Sprawdź się
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj ćwiczenie.
Stowarzyszenie Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w PrzemyśluCele statutowe:
1) podtrzymywanie tradycji I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu,
2) promowanie szkoły i jej osiągnięć,
3) aktywizowanie więzi pomiędzy szkołą a wychowankami w kraju i za granicą,
4) samokształcenie,
4) samokształcenie,
5) podejmowanie inicjatyw społecznych i kulturalnych,
6) krzewienie form koleżeńskiego współżycia i kontaktów towarzyskich,
7) organizowanie pomocy dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu,
8) działalność oświatowa,
9) wspieranie edukacji, kultury, sztuki, oświaty, wychowania,
10) wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży,
11) propagowanie i upowszechnianie sportu, kultury fizycznej, turystyki, krajoznawstwa wśród dzieci, młodzieży, dorosłych,
12) działanie na rzecz integracji europejskiej,
13) rozwijanie kontaktów i współpracy pomiędzy społeczeństwami,
14) organizacja pomocy charytatywnej i wolontariatu,
15) podtrzymywanie kultury i tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości i rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
16) aktywizacja zawodowa i promocja zatrudnienia, działania na rzecz zdobywania nowych kwalifikacji przez osoby pozostające bez pracy i zagrożenia bezrobociem,
17) działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości,
18) ochrona dziedzictwa przyrodniczego i działania proekologiczne,
19) upowszechnianie i ochrona wolności, praw człowieka, swobód obywatelskich i praw wspomagających rozwój demokracji,
20) kształtowanie wśród uczniów postaw uczciwości, pracowitości i pomocy innym w celu równomiernego rozwoju wszystkich członków wspólnoty lokalnej,
21) promowanie działań oświatowo – wychowawczych realizujących atrakcyjne, wartościowe i nowatorskie programy pracy z dziećmi i młodzieżą.
Zapoznaj się z fragmentem ustawy i wykonaj polecenie.
Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniachArt. 3
Prawo tworzenia stowarzyszeń przysługuje obywatelom polskim mającym pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawionym praw publicznych.
Małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą należeć do stowarzyszeń i korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym że w składzie zarządu stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.
Małoletni poniżej 16 lat mogą, za zgodą przedstawicieli ustawowych, należeć do stowarzyszeń według zasad określonych w ich statutach, bez prawa udziału w głosowaniu na walnych zebraniach członków oraz bez korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz stowarzyszenia. Jeżeli jednak jednostka organizacyjna stowarzyszenia zrzesza wyłącznie małoletnich, mogą oni wybierać i być wybierani do władz tej jednostki.
Art. 4
Cudzoziemcy mający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą zrzeszać się w stowarzyszeniach, zgodnie z przepisami obowiązującymi obywateli polskich.
Cudzoziemcy niemający miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą wstępować do stowarzyszeń, których statuty przewidują taką możliwość.
Art. 5
Stowarzyszenia międzynarodowe mogą być tworzone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej według zasad określonych w ustawie.
Stowarzyszenia mogą należeć do organizacji międzynarodowych na warunkach określonych w ich statutach, jeżeli nie narusza to zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną.
Zapoznaj się tekstem źródłowym i wykonaj polecenia.
Statut Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w PrzemyśluRozdz. III. Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 9
Członkiem stowarzyszenia może być osoba fizyczna, mająca pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawiona praw publicznych, która jest absolwentem, uczniem, byłym uczniem, nauczycielem lub byłym nauczycielem I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu i zobowiązuje się do przestrzegania jego statutu.
Członkiem honorowym może być osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla stowarzyszenia lub I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, która jest członkiem stowarzyszenia lub wyraża chęć do uczestniczenia w jego pracach.
Członkiem wspierającym może być osoba prawna szczególnie zasłużona dla stowarzyszenia lub I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.
