Sprawdź się
Ułóż pytania do haseł w krzyżówce. Wyjaśnij hasło główne. Pamiętaj, aby pytania miały związek z tematem przemian obyczajowych w latach 60. i 70. oraz ich skutków.
Oznacz zdania prawdziwe i fałszywe.
Na podstawie ilustracji określ, w jaki sposób muzycy związani z subkulturą punków wyrażali swój sprzeciw wobec konwenansów oraz norm społecznych i kulturowych.
Zapoznaj się z opisami ilustracji i na ich podstawie określ, w jaki sposób muzycy związani z subkulturą punków wyrażali swój sprzeciw wobec konwenansów oraz norm społecznych i kulturowych.
Dopasuj opis do ilustracji.
Zaznacz w tabeli charakterystyczne cechy kultury hippisów, które pojawiły się w tekście kultowej piosenki Johna Lennona Imagine ( „Wyobraź sobie”).
Wyobraź sobie, że nie istnieje Niebo,
To nie jest trudne, jeśli spróbujesz
Pod nami nie ma piekła
Nad nami tylko niebo
Wyobraź sobie, że wszyscy ludzie
Żyją dzisiejszym dniemWyobraź sobie, że nie ma państw
To naprawdę proste.
Nic ma po co zabijać ani umierać,
Nie ma też żadnej religii
Wyobraź sobie że wszyscy ludzie
Żyją w pokoju[...]
Wyobraź sobie, że nie ma własności,
Ciekawe, czy potrafisz.
Nie ma chciwości ani głodu
A wszyscy są sobie braćmi
Wyobraź sobie, że wszyscy ludzie
Dzielą ze sobą świat
Na podstawie poniższego tekstu wykonaj polecenia.
Fragment książki Betty Friedan Mistyka kobiecości wydanej w 1963 r.
Wizja mieszkającej na przedmieściach pani domu była marzeniem każdej Amerykanki, a mówiono, że także obiektem zawiści kobiet na całym świecie. Amerykańska pani domu, wyzwolona - dzięki osiągnięciom nauki i sprzętom domowym - od mozolnej pracy, chorób i niebezpieczeństw związanych z porodem towarzyszących jej babce, zdrowa, piękna, wykształcona, zajęta wyłącznie mężem, dziećmi i domem, odnalazła prawdziwe spełnienie. Jako pani domu i matka stawała się szanowaną równoprawną partnerką w męskim świecie. Miała wolność wyboru samochodu, ubrań, sprzętu domowego, supermarketu; miała wszystko, o czym marzyły kobiety.
[...]
Miliony kobiet żyło zgodnie z uroczą wizją mieszkających na przedmieściach amerykańskich pań domu [...]. Ich jedynym marzeniem było zostać idealną żoną i matką; największą ambicją była piątka dzieci i piękny dom, walczyły wyłącznie o to, by znaleźć i utrzymać przy sobie męża. Nie zastanawiały się nad niekobiecymi problemami świata za progiem własnego domu; chciały, aby to mężczyźni podejmowali najważniejsze decyzje. Chlubiły się swoją rolą kobiety i w spisie ludności w rubryce “zawód” z dumą wpisywały “pani domu”.
Jednak pewnego kwietniowego poranka 1959 roku usłyszałam, jak matka czwórki dzieci, pijąc kawę z czterema innymi matkami na przedmiejskim osiedlu dwadzieścia pięć kilometrów od Nowego Jorku, tonem skrywanej desperacji wypowiada słowo “problem”. I kobiety od razu, bez słów, wiedziały, że nie mówi o problemie z mężem czy dziećmi, czy domem. Nagle zrozumiały, że ten sam problem, nienazwany, dotyczy także ich. Niepewnie zaczęły o nim rozmawiać. Potem, gdy odebrały dzieci ze żłobka i zawiozły je do domu na popołudniową drzemkę, dwie z nich płakały z ulgi, jaką przyniosła świadomość, że nie są same.
Ułóż w odpowiedniej kolejności fragment tekstu popularnonaukowego o przyczynach protestów studenckich we Francji w 1968 r.
Uzupełnij tabelę. Do każdej kolumny wpisz przynajmniej dwa skutki przemian obyczajowych w latach 60.