Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Teksty do ćwiczeń

Augustyn Wyznania

Stało się też dla mnie jasne, iż rzeczy, które ulegają zepsuciu, są dobre. Gdyby były najwyższymi dobrami, nie mogłyby ulec zepsuciu. Nie mogłyby też się zepsuć, gdyby w ogóle nie były dobre. Będąc najwyższymi dobrami, byłyby niezniszczalne; gdyby zaś zupełnie nie były dobrami nie byłoby w nich niczego, co można by zepsuć. Zepsucie jest szkodą; a przecież nie byłoby szkodą, gdyby nie polegało na zmniejszeniu dobra. Albo więc zepsucie nie wyrządza żadnej szkody (co oczywiście jest stwierdzeniem niedorzecznym), albo (co jest oczywistą prawdą) wszelkie rzeczy, które ulegają zepsuciu, są pozbawiane jakiegoś dobra. Jeśli zaś zostaną pozbawione wszelkiego dobra, w ogóle przestaną istnieć. Bo przecież jeśliby nadal istniały i już nie mogły ulec zepsuciu, byłyby lepsze, niż były przedtem, gdyż trwałyby w stanie niezniszczalności. A czy można wymyślić okropniejszą niedorzeczność niżeli twierdzenie, iż rzeczy stały się lepsze przez utracenie wszelkiego dobra? Trzeba więc wyciągnąć wniosek, że jeśli zostaną pozbawione wszelkiego dobra, nie będą w ogóle niczym. Dopóki istnieją, są dobre. Wszystko więc, co istnieje, jest dobre. A owo zło, którego pochodzenie chciałem odkryć, nie jest substancją. Gdyby bowiem było substancją, byłoby dobrem. Byłoby przecież albo substancją niezniszczalną, czyli dobrem wysokiego rzędu, albo substancją zniszczalną, która nie mogłaby ulec zepsuciu, gdyby nie była dobra. Pojąłem w sposób zupełnie jasny, że wszystko, co stworzyłeś, jest dobre i że nie ma żadnych substancji, których byś nie stworzył. A ponieważ nie uczyniłeś wszystkich rzeczy równymi, jest tak, że każda poszczególna rzecz jest dobra, a wszystkie razem są bardzo dobre, gdyż ogół wszystkich rzeczy stworzyłeś, Boże nasz, jako bardzo dobry.

8 Źródło: Augustyn, Wyznania, t. 7, tłum. Z. Kubiak.
Augustyn Wyznania

Dla Ciebie w ogóle nie ma zła, i nie tylko dla Ciebie, lecz i dla Twego stworzenia jako całości, bo poza Tobą nie ma niczego, co mogłoby się wedrzeć do stworzenia i zepsuć ład, jaki w nim ustanowiłeś. W niektórych jednak częściach stworzenia istnieją pewne rzeczy, które uważamy za złe, gdyż nie harmonizują z innymi rzeczami. Ale są jeszcze inne, takie, z którymi one harmonizują, a więc i one są dobre; także w samych sobie rzeczy te są dobre.

9 Źródło: Augustyn, Wyznania, t. 7, tłum. Z. Kubiak.
1
Pokaż ćwiczenia:
RRZP5GxCyaIYc1
Ćwiczenie 1
Zaznacz tezę, którą Augustyn stawia w przytoczonym tekście. Możliwe odpowiedzi: 1. Zło jest substancją., 2. Zło nie jest substancją., 3. Zło harmonizuje z dobrem., 4. Nie istnieje ani absolutne dobro, ani absolutne zło.
R1YjuochXW0M61
Ćwiczenie 2
Zło jest: Możliwe odpowiedzi: 1. absolutne., 2. obiektywne., 3. substancjalne., 4. względne.
RRZIAVdmLM6XA1
Ćwiczenie 3
Uporządkuj podane hasła. Pojęcia i terminy, które wiążą się z poglądami św. Augustyna Możliwe odpowiedzi: 1. zło jest brakiem dobra, 2. w świecie panuje ład, 3. rzeczywistość jest materialna, 4. relatywizm, 5. dualizm etyczny, 6. zło jest substancją, 7. materia jest z natury zła, 8. teocentryzm Pojęcia i terminy, które nie wiążą się z poglądami św. Augustyna Możliwe odpowiedzi: 1. zło jest brakiem dobra, 2. w świecie panuje ład, 3. rzeczywistość jest materialna, 4. relatywizm, 5. dualizm etyczny, 6. zło jest substancją, 7. materia jest z natury zła, 8. teocentryzm
11
Ćwiczenie 4

Czy może istnieć rzecz, która byłaby całkowicie pozbawiona dobra? Zapisz odpowiedź.

R1ZyoyiIulGPa
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 5

Zapisz fragment, który potwierdza twoją odpowiedź na pytanie z poprzedniego ćwiczenia.

R1OC6Am9IfL6f
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 6
Zapoznaj się ponownie z cytatem i wykonaj polecenia.
Zapoznaj się ponownie z cytatem i wykonaj polecenia.
1
Augustyn Wyznania

W niektórych jednak częściach stworzenia istnieją pewne rzeczy, które uważamy za złe, gdyż nie harmonizują z innymi rzeczami. Ale są jeszcze inne, takie, z którymi one harmonizują, a więc i one są dobre; także w samych sobie rzeczy te są dobre.

9 Źródło: Augustyn, Wyznania, t. 7, tłum. Z. Kubiak.
  1. Wyraź własnymi słowami myśl Augustyna.

  2. Jak wyjaśnia on ten stan rzeczy?

R19puLJ3YRTWY
(Uzupełnij).
RkldI4U5Mjw1s2
Ćwiczenie 7
Pojęcia i twierdzenia związane z poglądami św. Augustyna, to: teocentryzm dualizm etyczny relatywizm
31
Ćwiczenie 8

Odwołując się do pojawiającej się w tekście idei zepsucia przedstaw własnymi słowami rozumowanie Augustyna, które doprowadziło go do wniosku, że dobro istnieje, a zło nie.

R1IzMa1lWv3T7
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 9

Dlaczego zło – zgodnie z rozumowaniem Augustyna, nie może być substancją niezniszczalną? Zapisz odpowiedź.

RLqkKyOsPIds3
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 10

Przedstaw przykład sytuacji, która oceniasz jako złą, a następnie zinterpretują ją zgodnie z koncepcją Augustyna. Czy zgadasz się z twierdzeniem, że zło nie istnieje?

R6eWMZqRNvtMh
(Uzupełnij).