Sprawdź się
Sukces rewolucji politycznej jest zazwyczaj skutkiem... Możliwe odpowiedzi: 1. zakwestionowania tradycji przez dużą część społeczeństwa., 2. poczucia braku prawomocności dotychczasowej władzy., 3. ostrej polaryzacji między ważnymi grupami społecznymi., 4. zmian w strukturze demograficznej społeczeństwa.
Dokończ zdanie.
Sukces rewolucji politycznej jest zazwyczaj skutkiem...
- zakwestionowania tradycji przez dużą część społeczeństwa.
- poczucia braku prawomocności dotychczasowej władzy.
- ostrej polaryzacji między ważnymi grupami społecznymi.
- zmian w strukturze demograficznej społeczeństwa.
Rozstrzygnij, które zdania są prawdziwe, a które fałszywe.
Zdanie | Prawda | Fałsz |
Zaspokajanie przez rząd podstawowych potrzeb głównych grup społecznych wpływa na poczucie jego prawomocności. | □ | □ |
Teoria suwerenności ludu pociąga za sobą konieczność przeprowadzania wielopartyjnych wyborów. | □ | □ |
Najważniejszym aspektem władzy według socjalistów jest jej legalność. | □ | □ |
Wskaż państwa, w których po 2010 r. toczył się spór o legalność władzy.
- Afganistan
- Hiszpania
- Izrael
- Libia
- Syria
- Wielka Brytania
9 marca w Berlinie kanclerz Angela Merkel w trakcie spotkania z premierem Grecji Kiriakosem Mitsotakisem zapowiedziała przyjęcie przez Niemcy części z 1–1,5 tys. niepełnoletnich uchodźców z obozów w Grecji. W ramach koalicji chętnych zobowiązały się do tego także inne państwa UE (m.in. Francja, Portugalia, Finlandia). Merkel podkreśliła, że obecny kryzys migracyjny nie jest porównywalny z sytuacją z 2015 r. i dodała, że obywatele niemieccy mogą oczekiwać, iż politycy będą w stanie «uporządkować migrację oraz ją ograniczać». Winą za napięcia na granicy grecko-tureckiej obarczyła Ankarę, określając jej politykę jako «nieakceptowalną».
Źródło: Kamil Frymark, Niemcy wobec nowej odsłony kryzysu migracyjnego, osw.waw.pl [dostęp: 17.03.2020]., 2.
Ahmad Dżarba wezwał arabskich przywódców na szczycie w Kuwejcie do przyznania miejsca w Lidze Arabskiej opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej, na czele której stoi. Dżarba prosił również by zgodzono się na przejęcie syryjskich ambasad przez opozycję. W Kuwejcie rozpoczął się doroczny dwudniowy szczyt przywódców Ligi Arabskiej, który jest poświęcony m.in. sytuacji w Syrii i Egipcie.
Źródło: TVN24, Syryjska opozycja żąda miejsca w Lidze Arabskiej, tvn24.pl [dostęp: 17.03.2020]., 3.
Od poniedziałku (24 lutego) członkowie i zarejestrowani sympatycy opozycyjnej Partii Pracy mogą wziąć udział w głosowaniu na nowego przewodniczącego ugrupowania. Poprzedni lider laburzystów Jeremy Corbyn zrezygnował ze stanowiska po grudniowej porażce ugrupowania w wyborach do Izby Gmin. Za faworyta rywalizacji uchodzi 57-letni umiarkowany Keir Starmer, jednak brytyjska prasa przestrzega przed odbieraniem szans posiadającej skrajne poglądy gospodarcze 40-letniej Rebecce Long-Bailey.
Źródło: Mateusz Kucharczyk, Wielka Brytania: Kto zastąpi Jeremy’ego Corbyna w Partii Pracy?, euractiv.pl [dostęp: 17.03.2020]., 4.
Podczas wizyty w Belgradzie prezydent Czech Milosz Zeman oznajmił, że chce z czeskimi politykami rozmawiać o możliwości cofnięcia uznania państwowości Kosowa. W odpowiedzi szef MSZ Tomasz Petrziczek wskazał, że nie widzi powodu do takiej dyskusji. Jednak po oświadczeniu Zemana – jak informuje agencja CTK – wicepremier Kosowa odwołał udział w czwartkowym spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich w Pradze; Kosowo ma reprezentować dyplomata z placówki w Czechach.
Źródło: ŁZ, MNIE, Czechy mogą wycofać uznanie dla Kosowa, tvp.info [dostęp: 17.03.2020]., 5.
