Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
1
Ćwiczenie 1
Zapoznaj się z opisem ilustracji i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z opisem ilustracji i wykonaj polecenie.
R12IOstz7mssh1
Źródło: domena publiczna.
RX1791wuVyChd
Podaj nazwę pierwszej konsolidacji prawa rzymskiego przedstawionej na ilustracji. (Uzupełnij).
Rhe9EtI9C9vGK
Zaznacz odpowiedź najbliższą twojej. Możliwe odpowiedzi: 1. Kodyfikacja Justyniana Wielkiego, 2. Ustawa XII tablic, 3. Lex Hortensia, 4. Wulgaryzacja prawa rzymskiego
RvO5iELduGMCw1
Ćwiczenie 2
Uporządkuj w sposób chronologiczny kolejne etapy rozwoju prawa rzymskiego. Elementy do uszeregowania: 1. Okres poklasyczny, 2. Okres klasyczny, 3. Okres archaiczny, 4. Okres przedklasyczny
31
Ćwiczenie 3
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
1
Zbigniew Grabowski Rosa mystica

Prawo rzymskie nie jest odległym pojęciem, mirażem, ale krąży we krwi naszej cywilizacji, odczuwamy je – wraz z męską zwięzłością języka Rzymu – jako część kultury zbiorowej.

cytat3 Źródło: Zbigniew Grabowski, Rosa mystica, „Poets and Painters” 1966, s. 14.
R115R0Ct7iNtd
Wyjaśnij, jaki jest związek prawa rzymskiego z naszą cywilizacją. (Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 4
R1Nkzs8IKAOtH
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 5
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
1
Konrad Tracz vel Bednarczyk Prawo rzymskie – nadal aktualne?

Mówi się, że prawo rzymskie stanowi kolebkę europejskiego prawa. Czy dzisiaj, po wielu wiekach od jego powstania, można powiedzieć, że jest ono wciąż aktualne?

Faktem jest, że rzymscy juryści opracowali szereg zasad, na których opiera się każdy współczesny system prawny. To właśnie oni zauważyli, że w stanowionych regulacjach niezbędne jest zwrócenie uwagi na dwie kwestie – interes państwa i interes jednostki. Już ten ogólny podział sprawił, że kształtowały się dwie odrębne gałęzie prawa, czyli prawo publiczne i prywatne. W starożytnym Rzymie, co warto podkreślić, to prawo jednostki było zawsze ważniejsze. Już kilka wieków później, na gruncie różnych koncepcji SavigniegoWindscheida, udało się stworzyć taki kodeks cywilny, który zawierał elementy z prawa rzymskiego. Jak jest współcześnie?

Trójpodział władzy i wstęp do prawa

Prawo rzymskie z całą pewnością odegrało znaczącą rolę w kształtowaniu i systematyzowaniu prawa w całej Europie. W starożytnym Rzymie znana była zarówno władza ustawodawcza, wykonawcza, jak i sądownicza. To właśnie ten podział zainspirował w późniejszym okresie wybitnego prawnika i wolnomularza do opracowania teorii trójpodziału władzy, czyli tego, co doskonale każdy z nas zna współcześnie. Co więcej, prawo rzymskie jest obecne w sposobie nauczania prawa. Na uczelniach wyższych jest uznawane za wstęp, który pozwala przyszłym prawnikom na poznanie zupełnych podstaw i racjonalnego myślenia.

Fundamenty w prawie prywatnym

W starożytnym Rzymie swoje korzenie  ma również prawo własności. Choć sam termin był wykorzystywany nieco wcześniej, to dopiero wówczas jednostka otrzymała szerokie uprawnienia względem rzeczy. Ponieważ podmiot miał prawo rozporządzać, korzystać i w dowolny sposób władać swoimi przedmiotami, uregulowane zostały kwestie dochodzenia jego praw przed władzą sądowniczą. Mowa tu między innymi o skardze rei vindicatio. Właściciel mógł przy tym rozporządzać swoimi rzeczami nie tylko za swojego życia, ale również po śmierci. Jak wyjaśnia adwokat Aleksandra Gawin‑Bałwat, wszystkie te zasady obowiązują do dziś w każdym porządku prawa prywatnego i są przyjęte właśnie z prawa rzymskiego. Każdy z nas ma prawo decydować o zgromadzonym majątku zarówno za życia, jak i po śmierci. W drugiej sytuacji mowa oczywiście o testamencie, choć w prawie uregulowana została także sytuacja, gdy zmarły nie wyraził swojej ostatniej woli.