Statut Fundacji Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym „jerzyk”Postanowienia ogólne
§ 1
1. Fundacja pod nazwą Fundacja Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym „jerzyk”, zwana dalej Fundacją, ustanowiona przez: Artura Cielińskiego - zwanego dalej fundatorem, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza (…).§ 9
Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność innych osób i instytucji zbieżną z jej celami.Majątek i dochody Fundacji
§ 10
Majątek Fundacji stanowi jej fundusz założycielski w kwocie 1.500 (jeden tysiąc pięćset) złotych oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.§ 11
Dochody Fundacji pochodzić mogą w szczególności z:
darowizn, spadków, zapisów,
dotacji i subwencji oraz grantów,
dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
dochodów z majątku Fundacji,
odsetek bankowych.
(…)Władze Fundacji
§ 14
1. Władzami fundacji są: a) Rada Fundacji, b) Zarząd Fundacji. 2. Członkowie Rady Fundacji nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tego organu, z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach tych organów, w tym kosztów podróży.Rada Fundacji
§ 15
1. Rada Fundacji jest organem stanowiącym, kontrolnym i opiniującym Fundacji. 2. Rada Fundacji składa się z trzech do dziewięciu członków przy czym ilość członków Rady może ulec zmianie na pisemny wniosek Fundatora lub w wyniku uchwały podjętej przez Radę Fundacji o swoim powiększeniu się. 3. W skład Rady Fundacji z mocy statutu wchodzi Fundator. 4. Członków pierwszego składu Rady powołuje Fundator. Następnych członków Rady na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub dla rozszerzenia składu Rady, powołuje swą decyzją Rada.
(…)Likwidacja Fundacji
§ 25
1. Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustanowiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku. 2. Likwidatorów Fundacji powołuje i odwołuje Rada Fundacji.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Wzrasta zaangażowanie Polaków w działalność społeczną. CBOS: Poziom aktywności w organizacjach obywatelskich jest najwyższy od 1998 r.Z badania wynika ponadto, że w roku ubiegłym co szósty dorosły Polak (16 proc., o 3 punkty procentowe więcej niż dwa lata wcześniej) angażował się społecznie w pracę zarówno na rzecz swojej społeczności, jak i organizacji obywatelskich. Co czternasty (7 proc., tak jak w 2015 r.) działał jedynie w środowisku lokalnym, a niemal co czwarty (24 proc., tak jak w 2015 r.) pracował wyłącznie w organizacjach obywatelskich.
„W sumie społecznicy stanowili w minionym roku niemal połowę ogółu dorosłych obywateli (48 proc., o 4 punkty więcej niż w roku 2015), co oznacza, że wskaźnik zaangażowania w pracę społeczną po znaczącym spadku w 2007 r. systematycznie rośnie i obecnie przyjmuje wartość najwyższą od 2001 roku, czyli od początku monitorowania tej kwestii” – podali autorzy raportu.
Jak zaznaczono, do społeczników aktywnych w organizacjach lub poza nimi – na rzecz swojego środowiska albo potrzebujących – zaliczyć można przede wszystkim osoby praktykujące religijnie kilka razy w tygodniu (76 proc.), pracowników średniego i wyższego szczebla (72 proc. i 70 proc.), rolników (67 proc.), osoby o najniższych i najwyższych dochodach per capita (odpowiednio 59 proc. i 55 proc.), badanych z wyższym wykształceniem (56 proc.) oraz uczących się (56 proc).
Brak zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności deklarują z kolei osoby niezadowolone z sytuacji materialnej (62 proc. badanych z tej grupy nie prowadzi tego rodzaju aktywności), osoby ze stosunkowo niskimi, ale nie najniższymi dochodami per capita (59–60 proc.), sporadycznie biorące udział w praktykach religijnych (62 proc.), mieszkające w miastach liczących od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców (60 proc.), legitymujące się wykształceniem zasadniczym zawodowym (59 proc.) oraz podstawowym lub gimnazjalnym (58 proc.). Jeśli zaś chodzi o sytuację społeczno‑zawodową, takiej aktywności nie podejmują głównie robotnicy niewykwalifikowani (65 proc.), bezrobotni (62 proc.), gospodynie domowe (61 proc.), robotnicy wykwalifikowani (60 proc.), emeryci (59 proc.) oraz renciści (58 proc.).
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1–8 lutego 2018 r. na liczącej 1057 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.