Sprawdź się
Poniżej znajduje się cytat z jednej z prac Nietzschego. Zapoznaj się z jego treścią, a następnie wskaż zdanie, które poprawnie opisuje jego treść.
Poniżej znajduje się cytat z jednej z prac Nietzschego. Zapoznaj się z jego treścią, a następnie zaznacz zdanie, które poprawnie opisuje jego treść.
Poza dobrem i złemCzłowiek odmiany dostojnej czuje, że od niego zależy naznaczanie wartości, nie potrzebuje niczyjego przyzwolenia, rozumuje bowiem: „co dla mnie szkodliwe, to i samo w sobie jest szkodliwe”, i wie, że w jego mocy jest nadawać wagę rzeczom, że dano mu tworzyć wartości. Człowiek dostojny czci w sobie mocarza i tego, co ma władzę nad sobą samym […], który z rozkoszą potrafi być dla siebie surowym i twardym. […] Wiara w siebie samego, duma z siebie samego, głęboka niechęć i ironia dla „zaparcia się siebie samego”, - oto cechy morału dostojnego, równie dla niego istotne, jak odcień lekceważenia i niedowierzanie względem objawów współczucia i dobrego serca.
Poniżej znajduje się fragment wspomnień Franza Overbecka o Nietzschem. Zapoznaj się z jego treścią, a następnie odpowiedz na pytanie, w jakiej kwestii pomylił się Overbeck odnośnie filozofii swojego przyjaciela.
Nietzsche. Zapiski przyjacielaNietzsche bez wątpienia sam przypisywał sobie nadczłowieczeństwo i to nie tylko w formie poetyckiej (Zaratustra), lecz także prozaicznej. Na przykład gdy mówił: „Wszystko, co bezprawne jest wbrew mej naturze!”. W formie poetyckiej chętnie mu w nie uwierzy […] każdy, kto go znał, w prozaicznej jedynie zaślepieni epopci [z gr. wtajemniczony uczestnik misteriów] jego życia (jego ja) oraz słów czy doktryn. Nietzsche nie miał co do tego dumnego wyznania o sobie praw większych, niż jakikolwiek inny człowiek.
Własnymi słowami wyjaśnij, na czym (w teorii) polega różnica pomiędzy ontologią a metafizyką.
Własnymi słowami wyjaśnij, dlaczego podtytuł książki Tako rzecze Zaratustra brzmi: Książka dla wszystkich i dla nikogo.