Sprawdź się
W wybranym przez siebie programie graficznym wykonaj fotomontaż przedstawiający konia przy bramie z górskim pejzażem w tle. Wykorzystaj załączone pliki.
Przykładowy fotomontaż:
![Zdjęcie przedstawia białego konia w galopie. Koń znajduje się w kamiennej bramie, brama ma kształt łuku. W tle są zielone pagórki, a dalej jest pasmo górskie.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/Rl2ayvf7sQIP6/1677592298/QRngqxFyE0cFTtXOl66x7GsB9zrSQ3MG.png)
Pliki
![Zdjęcie przedstawia białego konia w galopie. Koń biegnie po trawie, w tle rosną drzewa.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RH5X1d5usE0AV/1677592300/sfh1ieGiqn8kpMnzzG4dyEnQdnUGmATN.jpg)
![Zdjęcie przedstawia kamienną bramę, brama ma kształt łuku. W tle rosną drzewa.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/Rk3RINGg8mPud/1677592301/EaVZWZqQSMZbUBf546Fs8PDwnuVRJMds.jpg)
![Zdjęcie przedstawia zielone pagórki, w tle jest pasmo górskie.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RgKzIJbb3kKMq/1677592302/62Gv81E0jMBNw23nkpYVi5VS6bcqrqo4.jpg)
Wszystkie zdjęcia w jednej paczce pobierzesz z załącznika:
Przycisk do pobrana pliku ZIP ze zdjęciami. Pobierz załącznik
Otwórz pobrane zdjęcia w programie GIMP. Możesz to zrobić poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na jedno ze zdjęć, wybranie z listy
Otwórz za pomocą
i z listy programów wskazanie na GIMP. Pozostałe dwa zdjęcia, używając myszy, przeciągnij z folderu do otwartego już dokumentu.Ustal właściwą kolejność warstw poprzez kliknięcie, przytrzymanie i przeciągnięcie w odpowiednie miejsce na stosie w zakładce
Warstwy
. Warstwętło
przesuń na sam dół, warstwękoń
na samą górę, a na środku umieść warstwębrama
.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia są trzy warstwy zdjęć. Na samej górze jest zdjęcie zielonych pagórków z pasmem górskim, drugą warstwą - której część widoczna jest tylko nieznacznie po lewej i prawej stronie pierwszego zdjęcia - jest zdjęcie z koniem i drzewami, trzecią - najniższą warstwą - jest zdjęcie z bramą. Po lewej stronie jest panel. Tam między innymi ikona dwóch kwadratów - kwadrat czerwony jest pierwszoplanowy, biały drugoplanowy.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R1C1IOoQ5DAGn/1677592303/1J9Y0nI3NOraBy32mMjdhT9lSHMjb8q5.png)
Żeby uwidocznić krajobraz w tle, musisz z warstwy z bramą wyciąć jej środek. Możesz to zrobić na wiele sposobów, np. wybierając narzędzie
Ścieżki
i zaznaczając wnętrze bramy. Po zamknięciu ścieżki, kliknij prawym przyciskiem myszy na obszar roboczy i wybierzZaznaczenie | Ze ścieżki
– w tym momencie maska pokazałaby wnętrze bramy, a ukryła mur. Żeby tak się nie stało, trzeba odwrócić zaznaczenie. W tym celu ponownie kliknij prawym przyciskiem myszy na obszar roboczy i wybierzZaznaczenie | Odwróć
. Teraz możesz utworzyć maskę: wybierz ikonę w prawym dolnym roguDodaj maskę
i z wyskakującego okienka wybierz opcjeZaznaczenie
. Na utworzonej masce popraw zaznaczenie za pomocą narzędziaPędzel
, białym kolorem pierwszego planu domalowując fragmenty, które mają być widoczne, a czarnym kolorem pierwszego planu – usuwając je.Analogicznie wytnij tło z warstwy z koniem. Wybierz odpowiednie narzędzie do zaznaczenia i utwórz maskę warstwy, a następnie popraw zaznaczenie za pomocą narzędzia
Pędzel
.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia jest kamienna brama, w tle zielone pagórki. Po lewej stronie jest panel dotyczący skalowania.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R1BOKkm7WlKUj/1677592304/6zwPbhODVCnWYI9FLF8oil8cBn598bZA.png)
5. Dopasuj skalę warstwy z koniem, korzystając z przekształceń w lewym górnym panelu narzędzi Skalowanie
. Musisz najpierw scalić maskę z warstwą, w tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy na warstwę koń
i wskaż z listy Zastosuj maskę warstwy
. Po wybraniu funkcji Skalowanie
, złap za powstałe białe krawędzie wokół warstwy i klikając oraz przesuwając myszką, dopasuj ją do skali pozostałych elementów. W taki sam sposób dopasuj także warstwę z tłem. Rozciągnij ją, by pokazać więcej nieba i gór w tle.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia jest biały galopujący koń. Koń znajduje się w kamiennej bramie. W tle są zielone pagórki. Koń jest przezroczysty. Po lewej stronie jest panel dotyczący skalowania.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R1MgSLPSFDxmQ/1677592304/2RvDaYhnXNouZmZkHdrohZBK7b4qkJXR.png)
