Sprawdź się
Zapoznaj się z poniższym tekstem i wykonaj polecenie.
O demokracji w AmeryceW społeczeństwie ludzi równych istnieją dwie odmienne tendencje: jedna, która pobudza umysł ludzki do myślenia i druga, która prowadzi do całkowitej bezmyślności. W konsekwencji człowiek uznaje za prawdziwe zdanie większości, wobec której czuje się przytłoczony z powodu swojej słabości i niemocy. Przestrzegam zatem, że równość, która jest zasadą społeczeństwa demokratycznego, może doprowadzić do nowego oblicza poddaństwa, jakim jest absolutna władza większości.
Przeczytaj materiał źródłowy i wykonaj polecenie.
Lapidaria(...) w miarę jak rozszerza się strefa demokracji i rośnie wolność człowieka – jednostka staje się coraz bardziej bytem podmiotowym, niezależnym, samodzielnym (...). Władza [w państwie niedemokratycznym] głosi teorię, że im państwo silniejsze, tym ty jesteś silniejszy, tymczasem w systemie demokratycznym filozofia jest inna: mniej państwa, a na jego miejsce – więcej społeczeństwa! Kiedy mówi się o demokracji, zbyt rzadko zwraca się uwagę na zależność demokracji – jej siły, autorytetu i sprawności – od poziomu i rodzaju kultury społeczeństwa. A przecież niski poziom kultury osłabia demokrację, ciągnie ją w dół, nie daje jej rozwinąć się i okrzepnąć. Wszelkie dyskutowanie o szansach demokracji jest bezużyteczne, jeżeli nie towarzyszy mu ocena stanu kultury społeczeństwa, jej poziomu, jej żywotności. Przy niskim poziomie kultury społeczeństwa miejsce demokracji zajmuje jej karykatura.
Materiał źródłowy do ćwiczeń 4–7.
PolitologiaCzęsto uważa się, że wybory są sercem procesu politycznego. Prawdopodobnie nie ma ważniejszych pytań w polityce nad te, czy wybieramy polityków, którzy nami rządzą oraz według jakich reguł wybory te są przeprowadzane. Wybory uznaje się za demokrację w działaniu. Są one środkiem kontrolowania rządu przez społeczeństwo, w ostateczności za pomocą selekcji negatywnej. Centralne miejsce w tym pojęciu zajmuje zasada reprezentacji. Mówiąc wprost, politycy mają służyć społeczeństwu, co nakłada na nich odpowiedzialność działania na rzecz tych, którzy ich wybrali. Podczas gdy demokrację w jej klasycznym rozumieniu bezpośredniego i nieprzerwanego udziału społeczeństwa we władzy uważa się za zupełnie niepraktyczną, reprezentacja może być najbliższa osiągnięcia celu, jakim jest sprawowanie władzy przez społeczeństwo.
Materiał źródłowy do ćwiczeń 8–9.
(…)Demokracja monopolu nie znosi. Jeśli jakaś władza ma wszystkie stanowiska w państwie (...), jeżeli do tego ma prezydenta, jeśli do tego ma jeszcze (...) poparcie potężnych mediów, które nie zauważają jej błędów, które w jednych oczach widzą źdźbło, a w innych belki nie widzą (...), to wtedy (...) z naszą demokracją może być naprawdę bardzo niedobrze. I każdy uczciwy profesor prawa konstytucyjnego czy teoretyk państwa, a to mój dawny zawód, bo kiedyś wykładałem na uczelni, musiałby to potwierdzić.