Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
RMvQCwnvLh8lo1
Ćwiczenie 1
Zaznacz kategorie, które nie pasują do opisu filozofii egzystencjalnej. Możliwe odpowiedzi: 1. egzystencja, 2. doświadczenie, 3. samotność, 4. człowiek, 5. system, 6. sytuacja, 7. logika, 8. opis, 9. przygodność, 10. wyznanie, 11. fenomenologia, 12. trwoga, 13. teoria, 14. bycie
R1diYtGokf2De11
Ćwiczenie 2
Połącz w pary: Egzystencja poprzedza esencję. Możliwe odpowiedzi: 1. Egzystencja wyłania się z nicości i nosi w sobie możliwość nieistnienia., 2. To, kim jest człowiek, zależy od sposobu jego egzystowania., 3. Egzystując, człowiek tworzy swoją istotę., 4. Egzystencja jest określona przez czas i przestrzeń., 5. Egzystencja ludzka jest procesem. Nie jestem tym, kim jestem. Możliwe odpowiedzi: 1. Egzystencja wyłania się z nicości i nosi w sobie możliwość nieistnienia., 2. To, kim jest człowiek, zależy od sposobu jego egzystowania., 3. Egzystując, człowiek tworzy swoją istotę., 4. Egzystencja jest określona przez czas i przestrzeń., 5. Egzystencja ludzka jest procesem. wolność i odpowiedzialność Możliwe odpowiedzi: 1. Egzystencja wyłania się z nicości i nosi w sobie możliwość nieistnienia., 2. To, kim jest człowiek, zależy od sposobu jego egzystowania., 3. Egzystując, człowiek tworzy swoją istotę., 4. Egzystencja jest określona przez czas i przestrzeń., 5. Egzystencja ludzka jest procesem. bycie w sytuacji Możliwe odpowiedzi: 1. Egzystencja wyłania się z nicości i nosi w sobie możliwość nieistnienia., 2. To, kim jest człowiek, zależy od sposobu jego egzystowania., 3. Egzystując, człowiek tworzy swoją istotę., 4. Egzystencja jest określona przez czas i przestrzeń., 5. Egzystencja ludzka jest procesem. przygodność istnienia Możliwe odpowiedzi: 1. Egzystencja wyłania się z nicości i nosi w sobie możliwość nieistnienia., 2. To, kim jest człowiek, zależy od sposobu jego egzystowania., 3. Egzystując, człowiek tworzy swoją istotę., 4. Egzystencja jest określona przez czas i przestrzeń., 5. Egzystencja ludzka jest procesem.
R1A1zV1x4d0ey1
Ćwiczenie 3
Zaznacz poprawną odpowiedź. Przedmiotem zainteresowania filozofii egzystencjalnej jest... Możliwe odpowiedzi: 1. świat wartości., 2. teoria poznania., 3. człowiek., 4. zagadnienia estetyczne.
R1ax8OjvcjLKz1
Ćwiczenie 4
Zaznacz poprawną odpowiedź. Egzystencja jest... Możliwe odpowiedzi: 1. ogółem tego, co istnieje., 2. istotą bytu., 3. indywidualnym i jednostkowym byciem., 4. byciem w relacji z innym człowiekiem.
R1Hta5obto9al2
Ćwiczenie 5
Zaznacz poprawną odpowiedź. Na gruncie egzystencjalizmu człowiek jest... Możliwe odpowiedzi: 1. wolny i tworzy sam siebie., 2. określony przez tkwiącą w nim esencję., 3. całkowicie zdeterminowany przez dystynkcje czasu i przestrzeni.
RuMwme3aeRId32
Ćwiczenie 6
Zaznacz poprawną odpowiedź. Do podstawowych kategorii egzystencjalizmu należą... Możliwe odpowiedzi: 1. przygodność, samotność, trwoga., 2. rzucenie w sytuację, która całkowicie determinuje., 3. bycie ku transcendencji.
21
Ćwiczenie 7

Wyjaśnij, co oznacza zdanie Sartre’aEgzystencja poprzedza esencję.

R1FFBOzvP0yn2
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

Jak scharakteryzujesz egzystencjalną metodę filozofowania?

RmiT0h9iVXID9
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 9
Zapoznaj się z treścią nagrania lub przeczytaj tekst źródłowy, a następnie zdefiniuj pojęcie egzystencji w świetle tego tekstu.
Zapoznaj się z treścią nagrania lub przeczytaj tekst źródłowy, a następnie zdefiniuj pojęcie egzystencji w świetle tego tekstu.
RbJeUBRfeTxhC
Nagranie dźwiękowe Witold Gombrowicz Egzystencjalizm.
Witold Gombrowicz Egzystencjalizm

Czy pamiętacie, co powiedziałem dalej? Że egzystencjalizm nie jest jednym więcej filozoficznym systemem, a właśnie buntem przeciw filozofii teoretyzującej i przeciw abstrakcji, szukaniem konkretnego życia? Egzystencjalizm jest bardziej antyfilozofią niż filozofią. I jest wyrazem tej samej potrzeby, która tak silnie daje się we znaki Polsce, zawartej w słowach tak często pojawiających się na ustach człowieka przeciętnego: „chcę być praktyczny, życiowy, nie chcę zawracać sobie głowy teoriami, mnie trzeba czegoś takiego, co by nadawało się do życia”.

Niedawno miałem przemowę na temat „Nauka i filozofia” dla studentów uniwersytetu w Tucuman. W pewnej chwili wstał jeden dryblas i zapytał krótko a węzłowato: - Co to jest egzystencja?

Odpowiedziałem słowami Sartre’a: - Egzystencja jest tym, czym nie jest, i nie jest tym, czym jest.

Wówczas złapał się za głowę i tyle go widziano. Uciekł. Moim zdaniem zanadto się pośpieszył. Te definicje stają się mniej przeraźliwe, gdy się im przyjrzeć z bliska. Cóż to znaczy, że egzystencja, czyli życie – w przeciwieństwie do martwego przedmiotu – polega na nieustannym ruchu? Rzecz martwa jest identyczna ze sobą, jest, jaka jest – natomiast istotą życia jest ruch, zmiana. Istota żywa w każdej chwili staje się inna i to właśnie ją określa jako istotę żywą. Jeżeli się zważy, że dotychczasowe myślenie ludzkości wyrobiło się w obcowaniu człowieka z rzeczami i że cała nasza logika stąd się wywodzi, zrozumiałe staje się zakłopotanie mędrca dzisiejszego, który obiera sobie za przedmiot myślenia nie świat rzeczy, ale egzystencję. Gdyż tutaj nawet zasada identyczności, ów najprostszy aksjomat, że „a” równa się „a”, zawodzi!

3 Źródło: Witold Gombrowicz, Egzystencjalizm, [w:] Gombrowicz filozof, oprac. Francesco M. Cataluccio, Jerzy Illg, wybór Francesco M. Cataluccio, Jerzy Illg.
Rq4rlxqv4109T
(Uzupełnij).