Dodaj pustą warstwę za pomocą przycisku w prawym dolnym rogu (ikona strony i plusa), na której – za pomocą miękkiego pędzla – dorysujesz cień pod koniem. Zmień poziom krycia tej warstwy na około 70‑80% – ten parametr znajdziesz w zakładce
Warstwy
, na górze paska.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia jest biały galopujący koń. Koń znajduje się w kamiennej bramie. W tle są zielone pagórki. Po lewej stronie jest panel dotyczący pędzla. Po prawej stronie zaznaczono pola krycia i warstwy.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RFaDXGq04Mr2u/1677592305/1Q3x6N7ejw9uA91oKeUOZBgQcD3NQPWe.png)
Otwórz pobrane zdjęcia w programie Photoshop. Możesz to zrobić poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na jedno ze zdjęć, wybranie z listy
Otwórz za pomocą
i z listy programów wskazanie Photoshopa. Pozostałe dwa zdjęcia, używając myszy, przeciągnij z folderu do otwartego już dokumentu.Ustal właściwą kolejność warstw poprzez kliknięcie, przytrzymanie i przeciągnięcie w odpowiednie miejsce na stosie, w zakładce
Warstwy
. Warstwętło
przesuń na sam dół, warstwękoń
na samą górę, a na środku umieść warstwębrama
.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia są trzy warstwy zdjęć. Na samej górze jest pionowe zdjęcie zielonych pagórków z pasmem górskim, drugą warstwą - której część widoczna jest po lewej i prawej stronie pierwszego zdjęcia - jest zdjęcie z koniem i drzewami, koń jest zasłonięty pierwszym zdjęciem. Trzecią - najniższą warstwę - stanowi zdjęcie z kamienną bramą. Po prawej stronie jest panel. Dotyczy Warstw. Przy ikonach oka są kolejno zdjęcia stanowiące tło, czyli zdjęcie zielonych pagórków, fotografia z koniem i z bramą.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RnrkdT03DQ3d1/1677592306/xrjHiIeuFyDijllhmDp2b6NiV5gS6O27.png)
Żeby uwidocznić krajobraz w tle, musisz z warstwy z bramą wyciąć jej środek. Możesz do tego użyć wielu dostępnych narzędzi. Dobrym rozwiązaniem wydaje się
Szybkie zaznaczanie
i zaznaczenie całego muru wraz z drogą. Następnie w prawym dolnym rogu kliknijDodaj maskę
, co pozwoli na pozostawienie jedynie zaznaczonych elementów. Na utworzonej masce możesz, za pomocą narzędziaPędzel
, poprawić zaznaczenie: białym kolorem pierwszego planu domalujesz elementy, a czarnym kolorem pierwszego planu – usuniesz je.Tak samo wytnij konia z tła. Wybierz odpowiadające narzędzie do zaznaczenia go i utwórz maskę warstwy, następnie popraw zaznaczenie za pomocą narzędzia
Pędzel
.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia jest kamienna brama, w tle zielone pagórki. Po prawej stronie jest panel dotyczący warstw. Znajdują się tam kolejno: zdjęcie konia, bramy oraz białego tła z czarną bramą, pomiędzy fotografiami jest symbol łańcucha, fotografia tła.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R7xJRY6132rtL/1677592306/1l49642WTPQjlvniSejwphoHTaOL3FXs.png)
Dopasuj skalę warstwy z koniem, korzystając z przekształceń dostępnych w menu
Edycja
, w opcjiPrzekształć
lub za pomocą skrótu klawiszowegoCtrl + T
. Złap za powstałe niebieskie krawędzie wokół warstwy, a następnie klikając i przesuwając myszką, dopasuj ją do skali pozostałych elementów. W taki sam sposób dopasuj także warstwę z tłem. Rozciągnij ją, by pokazać więcej nieba i gór w tle.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia jest kamienna brama, w bramie jest galopujący biały koń, unosi się nad ziemią, w tle są zielone pagórki. Po prawej stronie jest panel dotyczący warstw. Znajdują się tam kolejno: zdjęcie konia, obok którego jest zdjęcie białej sylwetki konia na czarnym tle, pomiędzy zdjęciami jest symbol łańcucha, zdjęcie bramy oraz białego tła z czarną bramą, pomiędzy fotografiami jest symbol łańcucha, fotografia tła.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RFkJn8ptcWfRC/1677592307/2DzTDhH4cbn9Y2hzW2jeia6jI5jyU5dg.png)
