Sprawdź się
Przeanalizuj wykres i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z tekstem i rozwiąż ćwiczenie.
Problemy integracji imigrantów. Koncepcje, badania, politykiKoncepcja „integracji” występująca obok asymilacji, wielokulturowości i segregacji jest najczęściej rozumiana jako jeden z głównych modeli relacji imigrantów ze społeczeństwem przyjmującym. Opiera się na założeniu mówiącym o procesie wzajemnej adaptacji imigrantów i społeczeństwa przyjmującego zarówno w wymiarze ekonomicznym, jak i społecznym, kulturowym i politycznym (IOM 2003). Ma ona polegać z jednej strony na akceptacji przez imigrantów kultury większości (jej głównych wartości i języka), a z drugiej – na zachowaniu kulturowej różnorodności oraz świadomości przez migrantów dziedzictwa etnicznego. Integracja nie jest rozumiana jako proces całkowitego kulturowego przystosowania, czyli porzucenie przez imigrantów własnych wartości i upodobnienie się do dominującej większości. Pozostaje procesem dwustronnym, obejmującym także społeczeństwo przyjmujące, w którym należy stworzyć zarówno miejsce dla odmiennych tożsamości imigrantów, jak i mechanizmy ich zgodnego współistnienia z kulturą kraju przyjmującego.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Polska powinna walczyć o imigrantów. Oto dlaczegoMigracja przyczynia się także do innowacyjności. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii migranci 2–3 razy częściej niż rodzimi obywatele zakładają własne firmy, doprowadzają przedsiębiorstwa do statusu „jednorożca” (tzn. wartości miliarda dolarów), zdobywają Nagrodę Nobla, Oscara bądź rejestrują patent.
Wiele wskazuje również na to, że migranci przyczyniają się do ogólnego wzrostu produktywności. Próby zmierzenia tego zjawiska były dotąd nieudane, ponieważ większy wzrost produktywności może być zarówno przyczyną, jak i wynikiem migracji. W naszym badaniu udało się ominąć tę przeszkodę poprzez zastosowanie narzędzi ekonometrii, dzięki czemu zidentyfikowaliśmy silne pozytywne efekty wynikające z migracji. Nasze wyniki potwierdzają zatem dowody mikroekonomiczne i doświadczalne, które wskazują na to, że polityka nastawiona na promowanie migracji wykwalifikowanej kadry rzeczywiście może wesprzeć innowacyjność danego kraju.