Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
1
Ćwiczenie 1
R14JeINGy2Oyt
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
RvYG5dWlWtwOO
(Uzupełnij).
RwWb9NnKeF8Fd1
Ćwiczenie 2
Zaznacz prawidłowe zakończenie zdania.
W biegu górnym rzeki dominuje proces: Możliwe odpowiedzi: 1. saltacji., 2. akumulacji., 3. erozji bocznej., 4. erozji wgłębnej.
1
Ćwiczenie 3
R1DUQtjkB1l1r
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
R10NqXy3iM2RH
(Uzupełnij).
R2mri4NyA1Th12
Ćwiczenie 4
Zaznacz procesy wyraźnie widoczne w górnym biegu rzeki. Możliwe odpowiedzi: 1. kaptaż, 2. akumulacja osadów, 3. abrazja brzegów rzeki, 4. powstawanie starorzeczy, 5. powstawanie tarasów rzecznych
2
Ćwiczenie 5
REBwDXHRM1Xc9
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
RVl3THi9Kfk4L
Estuarium to: Możliwe odpowiedzi: 1. Rozszerzone, lejkowate ujście rzeki do morza, które powstałe na skutek erozyjnego działania pływów., 2. Przejęcie przez jedną rzekę wód innej rzeki w wyniku działania erozji wstecznej., 3. Sposób transportu materiału okruchowego, w czasie którego ziarna wykonują niewielkie skoki po torach zbliżonych do krzywej balistycznej., 4. Proces gromadzenia się osadów w wyniku ich sedymentacji.
21
Ćwiczenie 6

Wyjaśnij, podając przynajmniej jeden przykład, w jaki sposób użytkowanie terenu zlewni wpływa na działalność rzeki.

R1K8E4hTlQVu8
(Uzupełnij).
2
Ćwiczenie 7
R1U88teInxv431
Na pierwszym obrazku linia brzegu koryta głównego jest stosunkowo prosta. Brzegi rzeki są połączone odcinkiem A-A, który w przekroju bocznym wygląda jak wgłębienie przypominające kształtem literę U. Na drugim obrazku linia brzegu koryta głównego jest zakrzywiona, a na wewnętrznych ścianach zakrętów rzecznych tworzą się usypiska, które w przekroju na odcinku A-A tworzą również z jednej strony spłycenia dna rzecznego. Trzeci obrazek przedstawia rozszerzone koryto głowne rzeki, w którym w środku osypisak utworzyły stałe wyspy. Brzegi rzeki są połączone odcinkiem A-A, który w przekroju bocznym wygląda jak szereg wgłebień przypominających kształtem kilka liter U.
Rh6KFlo54xkBT
(Uzupełnij).
3
Ćwiczenie 8

Uzasadnij, że baza (podstawa) erozyjna należy do najważniejszych czynników wpływających na rodzaj działalności rzeki.

R1FrVy5JHswus
Krzywa spadku rzeki
RS631MKNpxCIh
(Uzupełnij).