Przed trzydziestoma laty Irańczycy witali powrót Ruhollaha Chomejniego z wygnania tłumnym wołaniem «Allah-o-akbar» – Bóg jest wielki. Dziś ten sam okrzyk przybrał nową, ironiczną twarz. Jednym z przejawów rewolucji islamskiej z lat 1978–1979 były chóralne śpiewy «Allah-o-akbar». Obywatele Iranu gromadzili się na dachach budynków i manifestowali w ten sposób przeciwko elitarnym i laickim rządom Mohammada Rezy Pahlawiego, powierzając się tym samym Bogu oraz ajatollahowi.
Od czerwcowych wyborów prezydenckich – których wyniki owiane są mgłą oszustwa – Irańczycy ponownie zaczęli zbierać się na dachach i wspólnie chwalić Boga. Z tą tylko różnicą, że zawołanie, które niegdyś symbolizowało solidarność z rewolucją islamską, dziś skierowane jest przeciwko niej i na wskroś przesiąknięte ironią. Teokracji irańskiej zarzuca się łamanie podstawowych zasad szyizmu oraz całkowite odejście od kanonów wiary muzułmańskiej. Stąd okrzyk «Allah-o-akbar» nabiera nowego znaczenia.
Źródło: Michał Gąsior, Religia przeciw teokracji, politykaglobalna.pl [dostęp: 17.03.2020].
Spośród poniższych opisów sytuacji zaznacz te, które odnoszą się do prawomocności władzy.
-
„9 marca w Berlinie kanclerz Angela Merkel w trakcie spotkania z premierem Grecji Kiriakosem Mitsotakisem zapowiedziała przyjęcie przez Niemcy części z 1–1,5 tys. niepełnoletnich uchodźców z obozów w Grecji. W ramach koalicji chętnych zobowiązały się do tego także inne państwa UE (m.in. Francja, Portugalia, Finlandia). Merkel podkreśliła, że obecny kryzys migracyjny nie jest porównywalny z sytuacją z 2015 r. i dodała, że obywatele niemieccy mogą oczekiwać, iż politycy będą w stanie «uporządkować migrację oraz ją ograniczać». Winą za napięcia na granicy grecko-tureckiej obarczyła Ankarę, określając jej politykę jako «nieakceptowalną»”.
Źródło: Kamil Frymark, Niemcy wobec nowej odsłony kryzysu migracyjnego, osw.waw.pl [dostęp: 17.03.2020]. -
„Ahmad Dżarba wezwał arabskich przywódców na szczycie w Kuwejcie do przyznania miejsca w Lidze Arabskiej opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej, na czele której stoi. Dżarba prosił również by zgodzono się na przejęcie syryjskich ambasad przez opozycję. W Kuwejcie rozpoczął się doroczny dwudniowy szczyt przywódców Ligi Arabskiej, który jest poświęcony m.in. sytuacji w Syrii i Egipcie".
Źródło: TVN24, Syryjska opozycja żąda miejsca w Lidze Arabskiej, tvn24.pl [dostęp: 17.03.2020]. -
„Od poniedziałku (24 lutego) członkowie i zarejestrowani sympatycy opozycyjnej Partii Pracy mogą wziąć udział w głosowaniu na nowego przewodniczącego ugrupowania. Poprzedni lider laburzystów Jeremy Corbyn zrezygnował ze stanowiska po grudniowej porażce ugrupowania w wyborach do Izby Gmin. Za faworyta rywalizacji uchodzi 57-letni umiarkowany Keir Starmer, jednak brytyjska prasa przestrzega przed odbieraniem szans posiadającej skrajne poglądy gospodarcze 40-letniej Rebecce Long-Bailey”.
Źródło: Mateusz Kucharczyk, Wielka Brytania: Kto zastąpi Jeremy’ego Corbyna w Partii Pracy?, euractiv.pl [dostęp: 17.03.2020]. -
„Podczas wizyty w Belgradzie prezydent Czech Milosz Zeman oznajmił, że chce z czeskimi politykami rozmawiać o możliwości cofnięcia uznania państwowości Kosowa. W odpowiedzi szef MSZ Tomasz Petrziczek wskazał, że nie widzi powodu do takiej dyskusji. Jednak po oświadczeniu Zemana – jak informuje agencja CTK – wicepremier Kosowa odwołał udział w czwartkowym spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej i Bałkanów Zachodnich w Pradze; Kosowo ma reprezentować dyplomata z placówki w Czechach”.
Źródło: ŁZ, MNIE, Czechy mogą wycofać uznanie dla Kosowa, tvp.info [dostęp: 17.03.2020]. -
„Przed trzydziestoma laty Irańczycy witali powrót Ruhollaha Chomejniego z wygnania tłumnym wołaniem «Allah-o-akbar» – Bóg jest wielki. Dziś ten sam okrzyk przybrał nową, ironiczną twarz. Jednym z przejawów rewolucji islamskiej z lat 1978–1979 były chóralne śpiewy «Allah-o-akbar». Obywatele Iranu gromadzili się na dachach budynków i manifestowali w ten sposób przeciwko elitarnym i laickim rządom Mohammada Rezy Pahlawiego, powierzając się tym samym Bogu oraz ajatollahowi.
