Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
R11nVqDdNsEEj1
Ćwiczenie 1
Wybierz poprawne dokończenie zdania. Daimonion Sokratesa jest symbolem... Możliwe odpowiedzi: 1. sumienia., 2. rozumu., 3. duszy., 4. dialogu.
RbdqVCLbqIDR31
Ćwiczenie 2
Wybierz poprawne dokończenie zdania. Zgodnie z intelektualizmem etycznym przyczyną zła jest... Możliwe odpowiedzi: 1. wolność., 2. wola., 3. niewiedza., 4. rozum.
RwvxzvXsu1cab11
Ćwiczenie 3
Zdecyduj, które z podanych niżej twierdzeń są prawdziwe, a które – fałszywe. Etyka jest najstarszym działem greckiej filozofii. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Człowiek może poznać naturę dobra za pomocą rozumu. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Sokrates zainspirował dalszy rozwój etyki – teorii czterech cnót Platona i etyki Arystotelesa. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Proces Sokratesa nie miał związku z jego działalnością filozoficzną. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
R19tUcVZaC2Xq11
Ćwiczenie 4
Dopasuj definicje do metod filozofowania stosowanych przez Sokratesa. metoda elenktyczna Możliwe odpowiedzi: 1. zbijanie tez rozmówców poprzez wykazywanie, że poglądy rozmówcy prowadzą do przyjęcia tezy jawnie fałszywej lub absurdalnej, 2. wydobywanie z rozmówcy wiedzy, której sobie nie uświadamiał metoda majeutyczna Możliwe odpowiedzi: 1. zbijanie tez rozmówców poprzez wykazywanie, że poglądy rozmówcy prowadzą do przyjęcia tezy jawnie fałszywej lub absurdalnej, 2. wydobywanie z rozmówcy wiedzy, której sobie nie uświadamiał
21
Ćwiczenie 5

Zdefiniuj podane pojęcia.

R1HM8dTkSycAV
Dobro. (Uzupełnij). Dusza. (Uzupełnij). Ironia sokratejska. (Uzupełnij). Daimonion. (Uzupełnij).
2
Ćwiczenie 6

Przeczytaj poniższe stwierdzenie, a następnie odpowiedz na pytania.

Zapoznaj się z poniższym stwierdzeniem, a następnie wykonaj zadania.

Zabijanie innych ludzi jest złe – uczy tak Dekalog, a ponadto z badań opinii publicznej wynika, że uważa tak zdecydowana większość Polaków.

RP23Qxd6AF2WO
Czy Sokrates zgodziłby się z powyższym twierdzeniem? Zaznacz poprawną odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. tak, 2. nie
R16bV2WVmPcfA
Zaznacz właściwe odpowiedzi: Możliwe odpowiedzi: 1. Sokrates głosił, że zabijanie nie jest złe, ponieważ człowiek nie musi kierować się nakazami moralnymi., 2. Sokrates głosił, że w pewnych przypadkach zabicie drugiego człowieka jest dobre., 3. Sokrates nie twierdził, że zabijanie jest dobre – nie zgodziłby się natomiast z uzasadnieniem powyższego twierdzenia., 4. Twierdził, że opinia większości nie może być kryterium dobra.
RzJuOlGib9sUO3
Ćwiczenie 7
Jak Sokrates uzasadniłby, że zabijanie jest złe? Zaznacz poprawną odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. Sądzi tak większość obywateli., 2. Nakazuje tak tradycja., 3. Nakazuje tak religia., 4. Zabijając, człowiek szkodzi własnej duszy – staje się gorszym człowiekiem.
31
Ćwiczenie 8

Opisz rzeczywiste sytuacje, które wydają ci się wątpliwe z moralnego punktu widzenia. Następnie zinterpretuj je i oceń z perspektywy stanowiska etycznego Sokratesa.

R1KiuMJQMESFE
(Uzupełnij).
Praca domowa

Etyka pojawiła się w starożytnej Grecji w momencie, gdy tradycyjne pojęcia moralne utraciły swój pierwotny sens i stały się nieoczywiste. Podaj przykłady, które potwierdzą, że refleksja etyczna jest konieczna również we współczesnym świecie.

R1VjPxCVvs1ll
(Uzupełnij).