami i Statutem ESBC i EBC, ani Europejski Bank Centralny, ani krajowy bank centralny, ani członek któregokolwiek z ich organów decyzyjnych, nie zwracają się o instrukcje ani ich nie przyjmują od instytucji, organów ani jednostek organizacyjnych Unii, rządów Państw Członkowskich, ani jakiegokolwiek innego organu. Instytucje, organy lub jednostki organizacyjne Unii, jak również rządy Państw Członkowskich zobowiązują się szanować tę zasadę i nie dążyć do wywierania wpływu na członków organów decyzyjnych Europejskiego Banku Centralnego lub krajowych banków centralnych przy wykonywaniu ich zadań.
Art. 131
Każde Państwo Członkowskie zapewnia zgodność swojego ustawodawstwa krajowego, w tym statutu krajowego banku centralnego, z Traktatami i Statutem ESBC i EBC.