Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
R14kNhi6c1VB71
Ćwiczenie 1
Założycielem szkoły stoickiej był... Możliwe odpowiedzi: 1. Marek Aureliusz., 2. Zenon z Kition., 3. Seneka., 4. Poseidonis.
R1KAgWjU5Y0441
Ćwiczenie 2
Żyć zgodnie z naturą oznacza... Możliwe odpowiedzi: 1. żyć zgodnie z prawami przyrodniczymi., 2. żyć zgodnie z rozumem., 3. żyć zgodnie z przyrodzonymi instynktami., 4. żyć zgodnie z ogólnie przyjętym prawem.
R1OMMFj892lvA1
Ćwiczenie 3
Człowiek osiąga spokój, gdy... Możliwe odpowiedzi: 1. zaakceptuje to, co konieczne., 2. podporządkuje sobie rzeczywistość., 3. nie interesuje się tym, co dzieje się na świecie., 4. zaakceptuje to, co złe w życiu.
R18D1KATd4JLK1
Ćwiczenie 4
Zło w świecie... Możliwe odpowiedzi: 1. jest konieczne i służy większemu dobru., 2. jest przypadkowe i trzeba je eliminować., 3. jest pozorne, nie istnieje naprawdę., 4. pochodzi nie od Boga, tylko od człowieka.
R1JNJ4yTigFot2
Ćwiczenie 5
Przyporządkuj myślicieli do okresu działalności szkoły stoickiej. okres pierwszy ateński, okres środkowy, okres rzymski. Możliwe odpowiedzi: 1. Seneka, Epiktet i Marek Aureliusz, 2. Zenon, Kleantes i Chryzyp, 3. Panaitios i Poseidonis
R1QfpzlNa6YsN2
Ćwiczenie 6
Które z podanych stanowisk lub poglądów nie pasują do etyki stoickiej? Możliwe odpowiedzi: 1. Należy żyć zgodnie z naturą., 2. Należy żyć zgodnie z rozumem., 3. Należy żyć zgodnie z uniwersalnym prawem., 4. Istnieje jeden pierwiastek wszechrzeczy., 5. Bóg jest we wszystkim., 6. Przyroda jest bezrozumna., 7. W świecie panuje konieczność i celowość.
RZiDnhjfqiEyb21
Ćwiczenie 7
Rozstrzygnij, czy poniższe stwierdzenia są prawdziwe, czy fałszywe. Stoicy nie interesowali się światem, lecz jedynie ludzką duszą. Możliwe odpowiedzi: prawda, fałsz. Stoicy zalecali zachować spokój wobec przypadkowości zdarzeń w świecie. Możliwe odpowiedzi: prawda, fałsz. Stoicy namawiali do walki ze złem. Możliwe odpowiedzi: prawda, fałsz. Stoicy głosili harmonię świata. Możliwe odpowiedzi: prawda, fałsz. Stoicy mówili, że cnota to życie rozumne. Możliwe odpowiedzi: prawda, fałsz
2
Ćwiczenie 8

Zapoznaj się z tekstem Rozmyślań Marka Aureliusza. Odpowiedz na pytanie: co jest istotą stoickiego spokoju?