Używając przycisku w prawym dolnym rogu (ikona plusa w kwadracie), dodaj pustą warstwę, na której – za pomocą miękkiego pędzla – dorysujesz cień pod koniem. Zmień poziom krycia tej warstwy na około 70‑80% – ten parametr znajdziesz w zakładce
Warstwy
, na górze paska.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia jest kamienna brama, w bramie jest galopujący biały koń, w tle są zielone pagórki. Po prawej stronie jest panel dotyczący warstw. Znajdują się tam kolejno: zdjęcie konia, obok którego jest zdjęcie białej sylwetki konia na czarnym tle, pomiędzy zdjęciami jest symbol łańcucha, zdjęcie białych i szarych drobnych kwadratów, obok napis: Warstwa1, zdjęcie bramy oraz białego tła z czarną bramą, pomiędzy fotografiami jest symbol łańcucha, fotografia tła.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R19hi91K9ooo9/1677592308/kaTwvT8qP2tYp3d7LxUwPxZnbjkN6tcR.png)
W wybranym przez siebie programie graficznym wykonaj za pomocą masek fotomontaż wieloryba wskakującego do filiżanki. Wykorzystaj załączone pliki.
Pliki
![Zdjęcie przedstawia białą filiżankę, obok której na stole stoi otwarty laptop Apple.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R13qW9tY1Ep91/1677592308/26PXccvcvZz8Kzb7GTumGtdvu8RD9XeW.jpeg)
![Zdjęcie przedstawia wynurzony nieco nad powierzchnię oceanu ogon wieloryba.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RkKOUiGGfSOGg/1677592309/2TPm2twWptOdUKtaMLPHPmtnz7kKgBW6.jpeg)
Wszystkie zdjęcia pobierzesz z załącznika:
Przycisk do pobrania pliku ZIP ze zdjęciami. Pobierz załącznik
Przykładowe rozwiązanie w programie GIMP:
Otwórz pobrane zdjęcia w programie GIMP.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia warstwa pierwszoplanową jest zdjęcie ogona wieloryba wynurzającego się z oceanu, zdjęciem drugoplanowym jest zdjęcie laptopa i filiżanki.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R1ZJTpPooRZcb/1677592310/2CkkhcqBn6r7TZSesMwikbvw2e7czj5A.png)
Pozostaw widoczną warstwę ze zdjęciem filiżanki, a zdjęcie z wielorybem ukryj (kliknij ikonę oka przy warstwie).
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia jest zdjęcie laptopa z filiżanką.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RmsYuFQAbfxvn/1677592311/1sGcfe8YPVlHvGoffSmTjjG13VWqCYpa.png)
Zaczynij wycinać filiżankę z tła. Wybierz
Odręczne zaznaczanie obszarów
i zaznacz całą filiżankę.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia jest biała filiżanka stojąca na stole. Filiżanka jest obrysowana linią. Po lewej stronie okna z panelu wybrano Zaznaczanie odręczne.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R1U8lFflDvRNy/1677592312/1nwXOda90eEioEyIEAYAOR57aWisCll0.png)
Utwórz maskę na warstwie z zaznaczenia, klikając w prawym dolnym rogu ikonę utworzenia maski, z wyskakującego okna wybierz opcje
Zaznaczenie
. Kliknij prawym przyciskiem myszy w obszarze roboczym i z listy wybierzZaznaczenie
|Brak
, by odznaczyć przedmiot.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia jest biała filiżanka. Tło stanowią drobne kwadraty. Po prawej stronie okna jest panel, tam między innymi miniatura zdjęcia z ogonem wieloryba oraz zdjęcie z filiżanką i laptopem. Obok zdjęcia jest prostokąt o czarnym tle z białą filiżanką. Ta wersja została zaznaczona.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RK8OiWdeSu53m/1677592313/xfttIcxU9oRCvsInBMdiXwFWAZWT6A14.png)
Aktywuj widoczność warstwy z wielorybem (ikona oka) i zmniejsz jej krycie tak, by dopasować ją do filiżanki.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia jest biała filiżanka, a w tle ocean z ogonem wieloryba. Tło jest zbudowane z drobnych kwadratów. Po prawej stronie okna jest panel, tam między innymi miniatura zdjęcia z ogonem wieloryba oraz zdjęcie z filiżanką i laptopem. Obok zdjęcia jest prostokąt o czarnym tle z białą filiżanką. Zaznaczono zdjęcie z wielorybem.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R1MgZA1d8zZPc/1677592314/6tiI9cLCqDioxXluQ1IMuvj9epfLL9gq.png)
Zmniejsz wielkość grafiki, wybierz z paska narzędzi po lewej stronie
Skalowanie
i złap za kwadraty, które pojawiły się na obrysie grafiki. Zaakceptuj zmiany przyciskiemEnter
