Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:

Podczas rozwiązywania poniższych zadań Twoje pomoce naukowe stanowić będą globus, kuliste owoce, kulki styropianowe itp. przedmioty, na których można rysować, wpinać pinezki lub wykałaczki, łączyć je gumkami lub nitkami. Gorąco zachęcamy do wykonania doświadczeń i empirycznego zbadania problemu przed rozwiązaniem każdego ćwiczenia.

1
Ćwiczenie 1

Wybierz na sferze takie dwa punkty, aby można było przeprowadzić przez nie tylko jedną prostą sferyczną, a następnie takie dwa, aby można było przeprowadzić przez nie nieskończenie wiele prostych sferycznych. Jakie to punkty?

1
Ćwiczenie 2

Wskaż na globusie równik i bieguny. Jak myślisz, czy jeśli zamiast globusa weźmiesz zwykłą kulę i narysujesz na niej okrąg wielki, to też będziesz mógł znaleźć odpowiadające mu punkty biegunowe?

Spróbuj wykonać takie badanie posługując się swoją pomarańczą/kulką styropianową czy też innym narzędziem badawczym.

Spróbuj przypomnieć sobie czym jest równik oraz bieguny na kuli. Wyobraź sobie cytrynę, do której wbito wykałaczki. Wykałaczki znajdujące się na górze i na dole cytryny są biegunami, natomiast gumka rozciągnięta pomiędzy wykałaczkami wbitymi po przeciwległych bokach cytryny jest równikiem. Zastanów się czy dla każdego równika można znaleźć odpowiadające mu punkty biegunowe?

RYuaFMhgXjH9h2
Ćwiczenie 3
Łączenie par. Czy do każdych dwóch punktów biegunowych można określić odpowiadający im okrąg wielki? Jaki warunek muszą spełniać dwa punkty na sferze, aby można było określić odpowiadający im okrąg wielki? Zaznacz czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe.. Dwa punkty na sferze muszą to być punkty biegunowe.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
R9VXtSm3H2hui2
Ćwiczenie 4
Zaznacz poprawną odpowiedź. Czy na globusie (i ogólnie na sferze) istnieją sferyczne półproste? Możliwe odpowiedzi: 1. Tak, na globusie są to południki., 2. Tak, na globusie są to równoleżniki., 3. Nie, nie istnieją sferyczne półproste.
2
Ćwiczenie 5

Prosta na płaszczyźnie nie ma długości, ponieważ jest nieskończona. Prosta sferyczna jest skończona. Jak myślisz, czy można więc określić jakoś jej długość? Jak to zrobić, aby ta długość była niezależna od promienia sfery, na której ta prosta istnieje?

2
Ćwiczenie 6

Posłuż się dowolnym kulistym przedmiotem, wykonaj odpowiednie rysunki lub utwórz sferyczne proste z gumek recepturek i odpowiedz na pytanie: Jak mogą być położone wobec siebie dwie różne sferyczne proste? Uzasadnij swoje spostrzeżenia.

Zastanów się jak mogą być położeone wobec siebie dwie różne sferyczne proste. Na podstawie zdobytej wiedzy spróbuj uzasadnić swoje spostrzeżenia.

RoVarNkXpIial3
Ćwiczenie 7
Na ile rozłącznych obszarów można podzielić sferę trzema prostymi sferycznymi? Wpisz poprawne liczby. To zależy od wyboru prostych: jeżeli wszystkie proste będą przechodziły przez bieguny, to podzielą sferę na Tu uzupełnij części, jeśli jednak wszystkie trzy proste nie przecinają się w tych samych punktach, to dzielą sferę na Tu uzupełnij części.
3
Ćwiczenie 8

Znajdź takie wzajemne położenie trzech prostych sferycznych, aby podzieliły one sferę na osiem przystających obszarów.