1
Pokaż ćwiczenia:
R1Ab5egZRyn9l1
Ćwiczenie 1
Wskaż poprawne określenia. Promienie świetlne, przechodząc przez soczewkę oka, ulegają załamaniu. W rezultacie obraz powstający na siatkówce jest odwróconyprosty, powiększonypomniejszony, rzeczywistypozorny.
11
Ćwiczenie 2

Przeanalizuj poniższą ilustrację, a następnie uzupełnij tabelę.

RgX1wepKq9piN
Wady wzroku oraz odpowiednie dla nich soczewki.
Źródło: Englishsquare Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1FCtn2RHDVhK
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
R1S7CqDKM95HG2
Ćwiczenie 3
Zaznacz prawidłowe dokończenie zdania. Wada wzroku to: Możliwe odpowiedzi: 1. niezdolność oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na plamce ślepej lub przyśrodkowej części siatkówki., 2. niezdolność oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na plamce żółtej lub centralnej części siatkówki., 3. niezdolność oka do tworzenia prawidłowo odwróconego obrazu na plamce żółtej lub centralnej części naczyniówki., 4. niezdolność oka do tworzenia prawidłowo zogniskowanego obrazu na tarczy nerwu wzrokowego lub centralnej części twardówki.
1
RJEnbAQYKfdal21
Ćwiczenie 4
Opisz prawidłowe widzenie oraz wady wzroku: astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność.
Wady wzroku.
Legenda:
1 – bieg promieni świetlnych
2 – soczewka
3 – siatkówka
Źródło: Englishsquare Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
2
Ćwiczenie 4
R2IUhhcdFmPaW
(Uzupełnij).
RC9blIWbBzJtP2
Ćwiczenie 5
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
R72YLoOUbZsmI2
Ćwiczenie 6
Łączenie par. Oceń i zaznacz, czy podane stwierdzenie jest prawdziwe czy fałszywe.. Nadwzroczność jest zawsze spowodowana zbyt krótką gałką oczną, która wymaga korekcji w celu uzyskania poprawy widzenia.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Astygmatyzm nieregularny może powstać u osoby dotychczas zdrowej, która uległa wypadkowi z uszkodzeniem gałki ocznej.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Krótkowzroczność, podobnie jak jaskra, jest zaliczana do niemiarowości sferycznych gałki ocznej.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
31
Ćwiczenie 7

U osób starszych, po 70 roku życia, można obserwować nadwzroczność starczą, wywołaną przez zmianę współczynnika załamania światła przez soczewkę. Nie przekracza ona zwykle 2,5 dioptrii (…). Starcza nadwzroczność występuje dosyć często.

Indeks górny Źródło: Anna Kubatko‑Zielińska, Nadwzroczność, mp.pl. Indeks górny koniec

Rmd7AQer8CKCD
Wyjaśnij, dlaczego osoby, które w młodym wieku miały niewielką krótkowzroczność, nie muszą w wieku podeszłym zakładać okularów do czytania, w przeciwieństwie do ich rówieśników, którzy nigdy nie mieli wady wzroku. (Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

W sprzedaży dostępne są tzw. soczewki progresywne. Mogą zarówno zostać wstawione w oprawki okularów korekcyjnych, jak i mieć postać soczewek kontaktowych, które pacjent umieszcza samodzielnie na rogówce oka. Najczęściej zaleca się je osobom po 40 roku życia, kiedy soczewka oka staje się coraz sztywniejsza, a mięśnie tracą sprawność. Prowadzi to do zaburzeń akomodacji, przez co obraz staje się niewyraźny zarówno z bliskiej, jak i dalekiej odległości. Soczewka progresywna jest podzielona na dwa obszary o różnej zdolności skupiającej – mniejszej i większej, dzięki czemu pacjent może używać jednej pary okularów i do czytania książki, i do patrzenia w dal.

RYUyXApEaKM69
Określ sposób rozmieszczenia (na górze szkła/na dole szkła) obszarów o różnej zdolności skupiającej (mniejszej/większej) w okularach ze szkłami progresywnymi. Odpowiedź uzasadnij.(Uzupełnij).