Sprawdź się
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenia.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.Akty urzędowe Prezydenta Rzeczypospolitej wymagają dla swojej ważności podpisu Prezesa Rady Ministrów, który przez podpisanie aktu ponosi odpowiedzialność przed Sejmem.
Zapoznaj się ze schematem i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenia.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.Art. 158
1. Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na Prezesa Rady Ministrów. Jeżeli uchwała została przyjęta przez Sejm, Prezydent Rzeczypospolitej przyjmuje dymisję Rady Ministrów i powołuje wybranego przez Sejm nowego Prezesa Rady Ministrów, a na jego wniosek pozostałych członków Rady Ministrów oraz odbiera od nich przysięgę.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Systemy politycznePo trzecie – jak zwraca uwagę Tkaczyński – w procedurze powoływania ministrów należy również uwzględnić rolę Prezydenta Federalnego, który w ramach posiadanych prerogatyw posiada możliwość formalnej kontroli obsady stanowisk w rządzie (tj. dotyczących możliwości pełnienia tej funkcji) i odmowy powołania ministra, jeśli występowałyby przeszkody natury prawnej (ale nie politycznej) w pełnieniu funkcji. Przeszkody te można odnaleźć w art. 66 UZ stanowiącym, że „Kanclerz Federalny i ministrowie federalni nie mogą sprawować żadnego innego urzędu za wynagrodzeniem, prowadzić działalności gospodarczej, wykonywać zawodu ani być członkiem kierownictwa, a bez zgody Bundestagu, również rady nadzorczej przedsiębiorstwa, którego działalność ukierunkowana jest na zdobywanie zysków”.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenia.
(…) w polskim systemie ustrojowymJako jedna z instytucjonalnych form współpracy (…) pomiędzy podmiotami władzy wykonawczej. Instytucja ta nie jest jednak stałą formą współpracy głowy państwa i rządu, ma ona charakter doraźny i w ten właśnie sposób powinna być wykorzystywana. Ustrojodawca wyraźnie zastrzegł, że każdorazowe jej zwołanie winno łączyć się z wystąpieniem „spraw szczególnej wagi”.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.Art. 159
1. Sejm może wyrazić ministrowi wotum nieufności. Wniosek o wyrażenie wotum nieufności może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. (…)
Zapoznaj się z materiałem źródłowym i wykonaj polecenie.
Źródło I
Społeczeństwo i polityka. Podstawy nauk politycznychW tym federalnym państwie funkcje ustawodawcze pełnią dwie różne instytucje. Na czele rządu stoi kanclerz. W XX w. najczęściej mieliśmy do czynienia z rządami koalicyjnymi tzw. wielkiej koalicji socjalistów i chadeków. Rola prezydenta – mimo że jest wybierany przez naród w wyborach bezpośrednich – ogranicza się do funkcji ceremonialno‑reprezentacyjnej.
Źródło II
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.Art. 155
1. W razie niepowołania Rady Ministrów w trybie art. 154 ust. 3 Prezydent Rzeczypospolitej w ciągu 14 dni powołuje Prezesa Rady Ministrów i na jego wniosek pozostałych członków Rady Ministrów oraz odbiera od nich przysięgę. Sejm w ciągu 14 dni od dnia powołania Rady Ministrów przez Prezydenta Rzeczypospolitej udziela jej wotum zaufania większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
2. W razie nieudzielenia Radzie Ministrów wotum zaufania w trybie określonym w ust. 1, Prezydent Rzeczypospolitej skraca kadencję Sejmu i zarządza wybory.