Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
R1GFNrjEiXhhS1
Ćwiczenie 1
W Biblii używa się frazeologizmu mającego charakter archaiczny: „Dziesięcioro przykazań”. „Dziesięcioro” to liczebnik zbiorowy. Jaki warunek musi spełnić rzeczownik z nim związany, aby użycie takiej formy liczebnika było poprawne? Możliwe odpowiedzi: 1. Rzeczownik dotyczy osób różnej płci., 2. Rzeczownik określa tylko istoty żyjące., 3. Rzeczownik określa przedmioty, których nazwy występują wyłącznie w liczbie mnogiej., 4. Musi to być rzeczownik własny., 5. Musi to być rzeczownik rodzaju żeńskiego.
R90TZ73G0Cvtq1
Ćwiczenie 2
Wyraz „testament” w tytułach „Stary Testament” i „Nowy Testament” ma znaczenie: Możliwe odpowiedzi: 1. przymierza., 2. ostatniej woli., 3. świadectwa., 4. darowizny., 5. zapisu.
RmNc1OruRCs8G11
Ćwiczenie 3
Połącz w pary fragmenty rozdziału 20 Księgi Wyjścia z krótkim opisem zawartości tych części. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Możliwe odpowiedzi: 1. Nakaz monoteizmu, 2. Obowiązki człowieka w stosunku do wszystkich ludzi, 3. Obowiązki człowieka w stosunku do Boga, 4. Obowiązki człowieka w stosunku do rodziny Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! [...] Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. Możliwe odpowiedzi: 1. Nakaz monoteizmu, 2. Obowiązki człowieka w stosunku do wszystkich ludzi, 3. Obowiązki człowieka w stosunku do Boga, 4. Obowiązki człowieka w stosunku do rodziny Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie. Możliwe odpowiedzi: 1. Nakaz monoteizmu, 2. Obowiązki człowieka w stosunku do wszystkich ludzi, 3. Obowiązki człowieka w stosunku do Boga, 4. Obowiązki człowieka w stosunku do rodziny Nie będziesz zabijał. Nie będziesz cudzołożył. Nie będziesz kradł. Możliwe odpowiedzi: 1. Nakaz monoteizmu, 2. Obowiązki człowieka w stosunku do wszystkich ludzi, 3. Obowiązki człowieka w stosunku do Boga, 4. Obowiązki człowieka w stosunku do rodziny
21
Ćwiczenie 4

Na podstawie lektury podanych trzech fragmentów Biblii napisz tekst, w którym własnymi słowami opiszesz, jakie były znaki zawarcia przymierza przez Boga z Noem, Abrahamem i Mojżeszem, oraz na czym polegała obietnica złożona każdemu z tych patriarchów.

Rdz, 9, 8–13

9. 8 Potem Bóg tak rzekł do Noego i do jego synów: 9 «Ja, Ja zawieram przymierze z wami i z waszym potomstwem [...] 11 Zawieram z wami przymierze, tak iż nigdy już nie zostanie zgładzona wodami potopu żadna istota żywa i już nigdy nie będzie potopu niszczącego ziemię». 12 Po czym Bóg dodał: «A to jest znak przymierza, które ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: 13 Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią.

9 Źródło: Rdz, 9, 8–13, [w:] Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu w przekładzie z języków oryginalnych, oprac. Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Benedyktynów Tynieckich, Poznań 1980, s. 31.
Rdz 17, 3–8

17. 3 Abram padł na oblicze, a Bóg tak do niego mówił: 4 «Oto moje przymierze z tobą: staniesz się ojcem mnóstwa narodów. 5 Nie będziesz więc odtąd nazywał się Abram, lecz imię twoje będzie Abraham, bo uczynię ciebie ojcem mnóstwa narodów. 6 Sprawię, że będziesz niezmiernie płodny, tak że staniesz się ojcem narodów i pochodzić będą od ciebie królowie. [...] 8 I oddaję tobie i twym przyszłym potomkom kraj, w którym przebywasz, cały kraj Kanaan, jako własność na wieki, i będę ich Bogiem».

10 Źródło: Rdz 17, 3–8, [w:] Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu w przekładzie z języków oryginalnych, oprac. Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Benedyktynów Tynieckich, Poznań 1980, s. 36.
Wj 24, 12–17

24. 12 Pan rzekł do Mojżesza: «Wstąp do Mnie na górę i pozostań tam, a dam ci tablice kamienne, Prawo i przykazania, które napisałem, aby ich pouczyć». 13 Wstał więc Mojżesz i Jozue, jego pomocnik, i wstąpił Mojżesz na górę Bożą. 14 Powiedział zaś tak do starszyzny: «Pozostańcie tu, aż wrócimy do was. [...] ». 15 Gdy zaś Mojżesz wstąpił na górę, obłok ją zakrył. 16 Chwała Pana spoczęła na górze Synaj, i okrywał ją obłok przez sześć dni. W siódmym dniu [Pan] przywołał Mojżesza z pośrodka obłoku. 17 A wygląd chwały Pana w oczach Izraelitów był jak ogień pożerający na szczycie góry.

11 Źródło: Wj 24, 12–17, [w:] Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu w przekładzie z języków oryginalnych, oprac. Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Benedyktynów Tynieckich, Poznań 1980, s. 90.
R4R2hAutVYDn0
Wykonaj ćwiczenie zgodnie z poleceniem.
21
Ćwiczenie 5

Czy Bóg stawiał warunki, zawierając poszczególne akty przymierza z narodem wybranym? Napisz krótki tekst, w którym porównasz zasady uzależniające wypełnienie danego przymierza od zachowania ludzi. Wykorzystaj fragmenty Rdz 9, 8–13 i Rdz 17, 3–8 z poprzedniego ćwiczenia oraz poniższy:

Wj 20, 4–7

20. 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. 7 Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy

14 Źródło: Wj 20, 4–7, [w:] Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu w przekładzie z języków oryginalnych, oprac. Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Benedyktynów Tynieckich, Poznań 1980, s. 86.
Roiutz47tGd6P
(Uzupełnij).
11
Ćwiczenie 6

Odpowiedz na pytanie: Na czym polega ponadczasowość Dekalogu?

Roaar0sqZdKPT
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 7

Sparafrazuj opis wymienionych w Dekalogu obowiązków człowieka względem Boga. Jak dziś można rozumieć te przykazania?

R1cWgsGTOyW38
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

Nazwij swoimi słowami te wartości etyczne, które w Dekalogu Bóg nakazuje zachowywać ludziom.

RkeqWpmZR1cJ5
(Uzupełnij).
Praca domowa

Napisz tekst liczący 150–180 słów, w którym udowodnisz, że przykazanie: Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! (Wj 20, 3) nie dotyczy tylko zakazu politeizmu.