Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Pokaż ćwiczenia:
1
Ćwiczenie 1

Taczki pozwalają unieść i przewieźć niewielkim wysiłkiem znaczny ciężar.

RaiqI56UuxRw11
RJgWaHq47KoYd1
Taczki pozwalają unieść i przewieźć niewielkim wysiłkiem znaczny ciężar. Ich zasada działania opiera się na…: Możliwe odpowiedzi: 1. kołowrocie, 2. dźwigni dwustronnej, 3. dźwigni jednostronnej, 4. równoważni
RaNTy28czP1IT1
Ćwiczenie 2
Przyjmijmy, że ciężar F1 znajduje się w odległości r1 od punktu podparcia dźwigni, długość ramienia dźwigni to r2 , a przyłożona na końcu ramienia dźwigni prostopadła siła to F2. Równanie równowagi tej dźwigni jednostronnej ma postać: Możliwe odpowiedzi: 1. 𝐹2 =(𝑟2/𝑟1) ⋅ 𝐹1, 2. 𝐹2 =(𝑟1/𝑟2) ⋅ 𝐹1, 3. 𝐹1 =(𝑟1/𝑟2) ⋅ 𝐹2, 4. 𝐹2 =𝑟1/(𝑟2 ⋅ 𝐹1)
R1d6zwcs70Dna1
Ćwiczenie 3
Jeśli ciężar umieszczony jest w ¼ długości ramienia dźwigni jednostronnej (bliżej punktu podparcia), to jaką siłę należy przyłożyć na końcu ramienia dźwigni, aby dźwignia była w równowadze?
1
Ćwiczenie 4

W klasie przeprowadzono następujący eksperyment. Obciążnik o nieznanej masie m położono na ramieniu dźwigni jednostronnej, w odległości RIndeks dolny 1=10 cm od punktu podparcia dźwigni. Całkowita długość ramienia dźwigni wynosi RIndeks dolny 2=2,0 m. Na końcu ramienia znajdował się siłomierz, zamocowany na linie do uchwytu. Kierunek zamocowania siłomierza był taki, że tworzył kąt prosty z ramieniem dźwigni. W efekcie dźwignia była w równowadze. W tym momencie zapisano odległość RIndeks dolny 1 i odpowiadającą jej wartość siły FIndeks dolny 2 przyłożonej do końca ramienia dźwigni. Procedurę powtórzono, przesuwając ciężar co 20 cm, aż do końca ramienia, a wyniki zaprezentowano na wykresie poniżej. Do wyników dopasowano prostą, której równanie pokazane jest na wykresie.

R1GPFA3YYpswc1
RsvHZBAeeRlJ21
W klasie przeprowadzono następujący eksperyment. Obciążnik o nieznanej masie m położono na ramieniu dźwigni jednostronnej, w odległości RIndeks dolny 11=10 cm od punktu podparcia dźwigni. Całkowita długość ramienia dźwigni wynosi RIndeks dolny 22=2,0 m. Na końcu ramienia znajdował się siłomierz, zamocowany na linie do uchwytu. Kierunek zamocowania siłomierza był taki, że tworzył kąt prosty z ramieniem dźwigni. W efekcie dźwignia była w równowadze. W tym momencie zapisano odległość RIndeks dolny 11 i odpowiadającą jej wartość siły FIndeks dolny 22 przyłożonej do końca ramienia dźwigni. Procedurę powtórzono, przesuwając ciężar co 20 cm, aż do końca ramienia, a wyniki zaprezentowano na wykresie poniżej.
2
Ćwiczenie 5

W rozważanych w treści materiału przykładach zakładaliśmy, że zarówno siła ciężkości, jak i siła przyłożona na końcu ramienia dźwigni, są skierowane prostopadle do ramienia dźwigni. Jest to słuszne założenie dla małych kątów obrotu dźwigni względem pozycji poziomej. Przy większych kątach ewidentnie widać, że siła grawitacji, która skierowana jest pionowo w dół, nie jest prostopadła do ramienia dźwigni, jak na rysunku poniżej (siła ).

RP0JxQdxXVVyS

Wyprowadź zależność, która będzie opisywała warunek równowagi na dźwigni z uwzględnieniem faktu, że wektor tworzy z siłą kąt , który może być różny od 90°.

uzupełnij treść
2
Ćwiczenie 6

Czy łom jest dźwignią jednostronną?

R1BS6qwDNVJmk2
uzupełnij treść
2
Ćwiczenie 7

Przyjrzyj się odpowiedzi do ćwiczenia 5.

Jeśli ramię dźwigni tworzy duży kąt z podłożem, trzeba uwzględnić fakt, że siła grawitacji nie jest prostopadła do ramienia dźwigni. Oznaczając wielkości jak na rysunku poniżej, wzór na równowagę tej dźwigni przyjmuje postać:

RP0JxQdxXVVyS2

F2=F1r1r2sinα

R10ULgAL2syUu2
Wiedząc to odpowiedz na pytanie: jeśli chcemy unieść ciężar korzystając z dźwigni jednostronnej, to w której sytuacji musimy przyłożyć większą siłę do końca jej ramienia? Możliwe odpowiedzi: 1. gdy ramię dźwigni jest zbliżone do pozycji poziomej, 2. gdy ramię dźwigni jest uniesione o znaczny kąt, 3. żadne z powyższych, 4. kąt odchylenia dźwigni nie ma znaczenia
3
Ćwiczenie 8
R1BHuAOEx1jht3
Jaką siłę należy przyłożyć do końca dźwigni jednostronnej o długości r2, aby była w równowadze, jeśli w połowie jej długości umieszczono ciężar o masie m = 10 kg, a kąt, pod jakim działa siła ciężkości w stosunku do ramienia, wynosi α = 30°? Wynik podaj z dokładnością do trzech cyfr znaczących. F2 = Tu uzupełnij N