Sprawdź się
Wskaż wszystkie rysunki, które obrazują zwierciadło kuliste wypukłe.
- Na rysunku przedstawione jest schematycznie tworzenie obrazy przedmiotu pozornego umieszczonego za kulistym zwierciadłem wypukłym. Zwierciadło narysowane jest w postaci czarnego łuku, którego wypukła część skierowana jest w prawą stronę. Z lewej strony zwierciadła narysowane są ukośne, czarne kreski, które oznaczają, że powierzchnia odbijająca zwierciadła znajduje się po prawej stronie. W postaci czarnej, poziomej linii narysowana jest oś optyczna zwierciadła, która przecina je i dzieli na dwie symetryczne części, górną i dolną. Na osi optycznej po zewej stronie zwierciadła widoczne są dwa punkty. Jeden z nich oznaczono wielka litera O. Punkt ten oznacza hipotetyczny środek zwierciadła. W odległości dwa razy mniejszej niż punkt wielka litera O, widoczny jest punkt wielka litera F, który oznacza położenia pozornego ogniska zwierciadła. Pomiędzy punktami wielka litera F i wielka litera O, widoczna jest pionowa, czarna strzałka skierowana ku górze. Strzałka to podpisana jest jako przedmiot, ale należy pamiętać, że jest to przedmiot pozorny. Z grotu tej strzałki wychodzą w kierunku zwierciadła dwie czarne i przerywane linie. Jedna z nich skierowana jest poziomo a po teoretycznym odbiciu od wklęsłej powierzchni kulistego zwierciadła wypukłego przechodzi przez pozorne ognisko zwierciadła. Druga przerywana linia jest skierowana w prawo i w dół i przechodzi przez pozorne ognisko zwierciadła a po odbiciu biegnie równoległe do osi optycznej pod nią. Punkt przecięcia się promieni pozornych stanowi grot czarnej, pionowej i skierowanej w dół strzałki, zaczynającej się na osi optycznej i przedstawiającej obraz przedmiotu pozornego. Po prawej stronie narysowane są przedłużenia promieni pozornych w postaci czarnych, skierowanych linii ciągłych. Przedłużenia pozornych promieni padających są skierowane od zwierciadła a promieni odbitych do zwierciadła.
- Rysunek przedstawia schematycznie odbicie promieni świetlnych od powierzchni wypukłego zwierciadła kulistego. Na ilustracji, po prawej stronie przedstawione jest schematycznie zwierciadło kuliste wypukłe w postaci symetrycznego łuku, będącego fragmentem okręgu. Łuk ten narysowany jest czarnym kolorem. wypukła część zwierciadła skierowana jest w lewą stronę. Po prawej, wklęsłej stronie styczne do zwierciadła, narysowane są ukośne czarne kreski, które oznaczają, że powierzchnia odbijająca zwierciadła jest skierowana w lewą stronę. Przez środek ilustracji przechodzi pozioma czarna linia, w taki sposób, że dzieli ona zwierciadło na dwie równe części. Czarna linia symbolizuje oś optyczną wklęsłego zwierciadła kulistego. Na czarnej linii, po prawej stronie zwierciadła, zaznaczone są dwa punkty. Bardziej z lewej, bliżej zwierciadła, z prawej strony widoczny jest punkt oznaczony wielką literą F, który oznacza pozorne ognisko zwierciadła. Bardziej po prawej stronie widoczny jest punkt oznaczony wielką literą O. Punkt ten stanowi hipotetyczny środek okręgu, którego fragmentem jest zwierciadło. Punkt wielka litera O jest oddalony od punktu wielka litera W dwa razy bardziej niż punkt wielka litera F. Z lewej strony zwierciadła narysowana jest niebieska, pionowa strzałka skierowana w górę. Z grotu strzałki wychodzą Dwie czerwone i skierowane w stronę zwierciadła czerwone linie symbolizujące promienie świetlne. Jeden z nich pada na punkt przecięcia zwierciadła i osi optycznej, a następnie odbija się pod takim samym kątem, pod jakim pada na zwierciadło. Przedłużenie promienia obitego po prawej stronie zwierciadła narysowane jest w postaci czerwonej, przerywanej linii biegnącej w prawo i w górę. Drugi czerwony promień biegnie równolegle do osi optycznej o odbija się od zwierciadła. Po odbiciu biegnie w lewo i w górę. Przedłużenie promienia odbitego po prawej stronie zwierciadła biegnie w dół i w prawo i przechodzi przez ognisko pozorne zwierciadła. Promienie pozorne przecinają się, a punkt przecięcia stanowi położenie grotu krótkiej, niebieskiej i pionowej strzałki zaczynającej się na osi optycznej zwierciadła. Strzałka ta znajduje się pomiędzy zwierciadłem a położeniem pozornego ogniska zwierciadła.
