Sprawdź się
Zaznacz poprawne uzupełnienie zdania.
Wektory indukcji magnetycznej ułożone są stycznie / prostopadle do linii pola magnetycznego.
Wybierz właściwy rysunek spośród podanych niżej, na którym pokazano, w jaki sposób igła magnetyczna ustawia się względem linii pola magnetycznego. Niebieskim kolorem zaznaczono biegun północny igły.
- A
- B
- C
- D
Wybierz właściwy rysunek spośród podanych niżej, na którym pokazano, w jaki sposób igła magnetyczna ustawia się względem linii pola magnetycznego. Niebieskim kolorem zaznaczono biegun północny igły.
- A
- B
- C
- D
Co lepiej charakteryzuje pole magnetyczne w przestrzeni (wektor indukcji magnetycznej) – położenie Możliwe odpowiedzi: 1. opiłka, 2. igły magnetycznej
Co lepiej charakteryzuje pole magnetyczne w przestrzeni wskazując jednocześnie kierunek i zwrot wektora indukcji magnetycznej B?
- Położenie opiłków.
- Położenie igły magnetycznej.
Wybierz poprawne uzupełnienia zdania.
Obszar najsilniejszego pola magnetycznego znajduje się {w pobliżu biegunów magnetycznych magnesu} / {#we wnętrzu magnesu}. Im bardziej oddalamy się od magnesu, tym pole magnetyczne staje się {#słabsze} / {silniejsze}, a linie pola coraz bardziej {gęste} / {#rzadkie}.
Wokół magnesu, leżącego na kartce papieru, rozsypano równomiernie żelazne opiłki. Często w pobliżu biegunów powstają na kartce „białe plamy” (nie ma opiłków) i nie można odczytać przebiegu linii pola (zobacz na rysunku). Wyjaśnij to zjawisko. Jak można temu zjawisku zapobiec?
Na rysunku przedstawiony jest wycinek pewnego pola magnetycznego w postaci linii pola. W którym obszarze A czy B pole magnetyczne jest „silniejsze” (charakteryzuje je większa wartość indukcji magnetycznej)?
słabsze pole, silniejsze pole
Czy pole magnetyczne występuje jedynie na płaszczyźnie, czy również jest obecne w przestrzeni?
- Pole magnetyczne występuje w każdym punkcie przestrzeni trójwymiarowej wokół magnesu.
- Pole magnetyczne występuje tylko na dwuwymiarowej płaszczyźnie.
Wyjaśnij, dlaczego przedstawiony na rysunku obraz pola magnetycznego może być zarówno obrazem pola pomiędzy rozsuniętymi częściami przeciętego na pół magnesu sztabkowego jak i obrazem pola pomiędzy dwoma magnesami zwróconymi do siebie przeciwnymi biegunami.