Wyjątek od reguły

Choć na mapie Europy można wskazać wyjątki (na przykład anglosaskie common low), to trzeba powiedzieć, że prawo rzymskie stanowi fundament prawodawstwa europejskiego. W oderwaniu od faktu, że było wielokrotnie modyfikowane i dostosowywane do bieżących potrzeb życia społecznego, to i tak trudno mówić o europejskim porządku prawnym właśnie bez wskazania na prawo rzymskie. Przede wszystkim powiązania widoczne są w prawie cywilnym. Co więcej, wydaje się, że nawet w świetle przemian społeczno‑kulturowych, technologicznych czy politycznych, które dokonały się w XX wieku, nie można powiedzieć, że prawo rzymskie to wyłącznie relikt. Bo wciąż tradycja prawa rzymskiego jest inspiracją dla ustalania obowiązującego porządku prawnego.

cytat4 Źródło: Konrad Tracz vel Bednarczyk, Prawo rzymskie – nadal aktualne?, 28.07.2014 r., dostępny w internecie: historia.org.pl [dostęp 4.02.2020 r.].
R1aLl8WHMkbzH
Przedstaw, w jaki sposób autor tekstu dowodzi aktualności prawa rzymskiego w dzisiejszym prawodawstwie. (Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 6
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj polecenie.
1
Wojciech Kosior Prawo rzymskie w orzecznictwie Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Ameryki

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych Ameryki w swoich opiniach niejednokrotnie odwoływał się do prawa rzymskiego. Czynił to przy okazji uzasadniania swoich orzeczeń. W zdecydowanej większości przypadków Sąd Najwyższy odwoływał się do prawa rzymskiego w kontekście historycznym, tj. przy okazji wyjaśniania danego zagadnienia, w formie niejako dydaktycznej prezentował podstawę historyczną danej instytucji prawnej, najczęściej wywodząc ją od starożytności. Tym sposobem sędzia przygotowujący uzasadnienie starał się zaakcentować, że wydane orzeczenie poprzedzało wnikliwe, wielowątkowe badanie, które sięgało aż do źródeł danej instytucji prawnej. Jeżeli zaś chodzi o sposób, w jaki Sąd Najwyższy sięgał po prawo rzymskie, to czynił to w różnych formach. Najczęściej cytował konkretne źródła bądź w całości przytaczając łaciński tekst, bądź wskazując jedynie źródło. Wśród cytowanych fragmentów znajdowały się Instytucje Gaiusa, Instytucje Justyniana, Kodeks oraz Digesta, rzadziej Sąd sięgał do Kodeksu Teodozjańskiego. Przedmiotowy artykuł prezentuje orzeczenia wydane przez amerykański Sąd Najwyższy, począwszy od 1819 r. Artykuł wpisuje się w prowadzoną dyskusję o roli prawa rzymskiego na systemy prawne common law.

cytat5 Źródło: Wojciech Kosior, Prawo rzymskie w orzecznictwie Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Ameryki, dostępny w internecie: czasopisma.uksw.edu.pl [dostęp 4.02.2020 r.].
Ro82idqHR86qq
(Uzupełnij).

Materiał źródłowy do ćwiczeń 7–9.

1
Prawo dwunastu tablic

Tablica VIII

2. Jeśli ktoś okaleczył kończynę drugiej osobie i nie ułożył się z poszkodowanym, ten ma prawo do zemsty. Jeśli ktoś złamał kość człowiekowi wolnemu swą ręką, albo drewnianą pałką, niechaj zapłaci karę w wysokości trzystu monet, jeśli zaś złamał kość niewolnikowi, zapłaci sto pięćdziesiąt. Jeśli ktoś winny jest zniewagi, zapłaci dwadzieścia pięć monet.

3. Jeśli ktoś został zabity podczas nocnej kradzieży, słusznie został zabity.

4. Jeśli patron wymyśli jakieś kłamstwo przeciw swemu klientowi, niechaj będzie przeklęty.

5. Jeśli ktoś zgłosi się jako świadek w sprawie, albo rozważający [sprawę] i nie da swego świadectwa, niechaj zostanie zapisany jako nieuczciwy i niezdolny do ponownego stawania w charakterze świadka.

10. Jeśli ktokolwiek podpali i zniszczy w ten sposób budynek, albo hałdę zboża trzymaną w pobliżu domu, niechaj będzie związany, wychłostany i zabity przez spalenie na stosie pod warunkiem, że uczynił ów czyn karalny z rozmyślną złośliwością, ale jeśli dowiedzie, że stało się to przypadkiem, lub przez niedbalstwo, zobowiązany jest do naprawienia szkody, zaś, gdyby był na to zbyt biedny, otrzyma stosowną, lżejszą karę.

12. Jeśli kradzież zostanie przeprowadzona nocą, a właściciel zabije włamywacza, będzie uważane, że zrobił to słusznie.

13. Bezprawiem jest zabić złodzieja za dnia (...) chyba, że on broni się bronią. Ale nawet, kiedy on przyszedł z bronią, to dopóki jej nie użyje i nie zacznie walczyć, nie wolno go zabić. Nawet gdy ów opiera się, najpierw trzeba zawołać kogoś, kto może usłyszeć i przyjść z pomocą.

23. Osoba, której udowodni się winę dania fałszywego świadectwa, zostanie zrzucona ze Skały Tarpejskiej.

cytat6 Źródło: Prawo dwunastu tablic, dostępny w internecie: biblioteka.kijowski.pl [dostęp 4.02.2020 r.].
31
Ćwiczenie 7
R1Ra9rUeg2iT6
Wskaż, do jakiego systemu praw odwołuje się punkt 2 tablicy VIII. Odpowiedź uzasadnij. (Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8
RBCvcUnKrEVJu
Wyjaśnij, jak prawo XII tablic odnosiło się do krzywoprzysięstwa. (Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 9
RrDqCeMjl09PZ
Wskaż te z punktów praw VIII tablicy, które mówią o szczególnej ochronie własności prywatnej. (Uzupełnij).