Sprawdź się
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Poród w samolocie. Jakie obywatelstwo będzie miało dziecko?Jakie obywatelstwo będzie miało dziecko, jeżeli poród odbył się nad wodami międzynarodowymi lub na pokładzie samolotu, którego linie lotnicze nie należą do kraju pochodzenia matki? Obywatelka Polski Katarzyna J. jest żoną Meksykanina. Małżeństwo mieszka w Acapulco. Katarzyna J. jest pasjonatką jogi. Będąc w ciąży, postanowiła polecieć do Deli na kurs medytacji. Po pobycie w Indiach poleciała amerykańskimi liniami Air America do Dallas, gdzie mieszkają rodzice męża. Przelatując nad Oceanem Atlantyckim, urodziła dziecko. Jakie obywatelstwo będzie ono miało? (…)
W USA obowiązuje prawo ziemi. Zgodnie z przepisami dziecko urodzone na pokładzie Air America będzie miało amerykańskie obywatelstwo. Z kolei polskie ustawodawstwo mówi, że obywatelstwo naszego kraju nabywa się, m.in. przez urodzenie z rodziców, z których co najmniej jedno jest obywatelem Polski, czyli matka dziecka, Katarzyna J.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Bezpaństwowcy są wśród nas. Także ich problemyKrzysztof Sobczak: Bezpaństwowcy są wśród nas? To poważne zjawisko?
Dorota Pudzianowska: Tak, oczywiście. Jest to problem dotyczący niemałej liczby osób. Liczbę bezpaństwowców na całym świecie ocenia się na ponad 10 mln. Według danych Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR) w Polsce jest około 10 tys. apatrydów i jesteśmy jednym z 10 krajów w Europie z najwyższą liczbą osób bezpaństwowych. Z uwagi na to, że brakuje nam procedur identyfikacji bezpaństwowości, dane nie są miarodajne i w zależności od źródła znacznie się różnią. Na przykład według dostępnych danych instytucji krajowych osób bezpaństwowych jest nie więcej niż ok. 1300 osób. Moim zdaniem jednak, co chciałabym podkreślić, liczba osób bezpaństwowych nie jest kluczowa dla kwestii, czy wprowadzać specjalne regulacje dotyczące identyfikacji tych osób i ochrony. (…)
Jak zostaje się bezpaństwowcem? Z własnej woli, na skutek okoliczności?
Przyczyny bezpaństwowości są bardzo różne. Są osoby, które stają się bezpaństwowcami wbrew własnej woli. Można się na przykład urodzić bezpaństwowcem. Zajmowałam się w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka sprawą bezpaństwowej dziewczynki urodzonej z rodziców Kubańczyków w Polsce, która była bezpaństwowcem. Jako emigranci z Kuby rodzice nie mogli jej przekazać swojego obywatelstwa, a z kolei Polska nie zabezpiecza dzieci przed bezpaństwowością, jeśli rodzice są znani i znane jest ich obywatelstwo. Można stać się bezpaństwowcem w wyniku rozpadu państwa. Na przykład w Polsce większość bezpaństwowców to osoby, które były obywatelami ZSRR, wjechały do Polski na radzieckim paszporcie, a po rozpadzie tego państwa nie wystąpiły o obywatelstwa żadnego z nowopowstałych państw. Są też jednak bezpaństwowcy dobrowolni. Może tu chodzić o osoby, które zrzekły się obywatelstwa. Na przykład w Szwajcarii i Francji, czyli w krajach, które regulują status bezpaństwowca, sądy częstokroć zajmują się sprawami osób, które celowo zrzekają się obywatelstwa państwa pochodzenia (z reguły biedniejszego), by nabyć status apatrydy w jednym z tych państw. Rozwiązania prawne dedykowane identyfikacji i ochronie bezpaństwowców powinny być tak pomyślane, by te różne sytuacje uwzględniać, co zresztą przewiduje prawo międzynarodowe. (...)
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Przywrócenie obywatelstwa polskiego cudzoziemcomInformacje zgodne ze stanem prawnym na dzień: 2019‑06‑11
Cudzoziemcy od 15 maja 2012 r. mogą starać się o obywatelstwo polskie, które w przeszłości posiadali i utracili je przed 1 stycznia 1999 r. Decyzję o przywrócenie obywatelstwa polskiego podejmuje minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek osoby zainteresowanej. 15 maja 2012 r. weszły w życie przepisy ustawy z 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim oraz rozporządzenia z 8 maja 2012 r. w sprawie wzoru formularza wniosku o przywrócenie obywatelstwa polskiego oraz fotografii dołączanej do wniosku. Z procedury przywrócenia obywatelstwa polskiego mogą skorzystać m.in. osoby, które na przełomie sierpnia 1962 r. i grudnia 1998 r. nabyły obce obywatelstwo oraz uzyskały zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego na obce, a tym samym utraciły obywatelstwo polskie. Cudzoziemcy, którzy w przeszłości mieli obywatelstwo polskie i utracili je przed 1 stycznia 1999 r., mogą starać się o jego przywrócenie u ministra właściwego do spraw wewnętrznych. W tym celu cudzoziemiec musi się zwrócić do ministra właściwego do spraw wewnętrznych ze specjalnym wnioskiem. Natomiast cudzoziemiec zamieszkujący poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej powinien złożyć wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego za pośrednictwem konsula właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Cudzoziemcy, którzy utracili obywatelstwo polskie po 1 stycznia 1999 r., mogli i nadal mogą występować o nadanie obywatelstwa polskiego przez Prezydenta RP.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Bohaterski Ukrainiec dostał obywatelstwo polskie21 października Prezydent RP Andrzej Duda nadał obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej Andrijowi Sirovatskyiemu i jego rodzinie. Uroczyste wręczenie odbyło się w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.