i przesuń warstwę z ogonem wieloryba tak, by wchodził on do filiżanki.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia jest biała filiżanka, a w tle ocean z ogonem wieloryba. Zdjęcie jest pomniejszone. Tło jest zbudowane z drobnych kwadratów. Po lewej stronie okna jest panel. Zaznaczono ikonę z pędzlem znajdującym się nad jasnym prostokątem. Na zdjęciu w obszarze edycji w prawym górnym rogu jest czerwony kontur kwadratu.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RJKBK8gAWXH2i/1677592315/8bj2ljLSfdWlidWe4nzPBB1JSS7AGLIr.png)
Ustaw krycie warstwy z ogonem z powrotem na 100% i używając ponownie funkcji
Odręczne zaznaczanie obszarów
, zaznacz cały ogon znajdujący się na zdjęciu.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia jest ogon wieloryba wynurzający się z oceanu. Ogon obrysowano. Po lewej stronie jest panel, wybrano Zaznaczanie odręczne.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RipUKOmQy8UQM/1677592316/1t7YO56Af155f4PEevEATtIO5jMisZt0.png)
Utwórz maskę z zaznaczenia jak we wcześniejszym kroku.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia jest biała filiżanka, a nad nią ogon wieloryba. Tło stanowią drobne kwadraty. Po prawej stronie jest panel. Zaznaczono zdjęcie ogona wieloryba w oceanie na tle drobnych kwadratów, obok jest czarny prostokąt z białym ogonem wieloryba. Na dole panelu zaznaczono ikonę maski.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R13NOVwGQJtuY/1677592317/VKdYfiHpJ2ZT5sCIoZ2mmoczVxyolQBJ.png)
Kliknij prawym przyciskiem myszy w obszarze roboczym i z listy wybierz
Zaznaczenie
|Brak
, by odznaczyć obraz. Używając pędzla i białego koloru, na masce warstwy domaluj resztę ogona skierowanego do filiżanki. Wypełnij też jej środek – w tym celu użyj funkcjiZaznaczenie eliptyczne
i tak samo używając pędzla, maluj na masce warstwy.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia jest biała filiżanka, nad nią znajduje się ogon wieloryba. Z ikon po lewej stronie okna wybrano pędzel oraz owal z kropkami nad nim i pod nim. Od owalu strzałki do ogona wieloryba, na którym są jasne kropki. Strzałka od pędzla prowadzi do górnej części filiżanki. Obok jest zdjęcie, na którym powierzchnia filiżanki jest w kolorze ogona wieloryba.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R1FtH1VrW2sui/1677592317/1evDggeMhFgRDByOLiDGfxhc0L05q2C7.png)
Z panelu narzędzi po lewej stronie wybierz
Pobranie koloru
lubO
na klawiaturze. Próbkuj kolor ze zdjęcia wieloryba – upewnij się, że jest on kolorem pierwszego planu. Następnie utwórz nową warstwę i w wyskakującym oknie wybierzKolor pierwszoplanowy
. Warstwę ustaw na samym dole stosu warstw, tak by nie przykrywała pozostałych grafik.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia jest biała filiżanka, nad nią znajduje się ogon wieloryba. Z ikon po lewej stronie okna wybrano ikonę zakraplacza. Poprowadzono strzałkę do powierzchni filiżanki, która jest granatowa - w kolorze ogona wieloryba. Zaznaczono również ikonę dwóch kwadratów - kwadrat pierwszoplanowy jest niebieski, drugoplanowy jest czarny. Wyróżniono okno dotyczące Nowej warstwy. W oknie zaznaczono opcję: Wypełnienie, kolor pierwszoplanowy.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R10Lify0qi51d/1677592318/1UJrWjP1uW7pKbfpdbNV2fRASaRuw4zb.png)
Aby przeskalować obie warstwy razem z maskami, daj je do jednej grupy. W tym celu wybierz ikonę z plusem, z prawego dolnego rogu folderu. Następnie – poprzez kliknięcie – przenieś tam warstwę z filiżanką i z wielorybem.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia w lewym rogu na niebieskim tle jest biała filiżanka. Tuż za filiżanką jest ogon wieloryba. Obrazek raz z kawałkiem tła otoczono prostokątną linią. Po prawej stronie jest panel. Na samym dole panelu jest ikona prostokąta ze znakiem plus. Od ikony prowadzi strzałka do znaku minus przy prostokącie, obok którego jest nazwa: Grupa warstw.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RfHlIr773L3Ih/1677592318/1CVtcKt55eEXsrE0XFADGpz4MhnCEbt9.png)
Wybierz narzędzie
Skalowanie
i powiększ grafiki znajdujące się w grupie – ustaw je w centrum kompozycji. Popraw krawędzie masek, używając pędzla (kolory pierwszego planu: biały, żeby coś pokazać, i czarny, żeby coś ukryć). Tym samym sposobem usuń też pole w uchu filiżanki.
