Sprawdź się
Ułóż wydarzenia w kolejności chronologicznej. Najwcześniejsze z nich umieść na górze.
Przyjrzyj się ilustracjom i odpowiedz na pytanie.
Znajdź na obrazie trzy argumenty, które potwierdzają, że przedstawia on wydarzenie opisane w podkreślonym fragmencie tekstu.
Po proklamowaniu cesarstwa 11 lipca 1804 r. Napoleon ustanowił odznakę Legii Honorowej (l’Ordre national de la Légion d'honneur) – najwyższe odznaczenie francuskie: 5‑ramienny krzyż z wizerunkiem cesarza na awersie, zawieszony na czerwonej wstędze. Order Legii Honorowej początkowo dzielił się na cztery klasy, później na pięć. Pierwsza dekoracja miała miejsce 15 lipca 1804 r. w Pałacu Inwalidów, druga 16 sierpnia 1804 r. w obozie wojskowym k. Boulogne. O przyznaniu odznaczenia decydował sam Napoleon i na jego ręce kierowano odpowiednie wnioski, które musiały być solidnie umotywowane, z podaniem, jakie kampanie odbył postulant, w jakich bitwach brał udział, gdzie odniósł rany i czym się odznaczył. Bardzo szybko Legia Honorowa stała się marzeniem żołnierzy Wielkiej Armii, w tym także wielu cudzoziemców. Prestiż orderu był niebywały. Otrzymanie go traktowano jako nagrodę większą nawet niż awans na wyższy stopień. W 1804–15 r. Napoleon odznaczył kilkadziesiąt tysięcy wojskowych i cywilów. Ok. 2 tys. krzyży otrzymali Polacy.
Na podstawie tekstu źródłowego zaznacz, które z podanych stwierdzeń są prawdziwe, a które fałszywe.
Kodeks Napoleona z 21 III 1804 r.Art. 2. Prawo obowiązuje na przyszłość tylko, nie ma mocy na przeszłość. […]
Art. 63. Nim nastąpi obchód małżeństwa, urzędnik stanu cywilnego ogłosi dwie zapowiedzi z ośmiodniową przerwą czasu między nimi, w niedzielę, przede drzwiami łomu gminnego. Te zapowiedzi i akt ich zapisania wyrażać będą: imiona, nazwiska, stan, zamieszkanie przyszłych małżonków; czyli są małoletni albo pełnoletni; i imiona, nazwiska, stan, zamieszkanie ich ojców i matek; nadto ten akt wyrazi dni, miejsca, godziny, w których zapowiedzi ogłoszone były, i wpisany będzie w księgę jedną […] i która księga złożona będzie corocznie w kancelarii trybunału okręgu. […]
Art. 144. Mężczyzna nie skończywszy lat osiemnastu, a kobieta piętnastu, nie mogą małżeństwa zawierać.
Art. 148. Syn przed skończonym dwudziestym piątym rokiem wieku swego, a córka przed skończonym dwudziestym pierwszym nie mogą zawierać małżeństwa bez zezwolenia ojca swego i matki; w przypadku różności zdań wystarczy zezwolenie ojca. […]
Art. 215. Żona stawać w sądzie nie może bez upoważnienia od męża swojego, chociażby się trudniła kupiectwem publicznym albo nie była w wspólności majątku, albo rozdzielona była co do majątku. […]
Art. 229. Mąż żądać może rozwodu z przyczyny cudzołóstwa żony swojej.
Art. 230. Żona może żądać rozwodu z przyczyny cudzołóstwa męża swego, gdy mąż trzymać będzie nałożnicę w domu wspólnym.
Na podstawie treści lekcji wyjaśnij, czy opisane w tekście źródłowym obawy polskiej młodzieży okazały się uzasadnione.
Fragment „Pamiętników” Juliana Ursyna Niemcewicza.[…] Kodeks Napoleona takiej młodzież nabawił trwogi względem trudności małżeństw i może rozwodów, iż w wigilię onego powszechne w Warszawie było żenienie się, tak że księża od rana do wieczora ledwie wydołali śluby dawać.
Na podstawie analizy ilustracji wyjaśnij, jaki szczegół z biografii Napoleona Bonapartego autor karykatury uznał za szczyt jego kariery.
Wyjaśnij, jakie dwie role przypisał Napoleonowi Bonapartemu autor karykatury.
Biorąc pod uwagę miejsca wydania znaczków pocztowych oraz ich treść, rozstrzygnij, który z nich zawiera bardziej spójny przekaz (polityczny).