Sprawdź się
Zapoznaj się z poniższym cytatem będącym opinią o wojnie na wschodzie Ukrainy, a następnie zastanów się, kto mógł być jego autorem i z jakiego państwa mógł pochodzić.
To nieporozumienie trzeba zakończyć. Bratnie republiki, narody… Własnymi rękami robimy naszym wrogom i rywalom prezent.
Medioznawcy analizując przekazy wiadomości, stosują metodę ramowania. Polega ona na tym, że obserwuje się, w jaki sposób dana informacja została przedstawiona odbiorcom. Informacje nigdy nie zostają bowiem przedstawione „po prostu”, lecz zawsze są w jakiś sposób uporządkowane - akcentując ten lub inny wątek. Jednym z podstawowych pytań jest określenie, czy dane wydarzenie miało charakter pozytywny (czyli że jego zaistnienie jest czymś pozytywnym), negatywny lub neutralny. Przeanalizuj poniższy fragment będący relacją z procesu żołnierzy oskarżonych w sprawie Incydentu w Nangar Khel i określ, jaki charakter ma ta relacja.
Wyrok, jaki dziś się uprawomocnił, wydaje się salomonowym wyjściem z tej tragicznej historii. Żołnierze zostali uznani za winnych i skazani. Z takim wyrokiem w wojsku nie mają już czego szukać. Wojsko zaś może wyjść z twarzą. Mówiło się też, że żołnierze na misjach mogą mieć syndrom Nangar Khel, że będą bali się strzelać wtedy, kiedy będzie to konieczne, bo jak się pomylą, to na długie lata trafią do więzienia. Dziś sąd powiedział, że każda sytuacja jest inna i że sąd gotowy jest do wyważonej oceny.
Mariusz Jałoszewski, Salomonowy wyrok za Nangar Khel, „Gazeta Wyborcza”, 17.02.2016 r.
Incydent w Nangar Khel, w wyniku którego zginęli cywile, podzielił polską opinię publiczną. Niektórzy oskarżali polskich żołnierzy o zbrodnie wojenne, inni wskazywali, że był to nieszczęśliwy błąd. Jak uważasz – czy w takich sytuacjach opinia publiczna powinna być informowana o wszystkich szczegółach sprawy, czy szczegóły te powinny być objęte tajemnicą wojskową?
Plagą współczesnych mediów są fałszywe informacje (ang. fake news). Stwórz listę zasad, którymi należy się kierować, by nie dać się zmanipulować.