1
Pokaż ćwiczenia:
R1DbtGheoHIB61
Ćwiczenie 1
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
11
Ćwiczenie 2

Przyjrzyj się dwóm poniższym zdjęciom, a następnie rozstrzygnij, do którego z nich pasuje określenie grupa pierwotna, a do której grupa wtórna. Odpowiedź uzasadnij.

RuoI8L8wAy279
Zdj. 1: Michał Józefaciuk, wikipedia.com, CC BY‑SA 3.0 PL. Zdj. 2: White77, pixabay.com, CC0.
RC2UwJNqxOmKF
Zdjęcie 1 (Uzupełnij). Zdjęcie 2 (Uzupełnij).
1
Ćwiczenie 2
R1OfZvGvLLnHG
(Uzupełnij).
R1ZVVvl3KB5AC2
Ćwiczenie 3
Przyporządkuj wymienione czynności wykonywane przez członków rodziny do wybranych funkcji, jakie pełni rodzina. kulturowa Możliwe odpowiedzi: 1. opieka nad schorowaną babcią, 2. wycieczka rowerowa za miasto, 3. szycie ubrań na sprzedaż, 4. wycieczka do muzeum, 5. wspólne oglądanie zdjęć rodzinnych, 6. sprzątanie klatki schodowej na umowę o pracę zlecone przez wspólnotę mieszkaniową, 7. gra w tenisa, 8. spacer z psem, 9. odprowadzanie dziecka do przedszkola, 10. realizacja recepty w aptece, 11. uczestnictwo we mszy świętej rekreacyjna Możliwe odpowiedzi: 1. opieka nad schorowaną babcią, 2. wycieczka rowerowa za miasto, 3. szycie ubrań na sprzedaż, 4. wycieczka do muzeum, 5. wspólne oglądanie zdjęć rodzinnych, 6. sprzątanie klatki schodowej na umowę o pracę zlecone przez wspólnotę mieszkaniową, 7. gra w tenisa, 8. spacer z psem, 9. odprowadzanie dziecka do przedszkola, 10. realizacja recepty w aptece, 11. uczestnictwo we mszy świętej opiekuńczo-zabezpieczająca Możliwe odpowiedzi: 1. opieka nad schorowaną babcią, 2. wycieczka rowerowa za miasto, 3. szycie ubrań na sprzedaż, 4. wycieczka do muzeum, 5. wspólne oglądanie zdjęć rodzinnych, 6. sprzątanie klatki schodowej na umowę o pracę zlecone przez wspólnotę mieszkaniową, 7. gra w tenisa, 8. spacer z psem, 9. odprowadzanie dziecka do przedszkola, 10. realizacja recepty w aptece, 11. uczestnictwo we mszy świętej ekonomiczna Możliwe odpowiedzi: 1. opieka nad schorowaną babcią, 2. wycieczka rowerowa za miasto, 3. szycie ubrań na sprzedaż, 4. wycieczka do muzeum, 5. wspólne oglądanie zdjęć rodzinnych, 6. sprzątanie klatki schodowej na umowę o pracę zlecone przez wspólnotę mieszkaniową, 7. gra w tenisa, 8. spacer z psem, 9. odprowadzanie dziecka do przedszkola, 10. realizacja recepty w aptece, 11. uczestnictwo we mszy świętej
RtS4GQd3P2sSS2
Ćwiczenie 4
Zapoznaj się z fragmentem pamiętnika przedsiębiorcy. Wskaż fragmenty odnoszące się do pełnionej przez niego roli, zasady wzajemności i uogólnionego zaufania. 15 lipca 2010 Obudziłem się wcześnie rano. Nie spałem dobrze, bo w głowie już od tygodnia kotłują mi się niezałatwione sprawy: korepetycje dla Ani, bałagan w garażu, prezent dla teściowej. Do tego firma, zepsuty samochód… za dużo tego wszystkiego. Powinienem wstać przed ósmą, jeśli mam zamiar zjeść śniadanie. O 9.00, jak co dzień, muszę otworzyć halę i wpuścić pracowników. Nie będą przecież stali na dworze. A może zadzwonię do sąsiada i powiem mu, gdzie są klucze? W końcu wczoraj to ja pomogłem mu przy rozładunku. Niech się pofatyguje i ich wpuści. W końcu nie muszę ich pilnować. Jakoś do tej pory mnie nie zawiedli, więc myślę, że nie będą się obijać tylko dlatego, że im nie patrzę na ręce. Ale z drugiej strony, wiadomo: „pańskie oko konia tuczy”. To przecież mój psi obowiązek. Zarabiam dlatego, że nimi zarządzam. Wyskoczyłem więc z łóżka jak z petardy. Tym bardziej, że muszę jeszcze rozdzielić premie za ten miesiąc. Pracowników mam dobrych, ale wiadomo: jeśli ja zapomnę o premiach, to oni zapomną o wydajności.
2
Ćwiczenie 4
RStt7Oa9oDZi6
15 lipca 2010 Obudziłem się wcześnie rano. Nie spałem dobrze, bo w głowie już od tygodnia kotłują mi się niezałatwione sprawy: korepetycje dla Ani, bałagan w garażu, prezent dla teściowej. Do tego firma, zepsuty samochód… za dużo tego wszystkiego. Powinienem wstać przed ósmą, jeśli mam zamiar zjeść śniadanie. O 9.00, jak co dzień, muszę otworzyć halę i wpuścić pracowników. Nie będą przecież stali na dworze. A może zadzwonię do sąsiada i powiem mu, gdzie są klucze? W końcu wczoraj to ja pomogłem mu przy rozładunku. Niech się pofatyguje i ich wpuści. W końcu nie muszę ich pilnować. Jakoś do tej pory mnie nie zawiedli, więc myślę, że nie będą się obijać tylko dlatego, że im nie patrzę na ręce. Ale z drugiej strony, wiadomo: „pańskie oko konia tuczy”. To przecież mój psi obowiązek. Zarabiam dlatego, że nimi zarządzam. Wyskoczyłem więc z łóżka jak z petardy. Tym bardziej że muszę jeszcze rozdzielić premie za ten miesiąc. Pracowników mam dobrych, ale wiadomo: jeśli ja zapomnę o premiach, to oni zapomną o wydajności. (Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 5
Zapoznaj się z treścią ogłoszenia i scharakteryzuj ogłoszeniodawcę jako grupę społeczną we wszystkich czterech wymiarach. Uzasadnij swój wybór.
Zapoznaj się z treścią ogłoszenia i scharakteryzuj ogłoszeniodawcę jako grupę społeczną we wszystkich czterech wymiarach. Uzasadnij swój wybór.
1

