Sprawdź się
Podaj po pięć określeń charakteryzujących Syfona oraz Miętusa.
Podaj przykłady trzech sposobów, za pomocą których Miętus niszczy wzniosłość oraz piękno zasad i ideałów reprezentowanych przez Syfona. Zwróć szczególną uwagę na to, dlaczego kontrminy Miętusa są jak najbardziej raniące i miażdżące
.
Uzupełnij zdanie odpowiednimi frazami.
Józio stwierdza buntowniczo na początku powieści:
Ach, stworzyć formę własną! Przerzucić się na zewnątrz! Wyrazić się! Niech kształt mój rodzi się ze mnie, niech nie będzie zrobiony mi!
.
Źródło: Witold Gombrowicz, Ferdydurke, Kraków 1987, s. 16.
Wyjaśnij, w jaki sposób stwierdzenie to zostaje zweryfikowane przez bohatera w czasie pojedynku na miny. Odnieś się do jego wypowiedzi:
FerdydurkeA pośród nich ja, superarbiter, na wieki chyba uwięziony, więzień cudzego grymasu, cudzego oblicza. Twarz moja, jakby zwierciadło ich twarzy, również pokraczniała, przerażenie, wstręt, zgroza żłobiły na niej niezatarte piętno. Pajac pomiędzy dwoma pajacami, jakże miałbym się zdobyć na coś, co by nie było grymasem? Palec mój u nogi tragicznie wtórował ich palcom, a ja grymasiłem, grymasiłem i wiedziałem, że zatracam siebie w tym grymasie. Nigdy już chyba nie ucieknę Pimce. Nie wrócę do siebie. O, co za potworność!