![Ilustracja przedstawia okno programu. Na niebieskim tle jest biała filiżanka, z górnej powierzchni filiżanki wynurza się ogon wieloryba. Po lewej stronie jest opcja dotycząca pędzla.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R1U9fUrrjGchK/1677592319/gJU2804OfnWph33eGDE2xDF26sNtGeAP.png)
Na tej samej zasadzie dodaj fale, używając tła z grafiki wieloryba na masce (
Pędzel
+ biały jako kolor pierwszego planu).
![Ilustracja przedstawia okno programu. Na niebieskim tle jest biała filiżanka, z górnej powierzchni filiżanki wynurza się ogon wieloryba. Na tle filiżanki domalowano fale. Po lewej stronie jest opcja dotycząca pędzla. W ikonie przedstawiającej dwa kwadraty - biały jest pierwszoplanowy, czarny drugoplanowy.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RbKYKMCyrpyb4/1677592320/2M61Wg88BKnx3fJUx03t8WHcIzaLYBao.png)
W ostatnim etapie dodaj cienie. Powiel grupę warstw, klikając prawym przyciskiem myszy na
Grupa warstw
i wybierz z listyPowiel warstwę
. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na grupę znajdującą się poniżej, tuż nad tłem, i wybierzPołącz grupę warstw
.
![Ilustracja przedstawia okno programu. Z listy Etykieta koloru wybrano: Powiel warstwę. Z kolejnej listy wybrano Połącz grupę warstw.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R7eq9TkeLJY37/1677592320/1kBZ3sQW8Rtv9oxors1R3rXfXS3jKYhg.png)
Trzymając
Alt
na klawiaturze, kliknij na scaloną warstwę, tak by cały jej obszar był zaznaczony. Następnie wybierz narzędziePędzel
i czarnym kolorem wypełnij zaznaczenie.
![Ilustracja przedstawia okno programu. Na niebieskim tle jest biała filiżanka, z górnej powierzchni filiżanki wynurza się ogon wieloryba. Na tle filiżanki domalowano fale. Wszystkie elementy obrysowano liniami. Po lewej stronie filiżanki jest obrys - okrąg. Po lewej stronie okna jest opcja dotycząca pędzla. W ikonie przedstawiającej dwa kwadraty - biały jest drugoplanowy, czarny pierwszoplanowy.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R1JPuIAqF9qW5/1677592321/Bkr4BtxpJBDZfg6uzLj5tqaLVzVrfnDQ.png)
Wybierz
Filtry
|Rozmycie Gaussa
i ustaw odpowiedni rozmiar rozmycia.
![Ilustracja przedstawia okno programu. Na rozwiniętych listach wybrano: Rozmycie, kolejno Rozmycie Gaussa. Pojawiło się okno zatytułowane: Rozmycie Gaussa.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RnimutDVCQtpC/1677592323/GhcBwQerCjmV8ms2rUuNUXMwLeD8BlU5.png)
Krycie powstałego cienia ustaw na 80‑85% i przesuń delikatnie, by nie znajdowało się tuż pod grafiką, tylko sprawiało wrażenie cienia padającego pod kątem.
