Rysunek a przedstawia orbitale, które prowadzą do utworzenia wiązań i w cząsteczce. Zaznacz na rysunku b orbitale molekularne typu .
R41pYZiLjoTZR
R18VLWxEchaFI
1
Ćwiczenie 3
RL9rrHEcPcYy0
RKw03l9kfoQy52
Ćwiczenie 4
RqBenSVHFC2nG2
Ćwiczenie 5
2
Ćwiczenie 6
Buta–, –diyn (diacetylen) jest przedstawicielem szeregu poliynów, czyli związków, zawierających naprzemiennie ułożone wiązania pojedyncze i potrójne. Diacetylen można otrzymać przez dehydrochlorowanie –dichloro––butynu wodorotlenkiem potasu w niskiej temperaturze.
R1CECGBLEKrXS
RN6F4O2kiD4gx2
31
Ćwiczenie 7
Ustal liczbę elektronów, które tworzą orbitale molekularne w cząsteczce diacetylenu.
Rh4hJXpdZnSgV
Pamiętaj, że orbital molekularny powstaje, gdy nakładają się ze sobą bocznie orbitale zajmowane przez pojedynczy elektron.
Orbitale molekularne w cząsteczce diacetylenu tworzy łącznie elektronów.
3
Ćwiczenie 8
Poniżej zaprezentowano wzór wielofunkcyjnego związku organicznego pochodzenia naturalnego o nazwie ,,lowastatyna'' (łac. lovastatinum). Substancja ta może być stosowana jako lek zmniejszający stężenie lipidów we krwi.
R1Q9GybRhjK6r
Odpowiedz na pytania:
Ile łącznie elektronów tworzy orbitale molekularne typu w cząsteczce lowastatyny?
Ile wiązań jest w cząsteczce lowastatyny?
Ile atomów węgla wykorzystuje orbitale do utworzenia wiązań ?
Orbitale jakiego typu tworzą wiązanie podwójne w grupie karbonylowej, oznaczonej czerwonym kółkiem na rysunku?
RvgDBTdVOn6Wv
311
Ćwiczenie 8
Wyjaśnij, jak powstają wiązania typu w cząsteczce etenu.
Przypomnij sobie, jakie orbitale i w jakiej sytuacji tworzą wiązania typu .
Wiązanie w wiązaniu podwójnym wynika z nakładania się trzeciego (pozostałego) orbitalu na każdym atomie węgla, który nie uczestniczy w hybrydyzacji. Ten niezhybrydyzowany orbital jest prostopadły do płaszczyzny orbitali zhybrydyzowanych . W ten sposób niezhybrydyzowane orbitale zachodzą na siebie, powyżej i poniżej osi między jądrowej oraz tworzą wiązanie .
Co istotne, wiązanie jest wiązaniem pojedynczym, ponieważ bierze w nim udział jedna para elektronów, wspólna dla dwóch atomów. Natomiast kombinacja jednego wiązania i jednego wiązania odpowiada za występowanie wiązania podwójnego między atomami węgla.