Sprawdź się
Określ, które miejscowości lub tereny zaznaczono cyframi od 1 do 4 na mapie przedstawiającej przebieg kampanii grunwaldzkiej. Określ, jakim kolorem zaznaczono na mapie przemarsz wojsk krzyżackich, a jakim polsko‑litewskich.
Zapoznaj się z poniższymi stwierdzeniami i zaznacz, które z nich jest fałszywe, a które prawdziwe.
Na podstawie mapy przedstawiającej przebieg kampanii grunwaldzkiej i wiedzy pozaźródłowej napisz, jakie były przyczyny klęski Krzyżaków oraz zwycięstwa Polski i Litwy.
Na podstawie opisu mapy przedstawiającej przebieg kampanii grunwaldzkiej i wiedzy pozaźródłowej napisz, jakie były przyczyny klęski Krzyżaków oraz zwycięstwa Polski i Litwy
Opisz postaci przedstawione na obrazie, przenosząc poniższe elementy, a następnie wykonaj polecenia.
Obejrzyj dwa obrazy przedstawiające bitwę pod Grunwaldem. Wskaż różnice i podobieństwa między nimi w sposobie ukazania bitwy.
Zapoznaj się ze schematami przedstawiającymi przebieg bitwy pod Grunwaldem oraz fragmentem kroniki Jana Długosza. Ułóż schematy we właściwej kolejności, z uwzględnieniem poszczególnych faz bitwy. Uzasadnij swoją decyzję. Następnie wykonaj kolejne polecenie.
Fragment kroniki Jana Długosza“[...] Oddział polskie [...] wieloma chorągwiami rzucają się na wrogów, ustawionych w 16 chorągwiach, do których schroniła się również reszta, która pod innymi znakami poniosła klęskę, i staczając z nimi śmiertelną walkę. I chociaż wrogowie przez jakiś czas stawiali opór, w końcu jednak, otoczeni zewsząd mnóstwem wojska królewskiego, zostali wycięci w pień i niemal wszystkie oddziały walczące w 16 chorągwiach wyginęły lub dostały się do niewoli. Po zwyciężeniu i rozgromieniu tego zastępu wrogów, w którym - jak wiadomo - zginęli wielki mistrz pruski Ulryk, marszałkowie, komturowie, i wszyscy znaczniejsi rycerze i panowie z wojska pruskiego, pozostały tłum nieprzyjacielski podjął odwrót, a kiedy raz podał tyły, zdecydowanie zaczął uciekać. Król zaś polski i jego wojska odnieśli późne i z trudem zdobyte, ale pełne i zdecydowane zwycięstwo nad mistrzem i Zakonem Krzyżackim. [...]”
Zapoznaj się z fragmentem wiersza Marii Konopnickiej i odpowiedz na pytanie, pod wpływem którego z dwóch powyższych malowideł on powstał. Uzasadnij odpowiedź.
GrunwaldStal goreje, oszczep chrzęści,
Topór warczy w chrobrej pięści… […]
I nie zgadnie wróg krzyżacki,
Czy go miecz dosięgnie lacki,
Czy go ramię
Czecha złamie
U Litwina nóg
Obejrzyj pomnik upamiętniający bitwę pod Grunwaldem w Krakowie oraz przeczytaj fragment przemówienia wygłoszonego z okazji odsłonięcia pomnika, a następnie wykonaj polecenia.
Zapoznaj się z pomnikiem upamiętniającym bitwę pod Grunwaldem w Krakowie oraz z fragmentem przemówienia wygłoszonego z okazji odsłonięcia pomnika, a następnie wykonaj polecenia.
Ignacy Jan Paderewski, 15 lipca 1910 r., fundator pomnika, z okazji jego odsłonięciaDzieło, na które patrzymy, nie powstało z nienawiści. Zrodziła je miłość głęboka Ojczyzny, nie tylko w jej minionej wielkości i dzisiejszej niemocy, lecz i w jej jasnej, silnej przyszłości. Zrodziła je miłość i wdzięczność dla tych przodków naszych, co nie po łup, nie po zdobycz szli na pole walki, ale w obronie dobrej, słusznej sprawy zwycięskiego dobyli oręża. [...] Pragniemy gorąco, by każdy Polak i Litwin każdy, z dawnych dzielnic Ojczyzny, czy zza Oceanu, spoglądali na ten pomnik jako na znak wspólnej przeszłości, świadectwo wspólnej chwały, zapowiedź lepszych czasów, jako na cząstkę własnej, wiarą silnej duszy. [...] Prastarej, ukochanej stolicy naszej oddajemy to dzieło we władanie wieczyste.