Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
RIPHy1ARGdeMY1
Ćwiczenie 1
Wybierz zdanie prawdziwe. Możliwe odpowiedzi: 1. Syzyf, według Camusa, to bohater tragiczny, bo dużo cierpi., 2. Syzyf, według Camusa, to bohater tragiczny, bo tak postanowili bogowie., 3. Syzyf, według Camusa, to bohater tragiczny, bo ma świadomość swojej sytuacji., 4. Syzyf, według Camusa, to bohater tragiczny, bo jest samotny.
R1WvVcAcW5bpl1
Ćwiczenie 2
Zaznacz zdania prawdziwe. Możliwe odpowiedzi: 1. Sartre przekonuje, że nie istnieje obiektywna hierarchia wartości., 2. Sartre przekonuje, że warto odnieść się do obiektywnej hierarchii wartości w ocenie moralnej., 3. Camus przekonuje, że człowiek powinien szukać pokrzepienia w samym sobie., 4. Camus przekonuje, że człowiek powinien szukać pokrzepienia w religii.
Ćwiczenie 2
Rmg0ae3YENZ0U
Zaznacz zdania prawdziwe. Możliwe odpowiedzi: 1. Sartre przekonuje, że nie istnieje obiektywna hierarchia wartości., 2. Sartre przekonuje, że warto odnieść się do obiektywnej hierarchii wartości w ocenie moralnej., 3. Camus przekonuje, że człowiek powinien szukać pokrzepienia w samym sobie., 4. Camus przekonuje, że człowiek powinien szukać pokrzepienia w religii.
RUD7nUHFJdzTa1
Ćwiczenie 3
Wskaż określenia, poprzez które Camus opisywał los Syzyfa: Możliwe odpowiedzi: 1. tragiczny, 2. katastrofalny, 3. absurdalny, 4. grzeszny
Ćwiczenie 3
R11TyaJcEJQK5
Wybierz określenia, poprzez które Camus opisywał los Syzyfa. Możliwe odpowiedzi: 1. tragiczny, 2. katastrofalny, 3. absurdalny, 4. grzeszny
R1HNKpJcJWOpT1
Ćwiczenie 4
Uzupełnij zdanie właściwie dobranym pojęciem. Postać Syzyfa jako figura człowieczeństwa wskazuje na (tu wybierz) 1. rozkosz, 2. trud, 3. miłość, 4. kontemplację jako ważny element ludzkiego życia.
21
Ćwiczenie 5

Odpowiedz na pytanie, czy tytuł utworu Stefana Żeromskiego Syzyfowe prace nawiązuje do interpretacji mitu Syzyfa przez Alberta Camusa. Uzasadnij swoją odpowiedź.

RE1AKc9AB5Qxp
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 6

Zinterpretuj wyrażenie syzyfowe prace tak, aby odnosiło się do charakterystyki Syzyfa dokonanej przez Alberta Camusa. Następnie wskaż przykład wybranej postaci literackiej lub filmowej, której działalność opisuje wyrażenie syzyfowe prace w znaczeniu odwołującym się do filozoficznej interpretacji mitu.

Zinterpretuj wyrażenie syzyfowe prace tak, aby odnosiło się do charakterystyki Syzyfa dokonanej przez Alberta Camusa. Następnie podaj przykład wybranej postaci literackiej lub filmowej, której działalność opisuje wyrażenie syzyfowe prace w znaczeniu odwołującym się do filozoficznej interpretacji mitu.

R11wGoizqAnjc
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 7

Przypomnij sobie, jak Camus opisywał Syzyfa i poprzez jego historię opisywał los człowieka. Przyjrzyj się obrazowi i zinterpretuj, co może symbolizować Syzyfowy kamień w odniesieniu do życia ludzkiego.

Przypomnij sobie, jak Camus opisywał Syzyfa i poprzez jego historię opisywał los człowieka. Zapoznaj się z opisem obrazu i zinterpretuj, co może symbolizować Syzyfowy kamień w odniesieniu do życia ludzkiego.

R1BTpEMpwBu2a
Tycjan, Syzyf, 1948-1549
Źródło: domena publiczna.
R1YUByOyTTxD3
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

Przeczytaj fragment Buntu metafizycznego Alberta Camusa, a następnie odpowiedz na pytanie, przeciwko czemu buntuje się Syzyf z Mitu Syzyfa.

Zapoznaj się z fragmentem Buntu metafizycznego Alberta Camusa, a następnie odpowiedz na pytanie, przeciwko czemu buntuje się Syzyf z Mitu Syzyfa.

Albert Camus Bunt metafizyczny

Bunt metafizyczny jest ruchem, w którym człowiek powstaje przeciwko swojemu losowi i całemu światu. Jest on metafizyczny, ponieważ zaprzecza celom człowieka i świata. Niewolnik prostestuje przeciw kondycji narzuconej mu przez stan niewolnictwa; buntownik matafizyczny przeciw swojej kondycji jako człowieka. Zbuntowany niewolnik twierdzi, że jest w nim coś, co nie zgadza się na sposób w jaki pan go traktuje; buntownik metaficzyczny oświadcza, że świat go zawiódł. W obu przypadkach nie chodzi tylko o prostą negację. W obu bowiem znajdujemy sąd wartościujący, w imię którego zbuntowany odmawia zgody na swój los.

cw8 Źródło: Albert Camus, Bunt metafizyczny , [w:] Maria Łojek, Teksty filozoficzne dla uczniów szkół średnich, s. 347.
R12ZaH9CcAWJ6
(Uzupełnij).
Praca domowa
31
Ćwiczenie 9

Napisz esej na temat Czy życie człowieka jest absurdalne? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do wybranych przez siebie poglądów filozoficznych.

Rp8S58iBS0jkr
(Uzupełnij).