Sprawdź się
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.
Encyklopedia PWN: dyktatorDyktator (…), w starożytnym Rzymie w okresie republiki nadzwyczajny urzędnik (od 501 lub 498 p.n.e.), o najwyższej władzy, mianowany przez jednego z konsulów w sytuacji kryzysowej państwa do wykonania konkretnego zadania (zazwyczaj dowództwa w wojnie lub przeprowadzenia wyborów); sprawował urząd nie dłużej niż 6 miesięcy; od decyzji dyktatora nie było odwołania.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 rokuArt. 228
2. Stan nadzwyczajny może być wprowadzony tylko na podstawie ustawy, w drodze rozporządzenia, które podlega dodatkowemu podaniu do publicznej wiadomości.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.
Traktat PółnocnoatlantyckiArtykuł 5
Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub kilka z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uważana za napaść przeciwko nim wszystkim; wskutek tego zgadzają się one na to, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, każda z nich (…) udzieli pomocy Stronie lub Stronom tak napadniętym, podejmując natychmiast indywidualnie i w porozumieniu z innymi Stronami taką akcję, jaką uzna za konieczną, nie wyłączając użycia siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 17 marca 1921 rokuArt. 124
Czasowe zawieszenie praw obywatelskich (…) może nastąpić dla całego obszaru państwowego lub dla miejscowości, w których okaże się konieczne ze względów bezpieczeństwa publicznego.
Zawieszenie takie zarządzić może tylko Rada Ministrów za zezwoleniem Prezydenta Rzeczypospolitej (…).
Jeżeli Rada Ministrów zarządzi stan wyjątkowy po zakończeniu okresu sejmowego lub po rozwiązaniu Sejmu, zarządzenie Rządu powinno być przedstawione Sejmowi nowo wybranemu, niezwłocznie na pierwszym posiedzeniu.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 rokuArt. 232
W celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia Rada Ministrów może wprowadzić na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni, stan klęski żywiołowej na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie tego stanu może nastąpić za zgodą Sejmu.