„Fotonastie to ruchy wywołane działaniem światła, lecz bez związku z kierunkiem jego działania. Wskutek zmiany oświetlenia następuje, np. u podbiału, mniszka czy tulipana, zamykanie się kwiatów na noc i ich otwieranie w dzień. Takie ruchy w cyklu dzienno‑nocnym są zwykle ruchami wzrostowymi, np. nierównomiernym wzrostem górnej i dolnej części płatków korony, i są regulowane przez auksyny. Ruchy fotonastyczne mogą mieć także charakter zmian turgorowych, gdy pod wpływem światła następuje zmiana turgoru w niektórych komórkach. Przykładem może być zmiana turgoru w tzw. poduszeczkach u nasady liści u mimozy i fasoli, dzięki czemu ogonek liściowy wykonuje ruchy, podnosząc i opuszczając blaszkę liściową.”
Indeks górny Źródło: Łucja Kowalewska, Agnieszka Mostowska, Dzień i noc w życiu roślin, „Kosmos” 2015, tom 64, nr 3 (308), s. 471–483. Indeks górny koniecŹródło: Łucja Kowalewska, Agnieszka Mostowska, Dzień i noc w życiu roślin, „Kosmos” 2015, tom 64, nr 3 (308), s. 471–483.
RcWJ3VMFkRFGl
Zastanów się, jakie bodźce inicjują oba procesy.
Czy twoja odpowiedź zawiera podobne cechy?
Oba procesy – fotonastie i fototropizm – to ruchy roślin wywołane działaniem bodźców. Oba inicjowane są bodźcem świetlnym, jednak fototropizmy są ściśle związane z kierunkiem padania światła, a fotonastie są od nich niezależne. Ponadto oba procesy zależne są od hormonów roślinnych – auksyn. Fotonastie, w odróżnieniu od fototropizmów, mogą być (oprócz wpływów hormonalnych) inicjowane również zmianami turgorowymi.
31
Ćwiczenie 8
„Unikalną właściwością auksyny jest jej polarny transport, kontrolowany przez białka PIN odpowiedzialne za wypływ tego hormonu z komórki. Wykazano, iż to one odgrywają znaczącą rolę w asymetrycznym rozmieszczeniu stężenia tego fitohormonu w ciele rośliny, co ma ogromne znaczenie zarówno podczas wzrostu i rozwoju rośliny już na etapie zarodkowym, jak i podczas dalszych etapów ontogenezy. Prawidłowy przebieg rozwoju zarodkowego i tworzenia korzeni bocznych uwarunkowany jest dynamiczną zmianą lokalizacji białek PIN. Wewnątrz komórki istnieje stała pula krążących białek PIN w endosomach, które pod wpływem różnych czynników mogą się przemieszczać z błony do cytoplazmy, wpływając przez to na kierunek i wydajność transportu auksyny.”
Indeks górny Źródło: Justyna Wiśniewska i in., Lokalizacja gradientu auksyny oraz rozmieszczenie białek PIN w proliferującym i różnicującym się transgenicznym kalusie Arabidopsis thaliana, „Zeszyty problemowe postępów nauk rolniczych” 2009, nr. 534, s. 297‑305. Indeks górny koniecŹródło: Justyna Wiśniewska i in., Lokalizacja gradientu auksyny oraz rozmieszczenie białek PIN w proliferującym i różnicującym się transgenicznym kalusie Arabidopsis thaliana, „Zeszyty problemowe postępów nauk rolniczych” 2009, nr. 534, s. 297‑305.
RbwlQ4Y64xs0f
Zastanów się, jakie znaczenie ma bezwzględna ilość auksyn, a jakie ich rozmieszczenie w organizmie.
Podane sformułowanie nie jest prawidłowe. Głównym czynnikiem regulującym przebieg rozwoju i wzrostu rośliny nie jest bezwzględna ilość auksyn w całym organizmie rośliny, a ich rozmieszczenie i lokalne stężenia w poszczególnych jej częściach. Bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju rośliny jest polarny transport hormonu i jego uwalnianie w odpowiednich częściach w odpowiednim czasie, które są regulowane przez białka PIN. Dzięki nim możliwe jest wytworzenie asymetrycznego gradientu tych fitohormonów i wzrost w określonym kierunku.