Sprawdź się
Odtwórz w formie mapy myśli pierwsze wrażenia i myśli towarzyszące bohaterowi, który po latach powraca do dworu w Wilku.
Odtwórz w formie wypunktowania pierwsze wrażenia i myśli towarzyszące bohaterowi, który po latach powraca do dworu w Wilku.
Sparafrazuj zdanie Ryszarda Przybylskiego Pobyt w Wilku zamienił życie Rubena w proch czasu
tak, aby nie zawierało metafory.
Na przykładzie wybranego wydarzenia z życia Wiktora Rubena wyjaśnij różnicę między przeszłością a jej mitem kreowanym w pamięci bohatera.
Czy mit przeszłości jest dla Wiktora błogosławieństwem, czy przekleństwem? Sformułuj swoje stanowisko w tej kwestii w postaci tezy i poprzyj ją dwoma argumentami zilustrowanymi odwołaniami do Panien z Wilka.
Wyjaśnij, jak upływ czasu oddziałał na postrzeganie panien z Wilka
przez Wiktora.
Tekst do ćw. 8
Panny z WilkaAle Wiktor machnął ręką, jakby pełen zwątpienia, a potem wstał z kopca.
— No - powiedział - bo pociąg sobie pójdzie, a jutro już bym może stąd nie wyjechał. — Żartujesz - powiedziała Jola poważnie. — Naturalnie. Cóż ja bym tutaj między wami robił, zabłąkany z innej planety? Do widzenia - dodał i pocałował ją w rękę.
— I potem... co ja chciałem jeszcze powiedzieć? - dodał - a, tak, nie zaniedbujcie tak grobu Feli. Potem odszedł nie oglądając się, zrazu drobnym i niepewnym krokiem. Jola wstała i rozłożywszy ręce patrzyła, jak odchodził. Wytężała swój krótki wzrok, ale kontury odchodzącego mężczyzny zaczęły jej się zacierać w oczach. Strzepnęła więc białą suknię i zawróciła do domu, ale nie, obejrzała się jeszcze. Krok Wiktora, w miarę jak odchodził, stawał się mocniejszy i pewniejszy. Głowa wznosiła się do góry, a gdy wchodził na stację, machał już wesoło swoją teczką, myśląc o tym, co tam Janek w Stokroci przez te trzy tygodnie robił.
Zaproponuj swoją interpretację zakończenia utworu. Do jakich refleksji o czasie skłania cię lektura opowiadania Iwaszkiewicza?