Jesteśmy spółdzielnią produkującą europalety. Małą firmą na lokalnym rynku Pomorza Zachodniego. Należymy do Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Drzewnego. Ze względu na spodziewane rozszerzenie działalności ogłaszamy rekrutację pracowników na stanowisko robotników niewykwalifikowanych.

Przyjdź do nas. Nawet bez CV i listu motywacyjnego. Wystarczy, że złożysz podanie.

1 Źródło: oprac. własne.
R1aVr051iqOGZ
Grupa (Wybierz: pierwotna, wtórna, mała, duża, formalna, nieformalna, ekskluzywna, inkluzywna) Uzasadnienie: (Uzupełnij) Grupa (Wybierz: pierwotna, wtórna, mała, duża, formalna, nieformalna, ekskluzywna, inkluzywna) Uzasadnienie: (Uzupełnij) Grupa (Wybierz: pierwotna, wtórna, mała, duża, formalna, nieformalna, ekskluzywna, inkluzywna) Uzasadnienie: (Uzupełnij) Grupa (Wybierz: pierwotna, wtórna, mała, duża, formalna, nieformalna, ekskluzywna, inkluzywna) Uzasadnienie: (Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 6
Zapoznaj się z poniższym tekstem autorstwa Ralpha Dahrendorfa, a następnie wykonaj zadanie.
Zapoznaj się z poniższym tekstem autorstwa Ralpha Dahrendorfa, a następnie wykonaj zadanie.
1
Marek Kucia, Piotr Sztompka Socjologia. Lektury

