Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
R1YIMFg4ydGV41
Ćwiczenie 1
Zaznacz odpowiedzi, w których wymieniono niezgodne z zasadami epikureizmu zachowania tytułowego bohatera fraszki I 75. Możliwe odpowiedzi: 1. Brak umiejętności radosnego ucztowania z każdym człowiekiem., 2. Szacunek wyłącznie do osób na stanowiskach państwowych., 3. Całkowita rezygnacja z ucztowania., 4. Nieumiejętność odczuwania radości z ucztowania z każdym człowiekiem.
11
Ćwiczenie 2

Podaj po trzy synonimy do słowa „hardy” w dwóch różnych znaczeniach.

R1TvCpqKpY5RF
hardy. jako osoba zarozumiała:. jako człowiek niepokorny:. (Uzupełnij). (Uzupełnij). (Uzupełnij). (Uzupełnij). (Uzupełnij). (Uzupełnij).
11
Ćwiczenie 3

Podaj co najmniej trzy antonimy do słowa „melankolija”, użytego w pieśni I 24.

R13YyI6eUKBGv
(Uzupełnij).
R1CI8R0sCnd0M1
Ćwiczenie 4
Zaznacz te wersy, które wyjaśniają, dlaczego nie należy się frasować. Kiedyby worek bohatego złota Mógł człowiekowi przysporzyć żywota; I sam bych się już jął pieniędzy chować, Żebych się miał czym śmierci odkupować. Ale jesli nikt kupnem nie przyczyni Żywota sobie, zaż nie głupie czyni, Kto się frasuje, a żywie w kłopocie? Jesli masz umrzeć, a cóż ci po złocie? Ja dobrej myśli zawżdy chcę używać, Ja z przyjacioły chcę pospołu bywać, A jeśli Wenus od tego nie będzie, I Bogumiła niechaj się przysiędzie.
1
Ćwiczenie 4
R1L6Fg41VUB7m
Kiedyby worek bohatego złota Mógł człowiekowi przysporzyć żywota; I sam bych się już jął pieniędzy chować, Żebych się miał czym śmierci odkupować. Ale jesli nikt kupnem nie przyczyni Żywota sobie, zaż nie głupie czyni, Kto się frasuje, a żywie w kłopocie? Jesli masz umrzeć, a cóż ci po złocie? Ja dobrej myśli zawżdy chcę używać, Ja z przyjacioły chcę pospołu bywać, A jeśli Wenus od tego nie będzie, I Bogumiła niechaj się przysiędzie. (Uzupełnij).
11
Ćwiczenie 5

Napisz krótki tekst, w którym dokończysz zdanie:
„Podmiot liryczny we fraszce Z Anakreonta (I 76) daje następujące rady”:

R1DL7AB7daKXG
(Uzupełnij).
RGOsP8r10xYXi21
Ćwiczenie 6
Zaznacz poprawne słowa. Fraszka Do Pawła mówi o niebezpieczeństwach / radościach w życiu człowieka. Podmiot liryczny przede wszystkim ostrzega przed nadmierną pewnością siebie / brakiem pewności siebie / bezcelowym podróżowaniem za pomocą metafory ukazującej każdego z nas jako woźnicę / wędrowca, który powinien wciąż pamiętać, jak niepewna jest droga życia.
21
Ćwiczenie 7

Odpowiedz na pytanie, do którego z przesłań Epikura można znaleźć odwołanie we fraszce Do Pawła? Swoją odpowiedź uzasadnij.

R1PDP0pew2dXN
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

Podaj cechy filozofii epikurejskiej obecne w dwóch fraszkach Z Anakreonta (III 4 i III 5).

R1IuNpswZtoY0
(Uzupełnij).
Praca domowa

Wyraź pogląd na temat tego, czy idee Epikura mogą być aktualne także dziś. Podaj argumenty za oraz przeciw. W swojej odpowiedzi odwołaj się do cytatów pochodzących z utworów Jana Kochanowskiego oraz do przykładów z najbliższego otoczenia.