Sprawdź się
Uzupełnij tekst.
odbijają się od siebie, łączą się w jeden obiekt, pędu, energii mechanicznej
W zderzeniu niesprężystym ciała, które ulegają kolizji, ........................................................... W modelu zderzeń niesprężystych spełniona jest zasada zachowania ...........................................................
W modelu zderzeń niesprężystych część energii mechanicznej może zostać wykorzystana na:
- wydzielenie ciepła
- generację fali akustycznej
- odkształcenie ciał
- wszystkie powyższe
Wyznacz prędkość ciał o masach = 200 g i = 400 g, pomiędzy którymi doszło do zderzenia niesprężystego. Przed zderzeniem ciało poruszały się w tym samym kierunku z prędkościami = 5 m/s oraz = 2,5 m/s, a zwroty prędkości były identyczne. Wynik podaj z dokładnością do dwóch cyfr znaczących.
Odp.: ............ m/s.
Pomiędzy dwoma kulkami wykonanymi z plasteliny doszło do zderzenia, po którym kulki złączyły się i zatrzymały. Kulki początkowo poruszały się naprzeciw siebie. Wyznacz masę kulki , wiedząc że masa kulki = 45 g, a jej prędkość wynosiła = 6 m/s. Kulka o masie przed zderzeniem poruszała się z prędkością = 12 m/s.
Odp.: ............ g.
Do opisu którego ze zjawisk, należy wykorzystać model zderzeń niesprężystych?
- Zderzenie centralne kul bilardowych
- Uderzenie w ścianę kulką śnieżną
- Odbicie piłki przez gracza bejsbolu
Po płaskim i poziomym blacie stołu toczą się dwie kulki wykonane z plasteliny, których masy są równe = 40 g i = 20 g. Prędkości kulek opisane są wektorami o współrzędnych = [5 m/s; 0], oraz = [0; 3 m/s]. W pewnej chwili pomiędzy kulkami dochodzi do zderzenia niesprężystego. Wyznacz wartość prędkości kulek po zderzeniu. Wynik podaj z dokładnością do 0,1 m/s.
Odp.: ............ m/s.
Na wykresie przedstawiono zależność położenia od czasu dla dwóch ciał poruszających się wzdłuż jednej prostej, które w chwili tz zderzyły się niesprężyście i poruszały się dalej zgodnie z zależnością zaznaczoną kolorem zielonym. Wyznacz stosunek mas obu ciał.
5, 2, 4, 3, 1, 6, 8, 7
Odp.: ............
Pomiędzy dwoma ciałami o identycznych masach dochodzi do niesprężystego zderzenia centralnego. Przed zderzeniem ciała poruszają się naprzeciw siebie z różnymi prędkościami. Zaznacz zdanie prawdziwe.
- Po zderzeniu ciała poruszać się będą wspólnie z prędkością inną niż prędkości przed zderzeniem. Zwrot wektora prędkości ciał po zderzeniu będzie zgodny ze zwrotem wektora ciała o większej prędkości przed zderzeniem.
- Po zderzeniu ciała poruszać się będą wspólnie z prędkością inną niż prędkości przed zderzeniem. Zwrot wektora prędkości ciał po zderzeniu będzie zgodny ze zwrotem wektora ciała o mniejszej prędkości przed zderzeniem.
- Po zderzeniu ciała zatrzymają się, ponieważ jest to zderzenie niesprężyste.