![Ilustracja przedstawia okno programu. Na niebieskim tle jest biała filiżanka, z górnej powierzchni filiżanki wynurza się ogon wieloryba. Na tle filiżanki domalowano fale. Z panelu po lewej stronie wybrano opcję Przesunięcie.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RE3xKro9ZISCy/1677592324/1q0C5BofK6LGxOaNfs9GJQsvhyI1owHh.png)
Gotowy obraz – połączenie dwóch osobnych fotografii – wygląda następująco:
![Ilustracja przedstawia białą filiżankę, z górnej powierzchni filiżanki wynurza się ogon wieloryba. Na tle filiżanki domalowano fale. Tło jest niebieskie.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RXYd63JcPKCaH/1677592324/sodLy7YEaMdLv8ySAMwaVxqlINtcm805.png)
Przykładowe rozwiązanie:
Otwórz pobrane zdjęcia (jedno przedstawiające ogon wieloryba, drugie – filiżankę) w programie Photoshop. Pozostaw widoczną warstwę ze zdjęciem filiżanki, drugie zdjęcie ukryj (kliknij ikonę oka przy warstwie). Następnie rozpocznij wycinanie filiżanki z tła.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia znajduje się fotografia białej filiżanki, obok niej na stole stoi otwarty laptop Apple. Po prawej stronie jest panel, dotyczy Warstw. Zaznaczono zdjęcie z filiżanką i laptopem. Po lewej stronie jest ikona oka, po prawej napis: tło. Powyżej jest zdjęcie z ogonem wieloryba.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R10uV26U6quvj/1677592325/1Y1dZL3rrfK46OZm07BHywXFVF67opVQ.png)
Wybierz
Szybkie zaznaczanie
i zaznacz całą filiżankę.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia znajduje się fotografia białej filiżanki, obok niej na stole stoi otwarty laptop Apple. Po lewej stronie wybrano ikonę pędzla z kształtem zaznaczonym linią przerywaną. Na zdjęciu obrysowano kształt filiżanki.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R1XedR0crn3UH/1677592326/1N6C26Y8Xuwt3XYFlFt5unJ3zwhGQNzX.png)
Utwórz maskę na warstwie z zaznaczenia, klikając w prawym dolnym rogu ikonę utworzenia maski.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia znajduje się fotografia białej filiżanki na tle zbudowanym z jasnych drobnych kwadratów. Po prawej stronie jest miniatura zdjęcia wieloryba, a poniżej zdjęcia z filiżanką, obok którego jest prostokąt z czarnym tłem i białą filiżanką. Obok napis: Warstwa 0. Pomiędzy zdjęciami jest symbol łańcucha.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R1KIl2BpXy9i2/1677592327/1dLuqijPEVLKCmOLpLfZ1eyemFsMblxU.png)
Aktywuj widoczność warstwy z wielorybem (ikona oka) i zmniejsz jej krycie tak, by lepiej dopasować ją do filiżanki.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia znajduje się filiżanka i ogon wieloryba. Zdjęcia są pokryte drobnymi jasnymi kwadratami. Po prawej stronie jest miniatura zdjęcia wieloryba, a poniżej zdjęcia z filiżanką, obok którego jest prostokąt z czarnym tłem i białą filiżanką. Obok napis: Warstwa 0. Pomiędzy zdjęciami jest symbol łańcucha. Zaznaczono zdjęcie z wielorybem.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R1Qrq29CqHWtn/1677592328/2JBBnkHLTEAxJjA1xQEvVRITOqlelFNC.png)
Zmniejsz wielkość grafiki – wystarczy, że klikniesz na nią na obszarze roboczym i złapiesz za kwadraty, które pojawiły się na jej obrysie.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia znajduje się filiżanka i ogon wieloryba. Zdjęcia są pokryte drobnymi jasnymi kwadratami. Fotografia jest pomniejszona. Na dole zdjęcia czerwonym prostokątem otoczono biały mały kwadrat. Po prawej stronie jest miniatura zdjęcia wieloryba, a poniżej zdjęcia z filiżanką, obok którego jest prostokąt z czarnym tłem i białą filiżanką. Obok napis: Warstwa 0. Pomiędzy zdjęciami jest symbol łańcucha. Zaznaczono zdjęcie z wielorybem.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R1bQ0FmZlspsX/1677592328/xn4802wDFuXuwjxYp8JrABiCruwLeiKK.png)
Ustaw krycie warstwy
wieloryb
z powrotem na 100% i używając ponownie funkcjiSzybkie zaznaczanie
, zaznacz cały ogon znajdujący się na zdjęciu.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia jest ogon wieloryba wynurzający się nad powierzchnię oceanu. Zdjęcie jest pomniejszone.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R11qFjgkh9uG7/1677592329/2Y9EQm1AbqODvpOrimLjAEfjn26IU6FK.png)