1
Marek Aureliusz Rozmyślania

Ustroni sobie szukają na wsi, nad morzem lub w górach. I ty zwyczajnie bardzo za tym tęsknisz. Wszystko to jest jednak bardzo niemądre, bo przecież można usunąć się, kiedykolwiek zechcesz, w głąb siebie. Nigdzie bowiem nie schroni się człowiek spokojniej i łatwiej jak do duszy własnej; zwłaszcza ten, kto ma taką ustroń wewnętrzną, że się natychmiast zupełny znajdzie spokój, jeżeli w nią się wpatrzy. A nic innego nie nazywaj pokojem jak wewnętrzny ład. Jak najczęściej więc stwarzaj sam sobie tę ustroń i odświeżaj sam siebie. (…) Pomyśl, że dusza nie ulega żadnemu wpływowi ani łagodnemu, ani gwałtownemu, skoro się sama w sobie zamknie i własną moc sobie uświadomi, i przypomnij sobie to wszystko, coś słyszał i przyswoił sobie z nauki o przykrości i przyjemności. Może cię żądza sławy marnej niepokoi? Popatrz, jak szybko wszystko ulega zapomnieniu! Popatrz na ogrom niezmierzonego czasu przed tobą i po tobie, jak próżny jest ten brzęk sławy, jak są zmienni w sądzie i jak go nie maja ci, którzy ci się zdają sławę twą głosić, jak szczupłe miejsce, do którego się ta sława ogranicza. Cała bowiem ziemia – to punkcik, a w niej jakimże kącikiem część zamieszkana! A w niej iluż jest i co za jedni ci, co cię chwalić mają! Pamiętaj więc o tym, że możesz cofnąć się do tej własnej ustroni, a przede wszystkim nie daj się pociągać tu i tam, nie upieraj się przy niczym, lecz bądź wolnym i patrz na rzeczy jak mężczyzna, jak człowiek, jak obywatel, jak stworzenie śmiertelne. Dwa zaś pewniki niech będą wśród podręcznych, na których się oprzesz: jeden, że wypadki zewnętrzne duszy nie dotykają, lecz stoją spokojnie poza nią, a wszelki niepokój jest jedynie skutkiem wewnętrznego sądu, i drugi, że wszystko, co widzisz, wnet ulega zmianie i wnet zniknie. I zawsze miej w pamięci, ilu już zmian sam byłeś świadkiem. Świat – to zmiana, życie – to wyobrażenie.

mar3 Źródło: Marek Aureliusz, Rozmyślania, s. 4.
RIXFovN5SRuua
Wykonaj ćwiczenie zgodnie z poleceniem.
3
Ćwiczenie 9

Zastanów się i sformułuj odpowiedzi na pytania.

R15Amxl4bkiaR
Wykonaj ćwiczenie zgodnie z poleceniem. Jakie zachęty do etycznego życia wypływają ze stoickiej nauki o harmonii wszechświata? (Uzupełnij) Jakie mogą tkwić w niej zagrożenia? (Uzupełnij).
3
Ćwiczenie 10

Co oznacza stoicka obojętność? Podaj przykłady takich postaw.

R14x6Q9rJ9zEH
Wykonaj ćwiczenie zgodnie z poleceniem.
31
Ćwiczenie 11

Zapoznaj się z treścią utworu Jana Kochanowskiego, a następnie wskaż, którą antyczną postawę filozoficzną gloryfikuje polski poeta. Uzasadnij swoją odpowiedź.

1
Jan Kochanowski Pieśń XI

Stateczny umysł pamiętaj zachować,
Jesli cię pocznie nieszczęście frasować;
Także i góry nie radzęć wylatać,
Kiedy sie Szczęście z tobą imie bratać.

Śmierci podległy człowiecze cnotliwy,
Choć wszytek twój wiek będzie frasowliwy,
Chocia też czasem, siedząc z przyjacioły,
Przy dobrym trunku strawisz dzień wesoły;

Tu przy ciekącym, przezornym strumieniu.
Każ stół gotować w jaworowym cieniu;
Każ wino nosić, póki beczka leje,
Póki wiek służy, a śmierć nie przyspieje.

Postąpisz z włości drogo zapłaconych,
Postąpisz z dworu i gmachów złoconych;
A co zebrania twego kolwiek będzie,
To wszytko przyszły namiastek osiądzie.

Bądź sie kto zacnym rodził i bogatym,
Bądź niewolnikiem, u śmierci nic na tym;
Czyjkolwiek naprzód los wynidzie, wsiadaj,
Wieczny wygnańcze, ani więc odkładaj.

2 Źródło: Jan Kochanowski, Pieśń XI, [w:] tegoż, Księgi wtóre.
Riz6ENtfPdwQS
(Uzupełnij).