- Na ilustracji, po prawej stronie przedstawione jest schematycznie zwierciadło kuliste wklęsłe w postaci symetrycznego łuku, będącego fragmentem okręgu. Łuk ten narysowany jest czarnym kolorem. Wklęsła część zwierciadła skierowana jest w lewą stronę. Po prawej stronie styczne do zwierciadła, narysowane są ukośne czarne kreski, które oznaczają, że powierzchnia odbijająca zwierciadła jest skierowana w lewą stronę. Przez środek ilustracji przechodzi pozioma czarna linia, w taki sposób, że dzieli ona zwierciadło na dwie równe części. Czarna linia symbolizuje oś optyczną wklęsłego zwierciadła kulistego. Na czarnej linii zaznaczone są trzy punkty. Najbardziej z prawej znajduje się punkt oznaczony wielką literą W, który oznacza wierzchołek zwierciadła. Leży on na powierzchni zwierciadła. Nieco z lewej strony widoczny jest punkt oznaczony wielką literą F, który oznacza ognisko zwierciadła. Najbardziej po lewej stronie widoczny jest punkt oznaczony wielką literą O. Punkt ten stanowi hipotetyczny środek okręgu, którego fragmentem jest zwierciadło. Odległość pomiędzy punktami oznaczonymi wielkimi literami O i F jest taka sama, jak odległość pomiędzy punktami oznaczonymi wielkimi literami W i F. Odległość pomiędzy punktami oznaczonymi wielkimi literami O i W stanowi promień krzywizny kulistego zwierciadła wklęsłego, a zatem możemy wywnioskować, że ognisko kulistego zwierciadła wklęsłego umiejscowione jest zawsze w odległości równej połowie promienia krzywizny. Równolegle do osi optycznej zwierciadła narysowanego w postaci czarnej poziomej linii, biegną czerwone również poziome linie z zaznaczonym kierunkiem w prawą stronę. Linie te oznaczają teoretyczne promienie świetlne. Po odbiciu się od zwierciadła, czerwone promienie skupiają się w ognisku oznaczonym wielką literą F. Ilustracja przedstawia zatem, schematyczny bieg promieni świetlnych odbitych od wewnętrznej części wklęsłego zwierciadła kulistego.
- Na rysunku przedstawione jest schematycznie tworzenie obrazu przedmiotu umieszczonego przed kulistym zwierciadłem wypukłym. Zwierciadło narysowane jest w postaci czarnego łuku, którego wypukła część skierowana jest w prawą stronę. Z lewej strony zwierciadła narysowane są ukośne, czarne kreski, które oznaczają, że powierzchnia odbijająca zwierciadła znajduje się po prawej stronie. W postaci czarnej, poziomej linii narysowana jest oś optyczna zwierciadła, która przecina je i dzieli na dwie symetryczne części, górną i dolną. Po prawej stronie zwierciadła widoczna jest czarna pionowa strzałka skierowana ku górze i podpisana jako przedmiot. Z jej grotu wychodzą dwie czarne, skierowane w lewą stronę do zwierciadła czarne linie. Symbolizują one promienie świetlne. Jedne promień jest równoległy do osi a po dobiciu podąża w górę i w prawo. Jego przedłużenie jest przerywaną czarną linią i przechodzi przez zwierciadło w lewą stronę. Przedłużenie to powinno przechodzić przez ognisko pozorne zwierciadła. Drugi promień świetlny skierowany jest ukośnie w dół i w lewo. Pada on na zwierciadło w punkcie przecięcia zwierciadła i osi optycznej. Odbija się on od zwierciadła pod takim samym kątem, pod jakim na nie pada. Jego przedłużenie po lewej stronie zwierciadła narysowane jest także czarną i przerwaną linią. Przedłużenie tego promienia podąża w górę i w lewo. Przerywane przedłużenia promieni świetlnych symbolizują promienie pozorne. Promienie pozorne przecinają się w jednym punkcie, który stanowi położenie grotu czarnej, pionowej strzałki skierowanej ku górze. Strzałka ta podpisana jest jako obraz.