Od czerwcowych wyborów prezydenckich – których wyniki owiane są mgłą oszustwa – Irańczycy ponownie zaczęli zbierać się na dachach i wspólnie chwalić Boga. Z tą tylko różnicą, że zawołanie, które niegdyś symbolizowało solidarność z rewolucją islamską, dziś skierowane jest przeciwko niej i na wskroś przesiąknięte ironią. Teokracji irańskiej zarzuca się łamanie podstawowych zasad szyizmu oraz całkowite odejście od kanonów wiary muzułmańskiej. Stąd okrzyk «Allah-o-akbar» nabiera nowego znaczenia”.
Źródło: Michał Gąsior, Religia przeciw teokracji, politykaglobalna.pl [dostęp: 17.03.2020].
Wenezuela: Patowa sytuacja pomiędzy Guaido a MaduroPięć miesięcy po tym, gdy szef opozycyjnego parlamentu wenezuelskiego Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem, został uznany przez pół setki krajów i zyskał poparcie prawie 57% rodaków, sytuacja w Wenezueli znalazła się w impasie.
56‑letni Nicolas Maduro, dotychczasowy prezydent, którego według sondażu instytutu Dataanalisis z maja popiera zaledwie 10,1% Wenezuelczyków, i którego popularność znalazła się w najniższym punkcie od czasu objęcia władzy w 2013 roku, gra na czas – pisze agencja AFP w komentarzu na temat obecnej sytuacji w Wenezueli.
Prezes Dataanalisis Luis Vicente Leon twierdzi, że mimo głębokiego kryzysu gospodarczego i politycznego, w jakim znalazło się państwo wenezuelskie, rokowania dla Juana Guaido, który dąży do przejęcia władzy, nie są zbyt pomyślne.
Wenezuelskie dowództwo wojskowe, na którym opiera się Maduro, „to element korporacyjny działający jako jeden zwarty blok”. „Nie ustąpi ono bez dostatecznych gwarancji co do swojej przyszłości, sposobu zachowania swej władzy oraz swoich pieniędzy” – przewiduje Leon.
Maduro, pozbawiony marginesu manewru w obliczu załamywania się gospodarki kraju i Juan Guaido, któremu brak siły, aby coś zmienić, „znajdują się w podobnej sytuacji”, podczas gdy warunki życia Wenezuelczyków pogarszają się coraz bardziej – ocenia analityk ten układ sił.
Tymczasem od 2015 r. trwa exodus Wenezuelczyków, których wyjechało z kraju już 4 mln według ONZ.
Źródło: RT, MG, Wenezuela: Patowa sytuacja pomiędzy Guaido a Maduro, 16.06.2019 r., dostępny w internecie: tvp.pl [dostęp 8.06.2020 r.].
Zapoznaj się z wykresem i wykonaj polecenie.
Frekwencja wyborcza (w proc.) w wyborach parlamentarnych z 2018–2020
-
państwo : Białoruś
frekwencja : 77.2
-
państwo : Hiszpania
frekwencja : 66.2
-
państwo : Irlandia
frekwencja : 62.9
-
państwo : Izrael
frekwencja : 69.8
-
państwo : Korea Północna
frekwencja : 99.9
-
państwo : Kuba
frekwencja : 85.7
-
państwo : Słowacja
frekwencja : 65.8
-
państwo : Turcja
frekwencja : 86.2
-
państwo : USA
frekwencja : 50.3
-
państwo : Wielka Brytania
frekwencja : 67.3
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Legitymizacja władzyJeżeli chodzi o władzę polityczną, to zmiana ta pociągała coś więcej, niż tylko afirmację zasad równości wobec prawa i otwarcie dróg karier publicznych przed ludźmi utalentowanymi. Państwo przestało być uważane za osobistą własność władcy; zaczęło być postrzegane jako własność ludu, a nie wynikający ze szczególnego statusu rządzącej rodziny. Francuska Deklaracja Praw Człowieka – obok zasad równości obywatelskiej i ochrony naturalnych praw człowieka – deklarowała, że „lud jest zasadniczym źródłem wszelkiej suwerenności” (wersja z 1791 r.) i „suwerenność tkwi w ludzie” (wersja z 1793 r.). Prawie we wszystkich współczesnych systemach politycznych legitymizacja władzy państwowej zakłada potwierdzenie zasady suwerenności poprzez różne formy odpowiedzialności rządu przed wybranymi w powszechnych wyborach reprezentantami społeczeństwa”.
Źródło: David Beetham, Legitymizacja władzy, [w:] Władza i społeczeństwo, red. Jerzy Szczupaczyński, Warszawa 1994.