Sprawdź się
Zapoznaj się z wykresem i wykonaj ćwiczenie.
Zapoznaj się z materiałem źródłowym i wykonaj ćwiczenie.
Fundacja Konrada Adenauera to niemiecka organizacja pozarządowa o profilu chadeckim, powiązana z Unią Chrześcijańsko‑Demokratyczna (CDU). Fundacja w 98,3% jest finansowana ze środków publicznych (wpłaty rządu federalnego i krajów związkowych), pozostałe wpłaty pochodzą z opłat uczestników oraz darowizn prywatnych.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
O fundacjiCele strategiczne Fundacji Pułaskiego na lata 2017–2021
Silna demokracja i rządy prawa w Polsce.
Współpraca transatlantycka i integracja europejska.
Współpraca w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, zwłaszcza w obszarze zadań z zakresu kolektywnej obrony i wzmacnianie obecności Sojuszu na terytorium Polski.
Silne i sprawne Siły Zbrojne RP, których rozwój oparty jest na właściwym finansowaniu oraz planowaniu i konsekwentnym realizowaniu planów modernizacyjnych.
Polityka otwartych drzwi w strukturach zachodnich, zwłaszcza w kontekście Ukrainy i Gruzji.
Polska jako wiarygodny podmiot na scenie międzynarodowej, z silną pozycją w organizacjach międzynarodowych.
Aktywna polityka Polski i większe zaangażowanie w rozwiązywaniu konfliktów międzynarodowych oraz kwestie pokoju i stabilizacji.
Dywersyfikacja źródeł i kierunków dostaw surowców energetycznych.
Świadomość społeczna w zakresie nowych zagrożeń, m.in. z zakresu cyberbezpieczeństwa i dezinformacji.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Think tankW założeniu, think tanki służą tworzeniu pomostu pomiędzy światem akademickim a publicznym, lecz w praktyce komentatorzy i badacze zauważają postępujące upolitycznienie tych instytucji. Wiele organizacji nazywających się think tankami prowadzi według nich w istocie zamaskowany lobbing polityczny, podpierając się autorytetem nauki. Jak twierdzi np. George Monbiot, felietonista „The Guardian”, czy ekonomista Paul Krugman, taki stan rzeczy i niska transparentność organizacji ukrywa przed społeczeństwem, że rzekomi niezależni eksperci są motywowani ideologicznie i finansowani przez grupy interesu. Monbiot stwierdza, że lewicowe think tanki są bardziej otwarte, i narażają się przez to na ataki polityczne, natomiast instytucje prawicowe ukrywają często źródła wsparcia.
Badania naukowe i śledztwa dziennikarskie częściowo potwierdzają te obserwacje. Przykładowo, w przeglądzie artykułów na temat badań krytycznych wobec zjawiska zmiany klimatu, media amerykańskie w 2/3 przypadków nie podały, że publikacje źródłowe nie pochodzą z czasopism naukowych poddanych recenzji naukowej, ale z organizacji sponsorowanych przez przemysł energetyczny. W badaniu popularnonaukowej literatury sceptycznej wobec zmiany klimatu, stwierdzono że publikacja 92% pozycji była związana z konserwatywnymi think tankami. Analogiczne problemy wykryto w nurcie badań ekonomicznych nad płacą minimalną, gdy głośne krytyczne badanie Neumarka i Waschera okazało się sponsorowane i oparte na wybiórczych danych dostarczonych przez think tank Employment Policy Institute, prowadzony przez firmę świadczącą usługi PR dla branży restauracyjnej.
Badanie dotyczące mechanizmu wpływów think tanków typu „orędowniczego” w USA sugeruje, że nie miały one bezpośrednio dużego wpływu na polityków, natomiast oddziałują na media i wyborców.