Sprawdź się
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.
(…)Zgodnie z zapisem art. 4a, ust. 1 ustawy, (…):
zatwierdza, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, strategię bezpieczeństwa narodowego;
wydaje, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, w drodze postanowienia, Polityczno‑Strategiczną Dyrektywę Obronną Rzeczypospolitej Polskiej oraz inne dokumenty wykonawcze do strategii bezpieczeństwa narodowego;
zatwierdza, na wniosek Rady Ministrów, plany krajowych ćwiczeń systemu obronnego i kieruje ich przebiegiem;
postanawia, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, o wprowadzeniu albo zmianie określonego stanu gotowości obronnej państwa;
może zwracać się do wszystkich organów władzy publicznej, administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorców, kierowników innych jednostek organizacyjnych oraz organizacji społecznych o informacje mające znaczenie dla bezpieczeństwa i obronności państwa;
inicjuje i patronuje przedsięwzięciom ukierunkowanym na kształtowanie postaw patriotycznych i obronnych w społeczeństwie.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.
Zgromadzenie Narodowe. Kiedy? Czym ono jest? W jakich sytuacjach dochodzi do jego zwołania?Zgromadzenie Narodowe. Co to jest?
W najbardziej ogólnym znaczeniu, Zgromadzenie Narodowe to nic innego, jak wspólne obrady Sejmu i Senatu, któremu przewodniczy marszałek Sejmu. W jego zastępstwie obrady może również przeprowadzać marszałek Senatu. Kompetencje, jakie posiada Zgromadzenie Narodowe, przede wszystkim odnoszą się do relacji na linii Parlament – Prezydent RP.
Geneza Zgromadzenia Narodowego sięga II Republiki Francuskiej. Z biegiem czasu wiele krajów demokratycznych, w tym Polska, postanowiło przejąć ją i wdrożyć w swoje struktury.
Pierwsze Zgromadzenie Narodowe w Polsce odbyło się 9 grudnia 1922 r. i dotyczyło dokonania wyboru prezydenta RP. Przy okazji kolejnych Zgromadzeń dokonywano ponadto w ich trakcie odebrania przysięgi od prezydenta, zaś od 1989 r. dochodziło między innymi do uchwalenia Małej Konstytucji, Konstytucji RP czy regulaminu Zgromadzenia Narodowego.
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.
Zasada suwerenności narodu a zasada państwa prawa. Między harmonią a konfliktemKonstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. opiera się na zasadach ustrojowych, które wpisują się w dorobek konstytucjonalizmu europejskiego. Zasady wyrażone w rozdziale I Konstytucji, zatytułowanym Rzeczpospolita, w tym przede wszystkim zasada demokratycznego państwa prawnego (art. 2), zasada suwerenności narodu (art. 4 ust. 1), zasada legalizmu (art. 7), w tym legalizmu konstytucyjnego (art. 8) i międzynarodowego (art. 9), trójpodziału władzy (art. 10) czy pluralizmu politycznego (art. 11), uzupełniając się wzajemnie i stanowiąc podstawy funkcjonowania państwa, mają za zadanie ochraniać demokratyczny ustrój państwa, a znajdujące się pod jego jurysdykcją jednostki zabezpieczać przed arbitralnością władzy
Zapoznaj się z tekstem źródłowym i wykonaj polecenie.
Wybory na prezydenta Rzeszowa: premier wyznaczył przedterminową datęNa 9 maja premier wyznaczył datę przedterminowych wyborów na prezydenta Rzeszowa. Pozostałe terminy czynności urzędowych wynikają z kodeksu wyborczego.
Właśnie ukazało się rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w tej sprawie. Wybory prezydenta stolicy Podkarpacia okazały się konieczne z powodu zgłoszonej 10 lutego rezygnacji Tadeusza Ferenca (wywodzącego się z SLD), który niepodzielnie rządził w Rzeszowie prawie pięć kadencji. Teraz zrezygnował, jako powód podając względy zdrowotne. Pewien czas temu zmagał się z zakażeniem koronawirusem. Termin zgłaszania kandydatów minie 16 kwietnia. Komitety wyborcze można rejestrować do 30 marca.