Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
RLxipV7NwLKab1
Ćwiczenie 1
Zaznacz prawidłowe zakończenie zdania: Definicja fali podłużnej mówi, że jest to taka fala, Możliwe odpowiedzi: 1. która rozchodzi się podłużnym ośrodku, np. na strunie, w długiej rurze lub sprężynie, 2. która rozchodzi w tym samym kierunku, w którym następuje w niej przemieszczenie elementów ośrodka, 3. która ma większą długość niż fala poprzeczna o identycznej częstotliwości
RMLza67RdouTf1
Ćwiczenie 2
Spośród wymienionych fal wskaż, które są falami podłużnymi, a którym tej nazwy nie możemy przypisać: Możliwe odpowiedzi: 1. Fala na powierzchni wody wywołana wrzuceniem w nią kamienia, 2. Fala na strunie szarpniętej przez gitarzystę, 3. Fala dźwiękowa w powietrzu wytwarzana przez głośnik, 4. Fala dźwiękowa w wodzie wytwarzana przez delfiny porozumiewające się ultradźwiękami
1
Ćwiczenie 3
RB7CQTxunB18E
Rysunek przedstawia schematycznie falę podłużną na sprężynie o długości 100 cm. Każda zielona kreska odpowiada jednemu zwojowi sprężyny. Czerwonymi strzałkami zaznaczono wychylenia z położenia równowagi kolejnych zwojów Poniżej część sprężyny widzisz w powiększeniu. Określ: a) z dokładnością do 1 cm jaka jest długość fali: Tu uzupełnij cm b) z dokładnością do 1 mm jaka jest amplituda fali: Tu uzupełnij mm
R9TguICECtqn8
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.
RyX0XI5Tg8kqM
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.
2
Ćwiczenie 4
R1HOjlfr0YEG0
Na rysunku znajdują się pionowe odcinki, ułożone jeden za drugim i symbolizujące zwoje sprężyny. W układzie odcinków występują zgęszczenia i rozrzedzenia. Poziome strzałki pokazują wychylenie każdego zwoju z położenia równowagi. Zaznaczone są 4 punkty: Pierwszy punkt znajduje się na zwoju z lewej strony sprężyny, który nie jest wychylony z położenia równowagi. Drugi punkt znajduje się na prawo od punktu pierwszego, na zwoju, który jest maksymalnie wychylony w lewo z położenia równowagi. Trzeci punkt znajduje się na zwoju położonym jeszcze dalej na prawo. Zwój ten nie jest wychylony z położenia równowagi. Czwarty punkt znajduje się na prawo od punktu trzeciego, na zwoju, który jest maksymalnie wychylony w prawo z położenia równowagi.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.
1
Ćwiczenie 4

Skoro już wiesz jak działa fala poprzeczna na sprężynie postaraj się udzielić odpowiedzi na następujące pytanie. Gdzie siła wypadkowa działająca na fragmenty sprężyny jest maksymalna, a gdzie bliska zeru?

uzupełnij treść
21
Ćwiczenie 5
R137iDKAUdsq6
Na rysunku poniżej widzisz leżące na śliskim stole dwie takie same sprężyny o odległości między zwojami 1 cm i długości 50 cm. Górna sprężyna jest w stanie spoczynkowym, na dolnej wytworzono impuls falowy. Możesz zauważyć, że po obu stronach zgęszczenia znajdują się rozrzedzenia. Odpowiedz na pytania: a) W jaki sposób w praktyce można by wytworzyć na sprężynie taki impuls falowy jak na rysunku? b) Czy można by na takiej sprężynie wytworzyć taki impuls falowy, który by składał się tylko z rozchodzącego się zgęszczenia? Jeśli tak to jak, a jeśli nie to dlaczego?
RuPCBgmOti3Iy
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.
uzupełnij treść
Rn37nJgFiltcF1
Ćwiczenie 6
Wybuch dynamitu powoduje gwałtowny wzrost ciśnienia, który rozchodzi się w postaci tak zwanej fali uderzeniowej. Uzupełnij wielokropki w poniższym zdaniu z pomocą znajdujących się niżej wyrażeń.
R1VprIJ10dYXg
Ćwiczenie 6
Zaznacz prawidłowe słowa:
2
Ćwiczenie 7
RDiWIH5qHeYdV
Gwałtowne uderzenie maszyny budowlanej na kolei w stalową szynę toru pociągu spowodowało powstanie w niej dwóch rodzajów impulsu falowego: podłużnego i poprzecznego. Osoba stojąca obok torów i obserwująca z dużej odległości przez lornetkę pracę maszyny usłyszała związane z tym dwa charakterystyczne syczące dźwięki w pewnym odstępie czasu wywołanym faktem, że impuls falowy poprzeczny i podłużny rozchodzą się w metalu z różnymi prędkościami. Jeszcze później obserwator usłyszał rozchodzący się w powietrzu huk. Następstwo tych zdarzeń nastąpiło w następujących chwilach czasu: t1= 0 s – obserwacja wzrokowa t2= 0,6 s – podłużny impuls falowy w szynie t3= 1 s – poprzeczny impuls falowy w szynie t4= 9 s – huk rozchodzący się w powietrzu Przyjmując, że prędkość dźwięku w powietrzu wynosi 340 m/s, oblicz i podaj z dokładnością do 10 m/s jaka była prędkość rozchodzenia się fali podłużnej w stalowej szynie Odpowiedź: Tu uzupełnij m/s
21
Ćwiczenie 8
R1YofbF6grKwu
Drwal uderza w równych odstępach czasu siekierą w drzewo. Nieco przestraszona i zarazem zdziwiona wiewiórka obserwuje go z odległości 340 m. Zdziwienie wywołane jest faktem, że przy każdym uderzeniu siekierą, wiewiórka najpierw je słyszy, a dopiero chwilę później widzi. Czyżby był to zaczarowany las, w którym dźwięk rozchodzi się szybciej niż światło? Nie zastanawiając się nad wyjaśnieniem zagadki, wiewiórka czmychnęła do dziupli, zanim drwal skończył swoją pracę.
uzupełnij treść