Sprawdź się
Ułóż poniższe wydarzenia w porządku chronologicznym.
- rejestracja statutu NSZZ „Solidarność”
- usunięcie Edwarda Gierka ze stanowiska I sekretarza i zastąpienie go Stanisławem Kanią
- wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża
- objęcie stanowiska I sekretarza KC PZPR przez Wojciecha Jaruzelskiego
- wybuch strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina
- podpisanie porozumień sierpniowych
- mianowanie Wojciecha Jaruzelskiego premierem
- pobicie trzech delegatów Solidarności na sesji Rady Wojewódzkiej w Bydgoszczy (tzw. prowokacja bydgoska)
- wprowadzenie stanu wojennego
Przyjrzyj się egzemplarzowi dziennika „Wieczór Wrocławia” z marca 1981 r. Co zwraca twoją uwagę? Wyjaśnij dlaczego.

Przeanalizuj poniższą ilustrację i wykonaj polecenia.
Zapoznaj się z opisem ilustracji i wykonaj polecenia.

Wybierz właściwe odpowiedzi.
- Funkcjonowanie kartek na żywność w krajach bloku wschodniego było normalnym zjawiskiem ekonomicznym.
- Kartki na żywność występowały przez cały okres PRL-u.
- Kartki umożliwiały bezpłatne nabywanie towarów.
- Kartki były konieczne celem nabycia wyłącznie towarów spożywczych.
- Kartki obowiązywały na towary, których był niedobór.
- Kartki uprawniały do zakupu ściśle określonych ilości wyznaczonych towarów.
Podziel poniższe stwierdzenia na te, które określają przyczyny wprowadzenia kartek na żywność, i na te, które opisują konsekwencje tego systemu.
nielegalny handel deficytowym towarem, brak pewności zakupu towarów formalnie zagwarantowanych przez kartki, system kartkowy został wprowadzony na skutek trudności ekonomicznych, niedobór podstawowych produktów spożywczych i przemysłowych, reglamentacja żywności</strong></strong>, konieczność stania w długich kolejkach
Przyczyny | |
---|---|
Konsekwencje |
Zapoznaj się z fragmentem korespondencji między Leonidem Breżniewem a Wojciechem Jaruzelskim z października 1981 r., a następnie wykonaj polecenia.
Breżniew: Drogi Wojciechu, już wysłaliśmy do ciebie oficjalne gratulacje, ale ja chciałbym także osobiście pogratulować ci wyboru na stanowisko Pierwszego Sekretarza KC PZPR. […] Nie ma działacza, który cieszyłby się autorytetem równym twojemu […]. Rozumiemy, że stoją przed tobą całkiem niełatwe zadania. Ale jesteśmy przekonani, że […] uczynisz wszystko, by pokonać tę ciężką chorobę, która dotknęła wasz kraj […].
Jaruzelski: […] Zgodziłem się przyjąć to stanowisko po dużej wewnętrznej walce i tylko dlatego, iż wiedziałem, że Wy mnie popieracie […]. Jest to bardzo ciężkie, bardzo trudne zadanie w tej złożonej sytuacji w kraju […]. Ale zrozumiałem, że jest to właściwe i niezbędne, jeśli wy tak uważacie […]. Uczynię, Leonidzie Iljiczu, wszystko jako komunista i jako żołnierz, aby było lepiej, aby osiągnąć przełom w sytuacji w kraju i w naszej partii.
Cytat za: Adam Dziurok, Marek Gałęzowski, Łukasz Kamiński, Filip Musiał, Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918–1989, Warszawa 2011, s. 427.
Rozumiemy, że stoją przed tobą całkiem niełatwe zadania. Ale jesteśmy przekonani, że […] uczynisz wszystko, by pokonać tę ciężką chorobę, która dotknęła wasz kraj. Co ma na myśli Breżniew, pisząc, że przed Jaruzelskim stoi niełatwe zadanie i co rozumie przez pojęcie „ciężkiej choroby”? Jakie stosunki w świetle tego fragmentu relacji panowały między I sekretarzem KC KPZR a Wojciechem Jaruzelskim? Uzasadnij odpowiedź, odwołując się do określonego cytatu.
Przeanalizuj poniższy plakat przedstawiający karykaturę Leonida Breżniewa. Karykatura ta została przerysowana z czasopisma „Przegląd” (nr 6a) wydawanego w Warszawie przez Wydawnictwo im. Konstytucji 3 Maja, jej autora nie udało się ustalić. Plakat był sygnowany przez MKZ (Międzyzakładowy Komitet Założycielski) Wielkopolska i rozklejany w publicznych miejscach w Poznaniu. Wykonaj polecenia.
Zapoznaj się z opisem poniższego plakatu przedstawiającego karykaturę Leonida Breżniewa. Karykatura ta została przerysowana z czasopisma „Przegląd” (nr 6a) wydawanego w Warszawie przez Wydawnictwo im. Konstytucji 3 Maja, jej autora nie udało się ustalić. Plakat był sygnowany przez MKZ Wielkopolska i rozklejany w publicznych miejscach w Poznaniu. Wykonaj polecenia.
Przeanalizuj poniższą ulotkę, przedstawiającą zasady handlu między PRL a ZSRS, a następnie wskaż w poniższej tabeli stwierdzenia prawdziwe i fałszywe.
Zapoznaj się z treścią poniższej ulotki, przedstawiającej zasady handlu między PRL a ZSRS, a następnie wskaż w poniższej tabeli stwierdzenia prawdziwe i fałszywe.

Stwierdzenie | Prawda | Fałsz |
Wymiana handlowa z ZSRS była korzystna z punktu widzenia interesów tego kraju. | □ | □ |
Ulotka została wydana przez prorządowe Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. | □ | □ |
Autorzy ulotki domagają się ustalenia nowych zasad w handlu zagranicznym między PRL-em a ZSRS. | □ | □ |
Do Związku Sowieckiego wysyłany był niepotrzebny i wybrakowany towar. | □ | □ |
Dla upamiętnienia prowokacji bydgoskiej – wydarzeń, do których doszło w marcu 1981 r. w Bydgoszczy – postawiono pomnik, który bydgoszczanie ochrzcili Zębem Rulewskiego (Jan Rulewski był przewodniczącym bydgoskiej Solidarności i jednym z trzech jej delegatów, którzy zostali wówczas pobici). Zapoznaj się z zamieszczoną na tablicy inskrypcją. Opisz, jak ją rozumiesz. Czy jest ona dla ciebie zrozumiała? Jeśli nie, przeredaguj jej treść w taki sposób, aby była bardziej zrozumiała dla osób w twoim wieku.
Wyobraź sobie, że bierzesz udział w rozprawie sądowej, w której na ławie oskarżonych zasiadają Wojciech Jaruzelski i inni działacze komunistyczni odpowiedzialni za wydarzenia drugiej połowy roku 1980 oraz 1981. Napisz akt oskarżenia, jaki mógłby zostać wygłoszony w trakcie procesu.