„Zaburzenia błędnikowe są odpowiedzialne za blisko 45% przypadków zaburzeń równowagi. Spośród nich najczęstszą dolegliwością są łagodne położeniowe zawroty głowy. (...) Przyczyną choroby jest uwolnienie otolitów z plamek woreczka i/lub łagiewki. Uwolnione otolity siłą grawitacji dostają się do przewodów półkolistych. Poruszając się w endolimfie przewodów półkolistych, powodują powstawanie patologicznych potencjałów czynnościowych w obrębie receptora grzebieniowego”.
Indeks górny Źródło: M. Lubszczyk, Łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy – niedoceniany problem pacjentów po 65 roku życia, „Gerontologia Polska” 2018, nr 26, s. 307. Indeks górny koniecŹródło: M. Lubszczyk, Łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy – niedoceniany problem pacjentów po 65 roku życia, „Gerontologia Polska” 2018, nr 26, s. 307.
ROIc1uNv8PT8B
Przypomnij sobie, gdzie występują otolity i jaką pełnią funkcję, a następnie zastanów się, jakie konsekwencje może nieść ze sobą ich przemieszczenie.
Funkcja pełniona przez otolity jest zależna od miejsca ich położenia. Dzięki pobudzaniu (odkształcaniu) rzęsek przez otolity następuje aktywacja receptorów komórek zmysłowych. Przemieszczenie otolitów w jedną stronę informuje o ruchu głowy wykonanym w stronę przeciwną. Aby otolity mogły pełnić odpowiednią funkcję w układzie równowagi, muszą być umiejscowione w plamkach statycznych woreczka i łagiewki. Ich przemieszczenie do przewodów półkolistych powoduje patologiczne pobudzenia znajdujących się tam receptorów grzebieniowych (receptorów grzebieni bańkowych) i wysyłanie do mózgu nieprawidłowej informacji o zmianie położenia ciała. Może przyczyniać się to do powstawania tzw. łagodnych położeniowych zawrotów głowy i przez to zaburzać równowagę organizmu.
31
Ćwiczenie 8
RoZSj6AR1zQqX
Zastanów się, jaką rolę pełnią przedsionkowe komórki receptorowe.
Działaniem niepożądanym, które może wystąpić przy stosowaniu gentamycyny, jest uszkodzenie komórek zwoju przedsionkowego, w wyniku czego informacje z błędnika nie mogą dostać się do mózgu. Upośledzone przewodzenie informacji z błędnika uniemożliwia prawidłowe czucie równowagi i może doprowadzić do objawów, takich jak zawroty głowy, zaburzenia równowagi i częste upadki.