Andrii, Dymitro, Oleksandra i Tetiana Sirovatscy odebrali dziś z rąk Wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka akty nadania obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał je 21 października br. Andrii Sirovatski do Polski przyjechał 27 stycznia 2016 roku. Tutaj pracuje i wraz z żoną wychowuje dwoje dzieci.
O sprawie bohaterskiego kierowcy zrobiło się głośno 9 czerwca br. Mężczyzna jechał wtedy do pracy w Norwegii. Na trasie A6 trafił na wypadek, w którym zderzyło się 6 samochodów osobowych i jeden TIR. Andrij Sirovatsky ruszył na pomoc osobom uwięzionym w rozbitych samochodach. Tę bohaterską postawę docenił m.in. wojewoda lubuski.
– W tym urzędzie, kilka miesięcy temu, rozmawialiśmy o tym, że marzysz, by być Polakiem. 24 lipca, gdy złożyliśmy wniosek o nadanie obywatelstwa, zwróciłem się do Prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o rozważenie możliwości przyspieszenia tej procedury. Dziś jestem bardzo wdzięczny za uwzględnienie mojej prośby i skrócenie, właściwie do minimum wszystkich formalności – mówił wojewoda w czasie uroczystości.
24 lipca br. pracownicy urzędu uzyskali ostatni dokument potrzebny do skompletowania wniosku o nadanie obywatelstwa. Procedura wymagała pełnego udziału wnioskodawcy, jednak sprawa od początku została potraktowana priorytetowo przez Wojewodę Władysława Dajczaka i jego urzędników.
Wniosek przekazano do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a stamtąd już 9 sierpnia trafił do Kancelarii Prezydenta RP i oczekiwał na rozpatrzenie. Prezydent RP Andrzej Duda nadał je 21 października br.
Teraz rodzina musi wyrobić polskie dokumenty. Zadeklarowali, że będą chcieli uprościć pisownię swojego nazwiska. Zapytani o to, jaką wartość ma dla nich uzyskanie obywatelstwa, zgodnie stwierdzili, że da im ogromny spokój.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.
Coraz więcej „nowych” obywateliW 2014 r. obywatelstwo polskie uzyskało 4 926 cudzoziemców. To o 2 tys. więcej niż w 2010 r., a więc na dwa lata przed wejściem w życie nowej ustawy o obywatelstwie polskim (zob. wykres 1 przedstawiający naturalizacje cudzoziemców w ostatnim dziesięcioleciu). Ustawa ta wprowadziła ułatwienia przede wszystkim dla osób starających się o obywatelstwo w ramach administracyjnych procedur uznania za obywatela polskiego i przywrócenia obywatelstwa polskiego – w ten sposób naturalizowało się 2 288 cudzoziemców. Wciąż jednak wiele osób, bo aż 2 638, otrzymało obywatelstwo w drodze nadania przez prezydenta RP.
RbyplzLKNUVPk (…) Największą liczbę polskich paszportów w 2014 r. w ramach dostępnych procedur naturalizacji otrzymali obywatele czterech państw położonych na wschód od Polski (69 proc. wszystkich), tj. Ukrainy – 1 909, Białorusi – 739, Rosji – 367 i Armenii – 367. Kolejne pozycje zajęli Wietnamczycy – 286 oraz Niemcy – 198. W wypadku Wietnamczyków i Ormian doszło do potrojenia liczby naturalizacji w porównaniu do 2010 r. (wtedy odpowiednio 97 i 101), a w wypadku Ukraińców i Niemców – do podwojenia (wtedy odpowiednio 992 i 92). Wejście w życie 15 sierpnia 2012 r. nowej ustawy o obywatelstwie polskim ułatwiającej i przyspieszającej procedurę nabycia obywatelstwa polskiego (poza wprowadzeniem wymogu udowodnienia znajomości języka polskiego) przyczyniło się do wzrostu liczby naturalizacji w Polsce. Ten wzrost nie był jednak skokowy, lecz stopniowy i rozpoczął się jeszcze podczas obowiązywania poprzedniej ustawy. Czas pokaże, czy obniżenie minimalnego poziomu znajomości języka polskiego z B2 na A1 wymaganego do bycia uznanym za obywatela polskiego, co nastąpiło w wyniku wejścia w życie nowelizacji ustawy o języku polskim, znacząco zmieni tę sytuację.