Sprawdź się
Do którego z paradoksów Zenona odnosi się ilustracja? Zreferuj tok rozumowania filozofa.
Zapoznaj się z fragmentem dzieła Mikołaja Kopernika pt. O obrotach ciał niebieskich. Przeanalizuj argumentację astronoma, w której przedstawia on dowód na kulistość Ziemi. Na co zwraca uwagę uczony? Czy wywód Kopernika możemy uznać za przykład argumentacji dialektycznej? Swoją odpowiedź zapisz w postaci krótkiej notatki.
O obrotach. Księga pierwszaZiemia — bez wątpienia — jest także kulista, ponieważ ze wszystkich stron zdąża ku swemu środkowi. Co prawda, przy takiej wyniosłości gór i zapadłości dolin nie od razu rzuca się w oczy jej pełna okrągłość, ale to bynajmniej nie zmienia kulistości całej Ziemi. Oto dowód na nią:
Jeżeli skądkolwiek posuwamy się ku północy, biegun ów dobowego obrotu wznosi się z wolna do góry, podczas gdy drugi, naprzeciwległy, o tyle samo opada w dół. Widać mianowicie, że wtedy coraz więcej gwiazd po północnej stronie nie zachodzi, natomiast na południu niektóre przestają się ukazywać. Stąd gwiazda Kanopus, dobrze widoczna w Egipcie, w Italii jest niewidoczna; stąd Italia ogląda końcową gwiazdę Rzeki. która w naszym kraju, leżącym w zimniejszej strefie, jest nic znana. I odwrotnie, gdy się przenosimy ku południowi, wznoszą się w górę tamte, a zniżają się ku dniowi te gwiazdy, które U nas stoją wysoko w górze. Równocześnie takie same nachylenia biegunów pozostają wszędzie w tym samym stosunku do przemierzanych na Ziemi przestrzeni, a to nie zachodzi w żadnej innej figurze poza kulistą. Stąd wynika oczywiście, że Ziemia tak samo zamknięta jest biegunami i dlatego jest kulista. Dodajmy jeszcze, że wieczorne zaćmienia Słońca i Księżyca nie są widzialne dla mieszkańców Wschodu ani też ranne dla mieszkańców Zachodu; pośrednie zaś tamci oglądają później, ci znowu wcześniej.