Utwórz maskę z zaznaczenia, jak we wcześniejszym kroku.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia znajduje się filiżanka, a nad nią ogon wieloryba. Tło stanowią drobne jasne kwadraty. Po prawej stronie jest miniatura zdjęcia wieloryba, a obok prostokąt z czarnym tłem i białym ogonem wieloryba. Pomiędzy zdjęciami jest symbol łańcucha. Obok jest napis: wieloryb. Poniżej jest zdjęcie z filiżanką, obok którego jest prostokąt z czarnym tłem i białą filiżanką. Obok napis: Warstwa 0. Pomiędzy zdjęciami jest symbol łańcucha. Zaznaczono zdjęcie z wielorybem.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R8Ze2TDxx0KzS/1677592330/1OEtr4QJomICUSk2hXRen3QGv8eiN3wG.png)
Używając pędzla i białego koloru na masce warstwy, domaluj resztę ogona skierowanego do filiżanki. Wypełnij też jej środek – w tym celu użyj funkcji
Zaznaczenie eliptyczne
i tak samo używając pędzla, maluj na masce warstwy, by ją uwidocznić. Odznacz zaznaczenie skrótemCtrl + D
, gdy skończysz, lub kliknij prawym przyciskiem myszyOdznacz
.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia jest biała filiżanka, nad nią znajduje się ogon wieloryba. Z ikon po lewej stronie okna wybrano okrąg namalowany linią przerywaną oraz dwa kwadraty - biały pierwszoplanowy, czarny drugoplanowy. Strzałka od okręgu prowadzi do brzegu filiżanki, tam przerywana linia dookoła. Od ikony kwadratów strzałka do ogona wieloryba, na ogonie są białe kropki. Obok jest zdjęcie, na którym powierzchnia filiżanki jest w kolorze ogona wieloryba.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RjAqwU2V4O1Jr/1677592331/1pKISlgvGYPlOEByZfzSdzwnefM22Mfb.png)
Z panelu po lewej stronie wybierz narzędzie
Prostokąt
lubU
na klawiaturze i użyj go jako tła do grafiki. Prostokąt musi być wystarczająco duży, by wychodził poza krawędzie obszaru roboczego. Warstwę z nim ustaw na samym dole stosu warstw – tak by nie przykrywał pozostałych grafik. Ustaw wypełnienie na odcień niebieskiego.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia jest biała filiżanka, nad nią znajduje się ogon wieloryba. Z paska u góry okna wybrano Wypełnienie, obok niebieski prostokąt. Następnie z listy wybrano Właściwości, tu Wypełnienie z ikoną niebieskiego prostokąta. Obok panel z Warstwami. Zaznaczono niebieski prostokąt. Obok nazwa Prostokąt 1.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/ReVEhNnM9H14z/1677592332/Gq9toXNvPAIJwkVq6qLX7bviPIXUBudx.png)
Aby ustawić dokładny odcień ze zdjęcia, kliknij na kolor przy słowie
Wypełnienie
, a następniePróbnik kolorów
. Wyskakujące okno automatycznie uruchamia narzędzieKroplomierz
, dzięki któremu można pobrać dowolny kolor ze zdjęcia.
![Ilustracja przedstawia okno programu. Wybrano opcję wypełnienie, zaznaczono niebieski prostokąt. Otwarte okno dotyczące Ostatnio otwartych kolorów. Po prawej stronie otwarte okno: Próbnik kolorów (kolor wypełnienia). W tle ogon wieloryba na niebieskim tle.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RMrkToU1YVexz/1677592333/2GqFaDQfj2L6B5pUdiqpEr7GRE5MmcCE.png)
Zaznacz obie warstwy (filiżankę i wieloryba) i powiększ je, używając kwadratów pojawiających się przy krawędziach. Dopasuj je do obszaru roboczego.
![Ilustracja przedstawia okno programu. W obszarze edycji zdjęcia znajduje się filiżanka, wynurza się z niej ogon wieloryba. Tło jest niebieskie. Dookoła zdjęcia, poza nim, jest niebieska ramka. W górnej części jest mały biały kwadrat, jest otoczony czerwoną kwadratową ramką. Po prawej stronie jest miniatura zdjęcia wieloryba, a obok prostokąt z czarnym tłem i białym ogonem wieloryba. Pomiędzy zdjęciami jest symbol łańcucha. Obok jest napis: wieloryb. Poniżej jest zdjęcie z filiżanką, obok którego jest prostokąt z czarnym tłem i białą filiżanką. Obok napis: Warstwa 0. Pomiędzy zdjęciami jest symbol łańcucha. Zaznaczono te zdjęcia. Poniżej jest niebieski prostokąt. Obok napis: Prostokąt 1.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RwxdmZQE79KLZ/1677592334/UnBhDoRQRbd0k2jKvHiVUuIlt0JSU8eG.png)
Popraw krawędzie masek, używając pędzla (kolor pierwszego planu: biały, żeby coś pokazać, i czarny, żeby coś ukryć).
