Powyżej znajduje się sekwencja nukleotydów kodująca białko wiążące wapń, A11. Sekwencja składa się z 294 nukleotydów.
RlDLmK2W6jmoH1
2
Ćwiczenie 6
Najdłuższym ludzkim genem jest TTN, znajdujący się na chromosomie 2 i kodujący białko mięśni poprzecznie prążkowanych zwane tytyną. Według U.S. National Library of Medicine długość nici DNA genu TTN wynosi 281 434 par zasad (pz). Gen TTN składa się z 365 odcinków kodujących, w których zapisana jest informacja o 38 138 resztach aminokwasowych.
Indeks górny Na podstawie: National Library of Medicine, hasło dostępne online: https://medlineplus.gov/genetics/gene/ttn/#resources Indeks górny koniecNa podstawie: National Library of Medicine, hasło dostępne online: https://medlineplus.gov/genetics/gene/ttn/#resources
RAJHl7hQ0EX3z1
31
Ćwiczenie 7
Ri2mJKJyiyWY01
Dlaczego długość nici matrycowej DNA nie jest równa długości dojrzałego mRNA?
Liczba par zasad, w których zapisana jest sekwencja aminokwasów tytyny (114414), jest znacznie mniejsza od łącznej długości genu TTN (281434) ze względu na obecność w nim odcinków niekodujących (intronów) oraz promotora i terminatora.
31
Ćwiczenie 8
Gen jest podstawową jednostką dziedziczności. To fragment DNA kodujący białko, mRNA, rRNA, miRNA (i inne małe RNA). Funkcją genu może być kontrola ekspresji innego genu. W kontekście ewolucyjnym na geny działa dobór naturalny, co oznacza, że replikacji, a także przekazaniu do organizmu potomnego, ulegają tylko geny najlepsze (najskuteczniejsze). Teoria, w której nie na organizm, a właśnie bezpośrednio na geny działa dobór naturalny, nazywana jest teorią „samolubnego genu” i rozpropagowana została przez Richarda Dawkinsa w książce pt. „Samolubny gen” z 1976 r. Według tej teorii organizmy są tylko pojemnikami lub mechanizmami niezbędnymi do namnażania się genów. Mechanizm (organizm), w którym znajduje się więcej skutecznych genów, przeżywa i może się rozmnażać. Dobór krewniaczy to mechanizm ewolucji polegający na promowaniu osobników poświęcających swoje życie dla życia osobników z nim spokrewnionych. Taka altruistyczna postawa nie zawsze jest opłacalna „z perspektywy genu”. Gdy samica lwa jest już w okresie poreprodukcyjnym, dla jej genów opłacalna będzie sytuacja, w której zwierzę poświęci swoje życie w obronie życia swojej ciężarnej siostry. Natomiast nie obserwuje się sytuacji, w których lwica poświęca życie swojego młodego w obronie młodego swojej siostry.
R11bj6hZqpFxZ1
Czy dany gen może występować w więcej niż jednym organizmie?
Według teorii „samolubnego genu” miernikiem sukcesu ewolucyjnego jest powielenie genu. Lwica, która sama nie może już mieć potomstwa, chroniąc swoją ciężarną siostrę, umożliwia replikację niektórych swoich genów (tych wspólnych z siostrą). Co więcej, potomstwo siostry, które także posiada wspólne geny z altruistyczną lwicą, będzie się dalej rozmnażać i przekazywać informację genetyczną kolejnym pokoleniom.