Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
RDZBqmCO8CcPq1
Ćwiczenie 1
Wybierz wszystkie prawdziwe stwierdzenia: Możliwe odpowiedzi: 1. Ekspansja Wszechświata jest hamowana przez ciemną energię, a przyspieszana przez siły grawitacji., 2. Ekspansja Wszechświata jest hamowana przez siły grawitacji, a przyspieszana przez ciemną energię., 3. Im większa jest gęstość Wszechświata, tym szybciej się on rozszerza., 4. Im mniejsza jest gęstość Wszechświata, tym szybciej się on rozszerza.
R1dj55Shb3P3r1
Ćwiczenie 2
Uzupełnij zdanie: Galaktyki (oddalają się / przybliżają się) z prędkościami (odwrotnie / wprost) proporcjonalnymi do odległości.
R1a6Tlhknjuq21
Ćwiczenie 3
Wybierz wszystkie prawdziwe stwierdzenia: Możliwe odpowiedzi: 1. Galaktyki oddalają się od nas z prędkościami wprost proporcjonalnymi do odległości, ponieważ znajdujemy się w środku Wszechświata., 2. Galaktyki oddalają się od nas z prędkościami wprost proporcjonalnymi do odległości, ponieważ przestrzeń Wszechświata rozszerza się unosząc galaktyki., 3. Galaktyki oddalają się od nas z prędkościami wprost proporcjonalnymi do odległości, z powodu zasady zachowania pędu., 4. Galaktyki oddalają się od nas z prędkościami wprost proporcjonalnymi do odległości, ponieważ gwiazdy w galaktykach wytwarzają napędzającą je energię.
R1GVbksbcrblq1
Ćwiczenie 4
Rysunek przedstawia dwa modele ewolucji Wszechświata. Wstaw podpisy we właściwe miejsca na rysunku.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R1L7XLtxXqTVU1
Ćwiczenie 4
Uzupełnij zdanie: „Model Wszechświata, który cały czas będzie się rozszerzał jest modelem ………..” jednym z wymienionych wyrazów: Możliwe odpowiedzi: 1. otwartym, 2. zamkniętym, 3. stałym
1
Ćwiczenie 5
R1QUiEKn2CqwR
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R3aBXowIfmhwg
zadanie interaktywne
2
Ćwiczenie 6

Dwa punkty A i B leżą w odległości r na elastycznej gumie. Guma jest rozciągana. Wykaż, że prędkość, z jaką oddalają się od siebie punkty, jest wprost proporcjonalna do odległości r.

R1F6sxOZNBvq1
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
uzupełnij treść
1
Ćwiczenie 7

Zakładając, że dysponujemy dowolnie silnymi teleskopami, wyjaśnij, czy możliwa jest obserwacja galaktyk, które w momencie wysłania promieniowania znajdowały się dalej niż 14 miliardów lat świetnych od Ziemi.

uzupełnij treść
1
Ćwiczenie 8
R1UfAF1CghIot
W jakiej odległości od Ziemi znajdowała się galaktyka w momencie wysłania promieniowania, jeśli wyznaczono jej prędkość ucieczki wynoszącą v = 0,5c, gdzie c = 300 000 km/s jest prędkością światła. Wyraź odpowiedź w latach świetlnych, podając dwie cyfry znaczące. Odpowiedź: r = Tu uzupełnij · 10Tu uzupełnij lat świetlnych