![Ilustracja przedstawia fragment zdjęcia filiżanki na niebieskim tle. Po prawej stronie zdjęcia otwarta jest lista. Tu możliwości: Zaznacz i maskuj, Zakres kolorów, Odwróć.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RojoDziRfD4xU/1677592335/6mZxPkBdSJvKdiMTva223dpuNtXynWuw.png)
Na tej samej zasadzie dodaj fale, używając tła z grafiki wieloryba (pędzel + kolor pierwszego planu: biały) na masce. Jako ostatni krok dodamy cienie.
![Ilustracja przedstawia filiżankę z wynurzającym się z niej ogonem wieloryba. Na tle ogona i filiżanki są poziome fale. Po lewej stronie z pionowego paska wybrano ikonę białego i czarnego kwadratu. Biały jest pierwszoplanowy, czarny drugoplanowy. Po prawej stronie jest lista dotycząca gęstości, wtapiania, możliwości poprawiania. Dalej po prawej stronie w warstwach zaznaczono czarny prostokąt z białym ogonem.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R1NuyQi3dv6Hu/1677592335/5xmdJklwd8l4Q00I4mmQC704UjKliYoQ.png)
Powiel obie warstwy (filiżanka + wieloryb), zaznacz je obie prawym przyciskiem myszy, wybierz z listy
Powiel warstwy
. Scal obie powielone warstwy ze sobą (zgodnie z wytycznymi: po lewej powiel, po prawej scal).
![Ilustracja przedstawia okno programu. Są rozwinięte dwie listy. Z jednej wybrano Powiel warstwy, z drugiej scal warstwy.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R1MhCn9UH5nyo/1677592336/2hEqEPuWEkyqdxgnMDx5URKp20RXksUh.png)
Podwójne kliknięcie na scaloną warstwę uaktywni okno
Styl warstwy
. Wybierz w nim funkcjęNałożenie koloru
i ustawczerń
. Zaakceptujok
.
![Ilustracja przedstawia okno programu. Od miniatury zdjęcia wieloryba w opcji Warstw poprowadzono strzałkę do okna zatytułowanego Styl warstwy. W oknie tym wybrano Nałożenie koloru. Zaznaczono Tryb mieszania - Zwykły, obok zaznaczono czarny prostokąt.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RMI5YJQb5BJkS/1677592337/1q1txSBAOpUVFTcVtKWy370e8uJGdndb.png)
Warstwę przenieś na liście tak, aby znajdowała się nad tłem, i przejdź do filtra
rozmycie
|rozmycie gaussowskie
.
![Ilustracja przedstawia okno programu. Z menu wybrano zakładkę Filtr. Następnie z rozwiniętej listy wybrano Rozmycie i z kolejnej listy: Rozmycie gaussowskie. W tle jest zdjęcie filiżanki z ogonem wieloryba.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RmLGxyP26qU4k/1677592338/1jfVgtguuWFkRh1zGw0gf2SSy8S08kGv.png)
Ustaw rozmycie na 70 pikseli.
![Ilustracja przedstawia okno programu. Po lewej stronie jest zdjęcie białej filiżanki z ogonem wieloryba. Na tle obrazka są fale. Obrazek ma cienie. Tło jest niebieskie. Po prawej stronie jest okno o nazwie Rozmycie gaussowskie. W oknie jest obszar utworzony przez małe, jasne kwadraty. Pod obrazkiem jest Promień 70,0.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R1JQn9evbW0ka/1677592339/1cGlLnnPiuYF3mwZnxOmSeiFs3zFet0g.png)
Krycie powstałego cienia ustaw na 80‑85% i przesuń je delikatnie, by nie znajdowało się tuż pod grafiką, ale sprawiało wrażenie cienia padającego pod kątem.
![Ilustracja przedstawia okno programu. Po lewej stronie jest zdjęcie białej filiżanki z ogonem wieloryba. Na tle obrazka są fale. Tło jest niebieskie. Dookoła obrazka jest biała, prostokątna ramka. Na ramce są małe białe kwadraty. Po prawej stronie okna jest panel dotyczący warstw.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R1KJXON9i4b4G/1677592340/1vOaesWtR00sHIyGcQshNv1hxRo5WVc3.png)
Gotowy obraz – połączenie dwóch osobnych fotografii – wygląda następująco:
![Ilustracja przedstawia białą filiżankę, z górnej powierzchni filiżanki wynurza się ogon wieloryba. Na tle filiżanki domalowano fale. Tło jest niebieskie.](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/RX5BQB9Ntr4OX/1677592341/14xBVpo7ykSWb5hR4Pk1C6hAFdV8xap9.png)