Określ, jakie zwierciadło znajduje się na ścianie na obrazie Jana van Eycka Portret małżonków Arnolfinich.
- zwierciadło płaskie
- zwierciadło kuliste wklęsłe
- zwierciadło kuliste wypukłe
- to nie jest zwierciadło, lecz obraz

Ćwiczenie alternatywne. Odpowiedz na pytanie: Jaki obraz uzyskany zostanie po umieszczeniu przedmiotu przed połyskliwą powierzchnią zwierciadła kulistego wypukłego?
- Zawsze powiększony.
- Zawsze powiększony.
- Zawsze tych samych rozmiarów.
Spośród podanych przedmiotów wybierz zwierciadła wypukłe:
- lusterko dentystyczne
- lustro drogowe
- samochodowe lusterko wsteczne
- powiększające lusterko kosmetyczne
- lusterko reflektora w mikroskopie
W pewnej odległości od zwierciadła kulistego wypukłego o promieniu krzywizny 20 cm umieszczono przedmiot. Jego obraz jest dwukrotnie zmniejszony. Wyznacz odległość przedmiotu od zwierciadła. Wynik podaj w metrach, w z dokładnością do jednej cyfry znaczącej.
Przedmiot znajduje się w odległości ............ m przed zwierciadłem kulistym wypukłym.
Na zwierciadło kuliste wypukłe pada zbieżna wiązka światła, której osią symetrii jest oś optyczna. Przedłużenia promieni tej wiązki przecinają się w odległości 0,5 m od zwierciadła. Promienie odbite przecinają zaś oś optyczną w odległości 1,5 m od zwierciadła. Wyznacz ogniskową. Wynik podaj w metrach, w zaokrągleniu do dwóch miejsc znaczących.
Obraz będzie miał wysokość ............ m.
Płonąca świeczka o wysokości 20 cm została ustawiona w odległości 40 cm od zwierciadła kulistego wypukłego. Wiedząc, że promień krzywizny tego zwierciadła wynosi 60 cm, oblicz, ile będzie wynosiła wysokość powstałego obrazu? Wynik podaj w metrach, w zaokrągleniu do dwóch miejsc znaczących.
Obraz będzie miał wysokość ............ m.
W Wigilię Bożego Narodzenia kot Rudolf usiadł na parapecie i wyglądał przez okno w oczekiwaniu na prezenty. W bombce, której średnica wynosi 16 cm, wytworzył się jego obraz o wysokości 0,6 cm. Oblicz, w jakiej odległości od parapetu wisi bombka, jeśli siedzący Rudolf mierzy 30 cm. Wynik podaj w metrach, w zaokrągleniu do cyfry jedności.
Bombka wisi w odległości ............ m od parapetu.
Przed zwierciadłem kulistym wypukłym ustawiono przedmiot. Utworzony w ten sposób obraz został zmniejszony dwukrotnie. W momencie gdy przedmiot odsunięto od zwierciadła o 10 cm, otrzymany obraz był cztery razy mniejszy niż przedmiot. Oblicz ogniskową tego zwierciadła. Wynik podaj w metrach, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
Ogniskowa tego zwierciadła wynosi ............ m.