Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
1
Ćwiczenie 1
RZWzVXNBbD0O41
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R8Hc2zZ7EF83N
Połącz w pary opisy wzorów przedstawiających cząsteczkę wody z nazwą danego wzoru. wzór elektronowy kropkowy Możliwe odpowiedzi: 1. Atom tlenu O łączy się z dwoma atomami wodoru H za pomocą wiązań pojedynczych. Każde z wiązań symbolizowane jest przez dwie kropki znajdujące się pomiędzy atomami. Ponadto na atomie tlenu zaznaczono dwie pary elektronowe, każda reprezentowana przez dwie kropki. Kąt pomiędzy atomami wynosi 104,45 stopnia., 2. Atom tlenu O łączy się z dwoma atomami wodoru H za pomocą wiązań pojedynczych. Każde z wiązań symbolizowane jest przez kreskę znajdującą się pomiędzy atomami. Ponadto na atomie tlenu zaznaczono dwie pary elektronowe, każda reprezentowana jest przez kreskę. Kąt pomiędzy atomami wynosi 104,45 stopnia., 3. Atom tlenu O łączy się z dwoma atomami wodoru H za pomocą wiązań pojedynczych. Każde z wiązań symbolizowane jest przez kreskę znajdującą się pomiędzy atomami. Ponadto na atomie tlenu zaznaczono dwie pary elektronowe, każda reprezentowana przez dwie kropki. Kąt pomiędzy atomami wynosi 104,45 stopnia. wzór elektronowy kreskowo–kropkowy Możliwe odpowiedzi: 1. Atom tlenu O łączy się z dwoma atomami wodoru H za pomocą wiązań pojedynczych. Każde z wiązań symbolizowane jest przez dwie kropki znajdujące się pomiędzy atomami. Ponadto na atomie tlenu zaznaczono dwie pary elektronowe, każda reprezentowana przez dwie kropki. Kąt pomiędzy atomami wynosi 104,45 stopnia., 2. Atom tlenu O łączy się z dwoma atomami wodoru H za pomocą wiązań pojedynczych. Każde z wiązań symbolizowane jest przez kreskę znajdującą się pomiędzy atomami. Ponadto na atomie tlenu zaznaczono dwie pary elektronowe, każda reprezentowana jest przez kreskę. Kąt pomiędzy atomami wynosi 104,45 stopnia., 3. Atom tlenu O łączy się z dwoma atomami wodoru H za pomocą wiązań pojedynczych. Każde z wiązań symbolizowane jest przez kreskę znajdującą się pomiędzy atomami. Ponadto na atomie tlenu zaznaczono dwie pary elektronowe, każda reprezentowana przez dwie kropki. Kąt pomiędzy atomami wynosi 104,45 stopnia. wzór elektronowy kreskowy Możliwe odpowiedzi: 1. Atom tlenu O łączy się z dwoma atomami wodoru H za pomocą wiązań pojedynczych. Każde z wiązań symbolizowane jest przez dwie kropki znajdujące się pomiędzy atomami. Ponadto na atomie tlenu zaznaczono dwie pary elektronowe, każda reprezentowana przez dwie kropki. Kąt pomiędzy atomami wynosi 104,45 stopnia., 2. Atom tlenu O łączy się z dwoma atomami wodoru H za pomocą wiązań pojedynczych. Każde z wiązań symbolizowane jest przez kreskę znajdującą się pomiędzy atomami. Ponadto na atomie tlenu zaznaczono dwie pary elektronowe, każda reprezentowana jest przez kreskę. Kąt pomiędzy atomami wynosi 104,45 stopnia., 3. Atom tlenu O łączy się z dwoma atomami wodoru H za pomocą wiązań pojedynczych. Każde z wiązań symbolizowane jest przez kreskę znajdującą się pomiędzy atomami. Ponadto na atomie tlenu zaznaczono dwie pary elektronowe, każda reprezentowana przez dwie kropki. Kąt pomiędzy atomami wynosi 104,45 stopnia.
R1ChoUImOWul81
Ćwiczenie 2
Zaznacz prawidłowe dokończenie zdania. Wiązanie koordynacyjne jest: Możliwe odpowiedzi: 1. rodzajem wiązania kowalencyjnego. Wiązanie to można zaznaczyć we wzorach kreskowych i kreskowo- kropkowych strzałką skierowaną w stronę akceptora., 2. rodzajem wiązania kowalencyjnego. Wiązanie to można zaznaczyć we wzorach kreskowych i kreskowo- kropkowych strzałką skierowaną w stronę donora., 3. rodzajem wiązania wodorowego. Wiązanie to można zaznaczyć we wzorach kreskowych i kreskowo- kropkowych strzałką skierowaną w stronę akceptora.
11
Ćwiczenie 3

Narysuj wzór elektronowy kreskowy tlenku węgla(IV).

R1LnItwYrPAGo
(Uzupełnij).

Opisz wzór elektronowy kreskowy tlenku węgla(IV).

RDMt9kz6UNZu3
(Uzupełnij).
11
Ćwiczenie 4

Narysuj wzór elektronowy kreskowy tlenku siarki(VI).

R1KDqvnfmYZRz
(Uzupełnij).
R1ewTXvNR1iUH
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 5
R1Jsi6R5N30oB
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Określ na podstawie powyższego wzoru elektronowego kreskowego kwasu ortofosforowego(V):

RB8cYHqSia9JA
  • liczbę wiążących par elektronowych: Tu uzupełnij;
  • liczbę niewiążących par elektronowych: Tu uzupełnij.
21
Ćwiczenie 6

Narysuj wzór elektronowy kropkowy cząsteczki amoniaku, a następnie uzupełnij tabelę.

Opisz wzór elektronowy kropkowy cząsteczki amoniaku, a następnie uzupełnij tabelę.

R7jbiXQy6RptJ
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
R1UZ2WwcklSYU
(Uzupełnij).
R1RR2wYikcd8Y
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 7

Z poniższych wzorów wybierz te, które w prawidłowy sposób przedstawiają wzory elektronowe kreskowe wybranych związków chemicznych.

R1ZoGnTfzoxHY
Kwas siarkowy(VI)
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RTxgewbSdqgmM
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RyRQR1qfsnKpr
Kwas azotowy(V)
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Ćwiczenie 7

Zaznacz prawidłowe odpowiedzi do poniższych pytań.

R12fPUdrsKpwB
RMKu1vVgjZgHQ
RR7RaU694mN9u
31
Ćwiczenie 8

Wiedząc, że pisanie jonów złożonych, będących resztami kwasowymi, najłatwiej rozpocząć od zapisania wzoru elektronowego odpowiedniego kwasu, narysuj wzór elektronowy kropkowy anionu chloranowego(VII).

RkmPV4cHCCrqV
(Uzupełnij).
R1YuILonp0NFi
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 9

Stosunek masowy atomów wchodzących w skład cząsteczki pewnego tlenku niemetalu, o konfiguracji elektronów walencyjnych 2s22p2, wynosi mniemetalu:mtlenu=3:4. Narysuj wzór elektronowy kreskowy opisywanego związku chemicznego.

RJ69eVxr4ROvl
(Uzupełnij).

Stosunek masowy atomów wchodzących w skład cząsteczki pewnego tlenku niemetalu, o konfiguracji elektronów walencyjnych 2s22p2, wynosi mniemetalu:mtlenu=3:4. Opisz wzór elektronowy kreskowy omówionego związku chemicznego.

RkLiHs6H1q9Yu
(Uzupełnij).