Sprawdź się
Przyporządkuj wymienione przyczyny zmian klimatu do naturalnych i antropogenicznych.
aktywność słoneczna, produkcja gazów cieplarnianych, promieniowanie zwrotne atmosfery, deforestacja, spalanie paliw kopalnych, wybuchy wulkanów
Przyczyny naturalne | |
---|---|
Przyczyny antropogeniczne |
Zapoznaj się z tekstem. Podaj skutek opisanego w nim zjawiska.
Wydaje się, że wody powierzchniowe Oceanu Spokojnego ulegają ociepleniu, zgodnie z cyklicznym zjawiskiem zwanym Pacyficzną Oscylacją Międzydekadową (nie należy jej mylić z Pacyficzną Oscylacją Dekadową, która obejmuje mniejszy obszar, ani też z oscylacją El Niño‑La Niña). Podobne procesy zachodzą także na Atlantyku: dane z pływających w oceanach boi pomiarowych pokazują, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat osłabło mieszanie wód powierzchniowych i głębinowych na północnym Atlantyku. Z tego powodu więcej energii cieplnej (wewnętrznej) pozostaje w atmosferze, zamiast – jak to miało miejsce do tej pory – trafiać w głębiny oceaniczne. Jest też możliwe, że osłabienie cyrkulacji termohalinowej na Atlantyku nie jest związane z naturalnymi oscylacjami, lecz z topnieniem lądolodu Grenlandii, będącym następstwem powodowanego przez nas ocieplenia. Tak sugerują badania pokazujące, że cyrkulacja termohalinowa osłabła do poziomu nie mającego precedensu w ostatnim tysiącleciu.
Indeks górny Źródło: naukaoklimacie.pl/aktualnosci/globalne‑ocieplenie‑bedzie‑postepowac‑szybciej‑niz‑sadzimy‑348 Indeks górny koniecŹródło: naukaoklimacie.pl/aktualnosci/globalne‑ocieplenie‑bedzie‑postepowac‑szybciej‑niz‑sadzimy‑348
Na podstawie podanego tekstu utwórz dowolny model przyczynowo–skutkowy.
Na skutek szybszego niż zakładano wzrostu emisji COIndeks dolny 22 i spadku emisji SOIndeks dolny 22, przekroczenie progu ocieplenia o 1,5°C nastąpi najprawdopodobniej już około 2030 roku, a o 2°C ok. 2045 roku. To o wiele wcześniej, niż wynikałoby z prognozy z ostatniego Specjalnego Raportu IPCC, który ocenia prawdopodobieństwo ocieplenia o 1,5 °C do 2030 roku na 17% , zaś do 2052 roku na 83%. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę zmiany prądów oceanicznych i temperatury powierzchni oceanów, to istnieje co najmniej 10‑procentowe ryzyko, że próg ocieplenia o 1,5°C przekroczymy już do 2025 roku.
Czasu na skuteczne działania zostało nam więc bardzo niewiele. Tym bardziej, że być może już gdzieś w okolicy ocieplenia o 1,5‑2°C znajduje się „punkt bez powrotu” – próg nieodwracalnego przejścia do stanu „Cieplarnianej Ziemi”. Wskazany w Porozumieniu Paryskim graniczny próg 1,5‑2°C wzrostu temperatury względem epoki przedprzemysłowej nie wziął się „z sufitu” – to zakres maksymalnych temperatur, jakie występowały na Ziemi w ostatnim milionie lat. Ocieplenie powyżej tego poziomu doprowadzi do „wyrwania się dżina z butelki”. Arktyka zacznie topnieć, a odbijające promieniowanie słoneczne lód i śnieg zostaną zastąpione przez pochłaniające energię, ciemną powierzchnię ziemi i wodę, co nasili ogrzewanie się naszej planety. Wraz ze wzrostem temperatury przyspieszy rozkład materii organicznej w glebach, powodując emisje dwutlenku węgla i metanu. Proces ten dotknie też w szczególności wiecznej (dotychczas) zmarzliny i zamrożonej w niej materii organicznej. Zacznie się też wydzielać metan z oceanicznych pokładów hydratów metanu. Fale upałów i susze, nakładające się na przesuwające się strefy klimatyczne, doprowadzą do pożarów lasów, przez co uwięziony w nich węgiel trafi w postaci COIndeks dolny 22 do atmosfery. Dojdą do tego także inne sprzężenia zwrotne, które po przekroczeniu pewnego progu (2,5°C? 2°C? 1,5°C?) dalej już same z siebie będą napędzać zmianę klimatu.
Indeks górny Źródło: naukaoklimacie.pl/aktualnosci/globalne‑ocieplenie‑bedzie‑postepowac‑szybciej‑niz‑sadzimy‑348 Indeks górny koniecŹródło: naukaoklimacie.pl/aktualnosci/globalne‑ocieplenie‑bedzie‑postepowac‑szybciej‑niz‑sadzimy‑348
Zapoznaj się z dwoma stanowiskami dotyczącymi przyczyn globalnego ocieplenia. Ku któremu stanowisku się skłaniasz? Uzasadnij, dlaczego?
Sceptycy: „To nie my. W co wierzą sceptycy? Po pierwsze, zwykle zgadzają się, że Ziemia ogrzewała się od końca Małej Epoki Lodowej, mającej swoje apogeum około 1850 roku. Zagadką jest przyczyna tego ocieplenia. Wierzący w antropogeniczne zmiany klimatu sądzą, że ocieplenie jest spowodowane przez człowieka, podczas gdy sceptycy uważają, że ocieplenie jest naturalne, udział człowieka jest minimalny, a już z pewnością nie jest potencjalnie katastrofalny(…)”
Stanowisko nauki: „Ocieplenie powodują gazy cieplarniane, a dziś to człowiek zwiększa ich zawartość w atmosferze. Świadczą o tym niezależne pomiary, wykonywane z Ziemi i z kosmosu, w atmosferze i w oceanach, w stacjach meteorologicznych i w laboratoriach.”
Indeks górny Źródło: naukaoklimacie.pl/fakty‑i-mity/mit‑nie‑ma‑empirycznych‑dowodow‑na‑antropogenicznosc‑globalnego‑ocieplenia‑41 Indeks górny koniecŹródło: naukaoklimacie.pl/fakty‑i-mity/mit‑nie‑ma‑empirycznych‑dowodow‑na‑antropogenicznosc‑globalnego‑ocieplenia‑41
Korzystając ze schematu, uzasadnij negatywny wpływ globalnego ocieplenia na działalność człowieka.
Korzystając z opisu schematu, uzasadnij negatywny wpływ globalnego ocieplenia na działalność człowieka.