Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
R1SERegSHZLwH1
Ćwiczenie 1
Zaznacz poprawne odpowiedzi. Pascal uważał, że... Możliwe odpowiedzi: 1. w obliczu fundamentalnych pytań rozum jest bezradny., 2. odpowiedź na fundamentalne pytania powinna pochodzić z serca., 3. trzeba słuchać raczej serca niż rozumu., 4. tylko rozum może nas nakierować na właściwe odpowiedzi na fundamentalne pytania.
R159ZAXz17eik11
Ćwiczenie 2
Przyporządkuj poglądy do filozofów. Kartezjusz Możliwe odpowiedzi: 1. racja serca, 2. dowodzi istnienia rozumu za pomocą dedukcji i eksperymentów myślowych, 3. poznanie opiera się na wglądzie intelektu w przedmiot poznania, 4. poznanie jest niezależne od zmysłów i wyobraźni, 5. wiara gwarantuje akceptację pierwszych zasad, na których opiera się racjonalne poznanie, 6. sceptycyzm, 7. rozum nie jest wystarczający, 8. racjonalizm Pascal Możliwe odpowiedzi: 1. racja serca, 2. dowodzi istnienia rozumu za pomocą dedukcji i eksperymentów myślowych, 3. poznanie opiera się na wglądzie intelektu w przedmiot poznania, 4. poznanie jest niezależne od zmysłów i wyobraźni, 5. wiara gwarantuje akceptację pierwszych zasad, na których opiera się racjonalne poznanie, 6. sceptycyzm, 7. rozum nie jest wystarczający, 8. racjonalizm
Rw3Gd5UTC53M21
Ćwiczenie 3
Zaznacz poprawne zakończenie zdania. Idea porządku serca łączy Pascala z poglądami… Możliwe odpowiedzi: 1. Kartezjusza., 2. Pirrona., 3. św. Augustyna., 4. Platona.
1
Ćwiczenie 4

Na podstawie fragmentu zdecyduj, która teza jest najbliższa poglądom wyrażonym przez Pascala.

Blaise Pascal Myśli

[…] serce czuje, że są trzy wymiary w przestrzeni i że liczby są nieskończone […] Zasady czujemy, twierdzenia wyprowadzamy za pomocą dowodu; i jedno, i drugie pewnie, mimo że odmiennymi drogami. I równie bezcelowe i niedorzeczne jest, aby rozum żądał od serca udowodnienia pierwszych zasad, nim zgodzi się na nie przystać, jak byłoby niedorzeczne, aby serce – nim zgodzi się je przyjąć – żądało od rozumu czucia wszystkich twierdzeń, które ten udowadnia.

pas Źródło: Blaise Pascal, Myśli, tłum. T. Żeleński (Boy).
RcJonTgVIQfkl
Zaznacz poprawną odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. Człowiek poznaje zasady za pomocą rozumu., 2. Człowiek poznaje zasady dzięki intuicji., 3. Człowiek poznaje zasady za pomocą zmysłów., 4. Prawdziwe poznanie zasad jest niemożliwe.
R1MIa3aFlB51j2
Ćwiczenie 5
Zaznacz, czy zdania są prawdziwe, czy – fałszywe. Sceptycyzm metodyczny pojawił się w filozofii Kartezjusza. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. W teorii poznania Pascal był jednoznacznie racjonalistą. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Kartezjusza można określić jako jednego z nowożytnych sceptyków. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Pascal uważa, że uczucia nie powinny odgrywać żadnej roli w poznaniu. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
21
Ćwiczenie 6

Zapoznaj się z dwoma znaczeniami hasła „sceptycyzm” z Leksykonu filozoficznego PWN. Zdecyduj i opisz, czy sceptycyzm w którymś z tych znaczeń można przypisać Kartezjuszowi. Uzasadnij swoją odpowiedź.

1. „stanowisko odrzucające możliwość uzyskania wiedzy pewnej i uzasadnionej”

2. „krytycyzm wobec twierdzeń naukowych przyjmowanych jedynie na mocy autorytetu”

RkDsxClJJfHFE
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 7

W swoim tekście Pascal przywołuje motyw życia jako snu. Wyjaśnij, na czym polega problem filozoficzny, który się z nim wiąże, oraz skąd, zdaniem Pascala, wiemy, że nie śnimy.

Blaise Pascal Myśli

[191] Poznajemy prawdę nie tylko rozumem, ale i sercem, w ten sposób znamy pierwsze zasady i na próżno rozumowanie, które nie ma w tym udziału, sili się je zwalczyć. Pirrończycy, którzy obrali to za wyłączny swój cel, pracują nad tym bezskutecznie. Wiemy, że nie śnimy, mimo iż niepodobna tego dowieść rozumem; ta niemożność dowodzi tylko słabości naszego rozumu, a nie niepewności wszelkiego naszego poznania, jak oni twierdzą.

pas3 Źródło: Blaise Pascal, Myśli, tłum. T. Żeleński (Boy), Warszawa 1983, s. 189–190.
R17tjEYXXYq7d
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

„Sennym jest życie — marzeniem, / Sen zaś snem tylko zwodniczym” mówi bohater dramatu Calderona de la Barki. Udowodnij tezę, że życie nie jest snem, odwołując się do argumentacji Pascala lub Kartezjusza. Wybierz ten sposób argumentacji, który przekonuje cię bardziej.

R10L33QYYf3RF
(Uzupełnij).