Sprawdź się
Ze względu na miejsce powstawania, hormony dzieli się na: Możliwe odpowiedzi: 1. hormony wydzielane przez gruczoły dokrewne, hormony tkankowe i neurohormony., 2. hormony peptydowe, hormony steroidowe i hormony będące pochodnymi aminokwasów, 3. , 4.
Rysunek przedstawia mechanizm wydzielania zewnątrzkomórkowego polegający na dyfuzji cząsteczek substancji przez błonę komórkową na zewnątrz bez niszczenia samej komórki. Na rysunku są trzy prostokątne komórki zawierające liczne organelle komórkowe wydzielające różne substancje. Dzięki wydzielaniu cząsteczek sygnałowych do krwi. Z krwią hormony docierają do odległych komórek, określanych jako docelowe. Możliwe odpowiedzi: 1. Wydzielanie merokrynowe., 2. Wydzielanie apokrynowe., 3. Wydzielanie holokrynowe.
Oksytocyna, neuropeptyd 9‑aminokwasowy występujący wyłącznie u ssaków, jest hormonem wytwarzanym przez podwzgórze, a gromadzonym i uwalnianym do krążenia ogólnego z części nerwowej, czyli płata tylnego przysadki. […] Jej obecność, jak też swoiste dla niej receptory (OTR) wykazano zarówno w mózgu, jak i rdzeniu kręgowym, jelitach, nadnerczach i innych narządach. Na przestrzeni wielu lat badań eksperymentalnych okazało się, że neuropeptyd ten nie jest jedynie klasycznym hormonem krążącym we krwi i spełniającym swoją rolę w akcji porodowej i laktacji, ale działa również jako neuroprzekaźnik lub neuromodulator poprzez swoiste receptory w różnych tkankach i narządach. […] Obecnie sądzi się nawet, że oksytocyna oraz wazopresyna w mózgu są neuropeptydami socjalnymi i bardzo ważnymi mediatorami regulacji złożonego zachowania oraz rozpoznania socjalnego.
Indeks górny Źródło: Bogdan F. Kania, Danuta Wrońska, Małgorzata Błachut Indeks górny koniecŹródło: Bogdan F. Kania, Danuta Wrońska, Małgorzata BłachutIndeks górny , Neurobiologiczne znaczenie oksytocyny u ludzi i zwierząt, „Życie Weterynaryjne” 2014, nr 89(7), s. 583. Indeks górny koniec, Neurobiologiczne znaczenie oksytocyny u ludzi i zwierząt, „Życie Weterynaryjne” 2014, nr 89(7), s. 583.
Somatostatyna jest hormonem peptydowym, produkowanym nie tylko przez podwzgórze, ale także przez komórki delta, występujące w żołądku, jelicie cienkim i wyspach trzustkowych. Somatostatyna wydzielana przez podwzgórze oddziałuje na przedni płat przysadki mózgowej, hamując wydzielanie somatotropiny (hormonu wzrostu). Komórki delta odźwiernika żołądka produkują somatostatynę, która dostaje się do obiegu krwi (po czym oddziałuje na liczne, rozsiane po całym organizmie tkanki), ale też łączy się z receptorami na komórkach okładzinowych żołądka. Wyróżnia się 5 rodzajów receptorów somatostatyny. Znajdują się one w trzustce, żołądku, jelicie cienkim, mózgu, płucach i łożysku.
Indeks górny Na podstawie: Lars N. Møller i in., Somatostatin Receptors, „Biochimica et Biophysica Acta (BBA) - Biomembranes” 2003, Vol. 1616(1), s. 1–84*.* Indeks górny koniecNa podstawie: Lars N. Møller i in., Somatostatin Receptors, „Biochimica et Biophysica Acta (BBA) - Biomembranes” 2003, Vol. 1616(1), s. 1–84*.*