Pole magnetyczne musi być w każdym punkcie przestrzeni określone jednoznacznie.
W jaki sposób miałby być skierowany wektor indukcji zaczepiony w punkcie, w którym linie się krzyżują? Odpowiedź musi być jedna, więc krzyżowanie się linii pola nie może mieć miejsca.
11
Ćwiczenie 5
R1eaVp2I5anmR
Jakie wektory są styczne do toru - prędkości czy przyspieszenia?
Do linii pola styczne są wektory siły grawitacyjnej albo elektrycznej, a więc również i wektory przyspieszenia. Natomiast wektory prędkości na ogół nie są tak samo skierowane jak wektory przyspieszenia.
R1eiHrbv9urdG1
Ćwiczenie 6
R1DEhPIWBjauB
Ćwiczenie 6
2
Ćwiczenie 7
Rysunki zamieszczone poniżej przedstawiają linie pola. Wybierz rodzaj pola, któremu można przypisać dany układ linii pola. Wpisz do tabelki odpowiednio znak „+” lub „-” przypisując rysunkowi odpowiednie pole.
R1eLO1wOlW0Dh
Rys. a
R1WmTBpv2bkCU
Rys. b
R1bqnkpxudFIO
Rys. c
RPl91zqsfJ4Ko
Rys. d
RV26G6JtZJuc4
Rys. e
RuZhLb40gYh1D
Rysunek
Pole elektrostatyczne
Pole magnetyczne
a
b
c
d
e
Gdy linie pola zamykają się (czasem w nieskończoności, jak jest dla prostej), to z pewnością należą do pola magnetycznego.
W przypadku pokazanym na rysunku a mamy do czynienia z polem jednorodnym, które może być zarówno magnetyczne (wewnątrz zwojnicy), jak i elektrostatyczne (w kondensatorze).
Rysunek b - dodatni ładunek punktowy, rysunek c - prostoliniowy przewodnik z prądem, prostopadły do płaszczyzny rysunku, rysunek d - dipol elektryczny, rysunek e - kołowa pętla z prądem, ustawiona prostopadłe do płaszczyzny rysunku.
21
Ćwiczenie 8
RSb3HDRMjY6yd
Ładunki są źródłami pola elektrycznego, czyli linie pola albo zaczynają się na nich (dodatnie) albo kończą (ujemne). Natomiast przez bieguny magnetyczne linie jedynie „przechodzą” (zobacz rysunki przedstawiające pełny przebieg linii). W tym sensie pole magnetyczne jest polem bezźródłowym.