Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
R5FBDr6RSFWaY1
Ćwiczenie 1
Jakie warunki muszą być spełnione, aby bryła sztywna była w równowadze? Zaznacz wszystkie odpowiedzi poprawne: Możliwe odpowiedzi: 1. Nie może być przyłożona do niej żadna siła., 2. Przyłożone do niej momenty sił muszą się równoważyć., 3. Przyłożone siły muszą równoważyć przyłożone momenty sił., 4. Przyłożone do niej siły muszą się równoważyć.
R75hAJyyMkRcF1
Ćwiczenie 2
Jaką rolę pełni skrzydło ogonowe w helikopterze? Możliwe odpowiedzi: 1. Dostarcza dodatkowy ciąg, zwiększając prędkość maszyny., 2. Wytwarza moment siły równoważący moment siły wirnika głównego, umożliwiając kontrolowane obracanie się helikoptera dookoła osi pionowej., 3. Pozwala regulować wysokość lotu., 4. Umożliwia lot helikoptera w bok.
1
Ćwiczenie 3
R16YZS2jaVXKm
Poniższy rysunek przedstawia dwie bryły o różnych masach, umieszczone na ramionach dźwigni dwustronnej. Jaki warunek musi być spełniony, aby układ ten był w równowadze?
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
2
Ćwiczenie 4

Poniższy schemat prezentuje studzienny kołowrót. Poprzez przyłożenie do korby o długości R siły P wytwarzamy moment siły, który wprawia środkowy walec o promieniu r w ruch obrotowy. W efekcie na walec ten nawija się lina, na której zawieszone jest wiadro z wodą, o ciężarze Q, które unosi się do góry. Wiadro z wodą ma masę mIndeks dolny w = 15 kg. Z rysunku wynika, że korba jest trzy razy dłuższa niż promień kołowrotu, czyli R=3r. Korbę przekręcono do położenia poziomego i zawieszono na niej ciężar tak, że całość pozostaje w równowadze. Jaka była masa mIndeks dolny x tego obciążnika?

R11oqLbTn4yPo
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R17LuLwWhNRpX
m = Tu uzupełnij kg
21
Ćwiczenie 5

Do poniższej bryły sztywnej przyłożone są dwie siły skierowane pionowo: siła grawitacji, przyłożona w środku masy tej bryły, skierowana pionowo w dół oraz siła reakcji podłoża, przyłożona w miejscu styku bryły z ziemią, skierowana do góry. Siły te mają tę samą wartość, ten sam kierunek i przeciwne zwroty, więc znoszą się wzajemnie - ich wypadkowa wynosi zero. Czy zatem bryła ta pozostaje w równowadze?

RLXNTKveT6kum
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
uzupełnij treść
31
Ćwiczenie 6

W helikopterze wirnik na skrzydle ogonowym ma za zadanie wytwarzać siłę ciągu, która - ponieważ przyłożona jest na końcu długiego ramienia - tworzy moment siły dość duży, aby zrównoważyć moment siły powstający na głównym wirniku. Zwróćmy jednak uwagę, że tak samo jak silnik rozpędzający główny wirnik doznaje działania momentu siły, tak samo silnik obracający śmigłem ogonowym doznaje działania momentu siły. Dlaczego nie równoważy się tego momentu siły dodatkowym wirnikiem?

uzupełnij treść
RqWo85c0JQUBn2
Ćwiczenie 7
Przedstawiony na zdjęciu helikopter nie posiada wirnika ogonowego! Jak to zatem możliwe, że w trakcie lotu nie obraca się wokół własnej osi?
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/%c5%9bmig%c5%82owiec-pokazy-lotnicze-air-show-4210032/ [dostęp 8.04.2022], domena publiczna.
1
Ćwiczenie 8
RcLlg0o6fV7Zf
Dostępne opcje do wyboru: in, F1+F2+...+Fn, Ml, M1+M2+...+Mn, 0. Polecenie: . luka do uzupełnienia = luka do uzupełnienia Fi= luka do uzupełnienia

luka do uzupełnienia =in luka do uzupełnienia =0