Same pozycje [społeczne] dostarczają nam oczywiście tylko najbardziej formalnego rodzaju wiedzy. (…) A jednak nie potrzebujemy więcej pytać, by dowiedzieć się (…), co [przykładowy] Herr Schmidt robi w ramach swych poszczególnych pozycji – a w każdym razie, co powinien, a więc też i co prawdopodobnie robi. Jako ojciec Herr Schmidt opiekuje się swoimi dziećmi, pomaga im, chroni je i kocha. Jako nauczyciel gimnazjalny przekazuje swym uczniom wiedzę, sprawiedliwie ich ocenia (…). Jako (…) [aktywny działacz] partii uczęszcza na spotkania, wygłasza przemówienia i stara się rekrutować nowych członków. (…) Każda pozycja niesie ze sobą pewne oczekiwane sposoby zachowań; każda zajmowana przez jednostkę pozycja wymaga od niej podejmowania pewnych działań i okazywania pewnych cech […]. Obejmując pozycję społeczną, jednostka staje się postacią w dramacie napisanym przez społeczeństwo, w którym żyje. […] Społeczny nacisk, by dostosować się do określonych oczekiwań (…), jest (…) uniwersalną właściwością wszystkich form uspołecznienia.

2 Źródło: Marek Kucia, Piotr Sztompka, Socjologia. Lektury, Kraków 2006, s. 310–313.
R1DJQDSRPwwYx
Zaznacz możliwe podobieństwo między grupami, w których określone role pełni Herr Schmidt. Możliwe odpowiedzi: 1. Wszystkie te grupy może łączyć formalny charakter., 2. Są to grupy wtórne., 3. Każda z tych grup może mieć charakter pierwotny., 4. Są to grupy nieformalne.
R16ppds4w8Qyq31
Ćwiczenie 7
Oceń, czy poniższe stwierdzenia są prawdziwe, czy fałszywe. Zasada wzajemności nakazuje nam „odpłacać pięknym za nadobne”. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Rodzina to jednocześnie grupa: mała i pierwotna. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Rola społeczna jest bezpośrednio powiązana z pozycją społeczną, lecz sposób jej wykonywania nie wpływa na status jednostki w grupie. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Podtrzymywanie tradycji mieści się w obrębie funkcji kulturowej rodziny. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Grupa społeczna to zbiorowość o ściśle ustalonej minimalnej liczebności członków. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Ojciec Antosi pracuje na kontrakcie w Afryce i wiele miesięcy jest poza domem. Dlatego można powiedzieć, że nie odgrywa w rodzinie córki żadnej roli społecznej. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
311
Ćwiczenie 8
R8U2kUM1th2Le
Nie wytrzymam! Czego oni wszyscy ode mnie chcą? Czy ta moja matka nie rozumie, że mam dwa sprawdziany za tydzień? Nagle przypomniała sobie o praniu? Tak, wiem, że jej obiecałam pomoc. Ale to było trzy tygodnie temu. W ogóle mnie nie pyta o zdanie. Czasami mam wrażenie, że wszyscy traktują mnie jak służącą. Antosia mam zabrać do kina wtedy, kiedy sama idę na angielski. Marta robi imprezę, wiedząc, że mam zaległą wizytę kuzynki. Jeśli nie przyjdę, to się obrazi: albo Marta, albo moja cioteczna siostra. Muszę coś odpuścić, bo inaczej w życiu nie skończę tej prezentacji na historię i nici z olimpiady. „Caryca” mnie z pewnością nie zakwalifikuje do zespołu, jeśli nawalę. Został mi zaledwie tydzień. No, nie wytrzymam. Problem bohaterki:. (Uzupełnij). Jak go rozwiązać?. (Uzupełnij).